Onko suomessa ihmisiä joilla ei ole muita tuloja kuin verkostomarkkinoinnista saadut tulot?
Onko joku pystynyt lopettamaan leipätyönsä tai työttymyyskorvauksen vastaanottamisen ja ansainnut verkostomarkkinoinnilla elantonsa?
Näistä ketjuista vaahdotaan paljon, mutta ne jotka olisivat saaneet muutakin kuin kaappinsa täyteen firman aineita katoavat jonnekkin mustaan aukkoon.
Pettyneitä ihmisiä tapaan paljon, onnistujia en ollenkaan. Niitä jotka vannoisivat verkostonsa nimeen vielä 3 vuoden kuluttua aloittamisesta.
Onko joku pystynyt lopettamaan leipätyönsä tai työttymyyskorvauksen vastaanottamisen ja ansainnut verkostomarkkinoinnilla elantonsa?
Näistä ketjuista vaahdotaan paljon, mutta ne jotka olisivat saaneet muutakin kuin kaappinsa täyteen firman aineita katoavat jonnekkin mustaan aukkoon.
Pettyneitä ihmisiä tapaan paljon, onnistujia en ollenkaan. Niitä jotka vannoisivat verkostonsa nimeen vielä 3 vuoden kuluttua aloittamisesta.
Vastaukset 80
Vanhimmat
mutta haluaisin kyllä tietää tästä jotain faktoja. Tuolla alemmissa keskusteluissa joku kuulemma on sanonut kahden kuukauden mukanaolon jälkeen saavansa 2500 euroa kuukaudessa käteen. Mikähän summa tuo nyt sitten on, brutto vai netto.
Eikös nämä ihmiset ole itsenäisiä liikkeenharjoittajia, että voihan tuo olla kuukauden liikevaihtokin. Sittenhän siinä ei vielä suurta juhlan aihetta ole. Voisko joku mukana oleva, jolla on jo jonkun verran kokemusta, kertoa esimerkin valossa mitä minun pitäisi tehdä, että pääsisin tuohon rahaan kahdessa kuukaudessa.
Oletetaan että minulla on tavoitteet ja unelmat kohdallaan, joita voin lähteä toteuttamaan. Siis Lokakuun lopussa olen yksin kentän laidalla värvättynä, ja vuoden lopussa minun pitää voida ilmoittaa tienaavani tuon 2500 euroa kuukaudessa. Haluan tietää faktoja, enkä mitään ympäripyöreitä markkinapuheita. Paljonko pitää tavata ihmisiä? montako värvätä? myyntimääriä? ym.
Olen yrittänyt Amwayn sivuilta selvittää näitä juttuja, mutta siellä ei kerrota tarpeeksi tarkasti, että sen perusteella voisi tehdä päätöksiä puoleen tai toiseen.
Kuinka vaikea on täyttää se sääntöpykälä, että 70% myynnistä on tehtävä verkoston ulkopuolelle, ja kuukaudessa on pystyttävä osoittamaan 10 verkoston ulkopuolista asiakasta. Vai valvooko näitä pykäliä kukaan, eli onko niin tarkkaa kenelle myy?
Niin, ja vielä yksi kysymys. Mistä löydän sen värvärin? Tähänhän ei kai voi noin vaan ilmoittautua mukaan.
Jos joku on kiinnostunut lähtemään mukaan tampereelle lauantaina juhlimaan fitlinen 10vuotis juhlia niin olis vielä yksi vapaa lippu jäljellä. otappa yhteyttä [email protected]
merkeissä [email protected] tapaamista varten.
Verkostoon hurahtaneet selittävät jokaiselle tutulle, puolitutulle ja tuntemattomallekin tienaavansa noin pari tonnia kuukaudessa. Ja tämä tulee vain kun vähän tapailee ihmisiä. Näin oli esimerkiksi moven aikoihin, tunnen myös tällaisia muissa verkostoissa hilluvia/hilluneita henkilöitä.
Kappas kummaa kun vuosi tai kaksi menee niin näen samat kaverit töissä jossain Esson baarissa tai Hesen kassalla. Harrastuksenko vuoksi he näitä huippu hommia tekevät, vaikka verkostosta tuleekin tonneja kuukaudessa? Vai oliko se hesenmyyjä sittenkin se heidän UNELMANSA, jonka he uskalsivat toteuttaa. Vai olisiko sittenkin niin että heille jäi unelmat unelmiksi ja joku muu kääri heidän startti ja koulutuspaketeista (unelmantekopaketeista) maksamat rahat.
Tiedän henkilökohtaisesti tasan yhden ihmisen joka on tehnyt verkostolla rahaa, mutta hän olikin verkoston pääperustaja. Eikä hänkään tehnyt rahaa kuin 1,5-vuotta, jonka jälkeen verkosto kaatui omaan mahdottomuuteensa. Tiedänpähän vain että hän kyllä teki hetkellisesti aika hyvää tiliä, vaikka juuri kukaan muu ei verkostosta mitään saanut. En voi kuin ihmetelle mistä noita verkostoidiootteja tulee.
Menevän kuten Ajattelija2008 tuossa kertoi.Sen verran mitä noita verkostomarkkinointiin haksahtaneita tiedän niin verkostosta toiseen siirrytään tai liitytään useampiin ja silti aina puhutaan että nyt on hyvä homma ja rahaa pitäisi tulla ja ei voinut kieltäytyä hyvästä tarjouksesta!Haloo!jos ne kerran on niin mahtavia juttuja niin miksi nämä vaihtavat/liittyvät uusiin ja ovat silti "oikeissakin" töissä!?
Vaikka sinne eventtiin tulee joku Ruotsalainen perustajajäsen uudella Mersulla,ei se tarkoita että sillä verkostolla kukaan muu juurikaan pääsee tienaamaan,ainakaan elääkseen.
Noh. mutta tämä fitline ja herbalife on saman tapaisia hyvinvointiin perustuvia systeemejä. Nämä varmaan ainoat jotka pysyny jo jonkin aikaa hengissä. yli 10vuotta
"En voi kuin ihmetelle mistä noita verkostoidiootteja tulee. "
Ihan samasta reiästä mistä teitä muitakin idiootteja...=)
...Ari Joutsi jo aikoinaan sanonut kirjassaan "hulluja ei tarvi kyntää, eikä kylvää, niitä kasvaa itsestään":-)
Kyllä löytyy Suomestakin menestyneitä ja päätoimisia verkostoijia. Olen omin silmin nähnyt siitä vahvat todisteet.
Jokin aika sitten tapasin keski-ikäisen miehen, joka on monimiljonääri. Hänen tulot kuukaudessa ovat monikertaiset tällä palstalla kirjoittavien vastustajien keskiansioihin. Eikä ollut pojalla noussut menestys hattuun. Tilaisuudessa kerrottiin fiksusti mitä pitää tehdä ja miten jotta menestyy parhaiten. Eikä ollut huuhaa hallelujaa hehkutusta. Tämä kaveri saavutti ensimmäisen puolen vuoden kuluttua entistä palkkatyötänsä vastaavan tulotason.
Edustamani verkostoyrityksen parhaiten tienaava kaveri lähti mukaan 7 vuotta sen jälkeen kun yritys perustettiin. Siinä on jälleen kerran hyvä todiste siitä, että rehellisessä ja kunnollisessa verkostoyrityksessä voi AINA myöhemmin mukaan lähtenyt tienata enemmän kuin aikaisemmin mukaan lähteneet.
Ja taskurahalla pääsee mukaan!
Et kuitenkaan itse halua tuollaista miljoonaomaisuutta? vai mistä syystä et ole seurannut monimiljonäärin jalanjäljissä?
Etsin omakohtaisia kokemuksia, unelmatarinoita olen kuullut riittämiin.
Useimmat ihmiset haluvaisivat olla miljonäärejä. Useimmat ihmiset täyttävät tunnollisesti lottokupongin lauantain arvontaa.
Tottakai otan oppia VAIN niiltä, jotka ovat jo menestyvät elämässään. He ovat tehneet asioita oikein. En tavoittele miljoonia. Minulle riittää, että saan verkostomarkkinoinnilla sen verran rahaa, ettei minun tarvitse mennä tiettynä aikana tiettyyn paikkaan tekemään rahaa. Ettei kukaan muu päätä minun ajankäytöstä ja että voin matkustaa sinne minne haluan silloin kun haluan. Tuollainen 2000-4000 euroa/kuukausi on riittävä. Sillä elää ruhtinaallisesti siellä missä haluaa.
Monessa maassa, missä on Suomea parempi ilmasto, elää noin 1/4 - 1/2 tuloilla siitä mitä Suomessa tarvitaan kohtuulliseen elämiseen.
Toki aina on mahdollista, että joku löytää verkostoon henkilön, joka tekee huimaa tulosta. Jos rahaa tulee "liikaa" niin sitä voi lahjoittaa vaikka hyväntekeväisyyteen. Nancy ja Don Faillan ovat siitä hyvä esimerkki. He ovat mm. rahoittaneet päiväkoteja ym.
"Minulle riittää, että saan verkostomarkkinoinnilla sen verran rahaa, ettei minun tarvitse mennä tiettynä aikana tiettyyn paikkaan tekemään rahaa."
Eli jos asiakkaasi haluaa tuote-esittelyn perjantaina klo 19 ja se on ainoa hänelle sopiva aika, niin sinä et mene paikalle jos sinua ei huvita? Mitä se kertoo sitoutuneisuudestasi ja asiakaslähtöisyydestäsi?
Kylläpäs sitä ruvettiin taas hiuksia halkomaan. Tottakai menen paikalla jos aika ja paikka sopii myös minulle. Ei tietenkään ole järkevää matkustaa ihan minne vaan yhden esittelyn takia.
Pitkän matkan päässä olevat esittelyt hoidetaan eritavalla.
Se on totta, että verkostomarkkinoinnissa, niin kuin kaikilla muillakin aloilla on epäonnistuneita, surkeasti epäonnistuneita, hyvin menestyneitä ja erittäin hyvin menestyneitä ihmisiä.
Oikealla asenteella, ahkeralla työllä ja valitsemalla rehellisen verkostoyrityksen, jolla on oikeesti toimia ja hyödyllisiä tuotteita, niin menestyt on hyvin paljon mahdollista!
Olemme taas viimeisen vuorokauden aikana saaneet uutista lukea/kuulla kun metsäteollisuudesta katoaa 6000 työpaikkaa, eräs parkettifirma pistää pihalle 140 työntekijää jne. Lama näyttäis taas iskevän syvälle ja ihmisillä on oikeesti huoli huomisesta.
Sit vielä ne vinkit:
- Älä lähde sellaiseen yritykseen jossa yhtään palkkioita maksetaan jäsenmaksuista tai koulutusmaksuista!
- Älä lähde mukaan asenteella; "katsotaans ny kuin tässä käy"! (Jos olet kiinnostunut tuotteista, kokeile niitä ja kun olet tyytyväinen, aloita asiakkaana).
- En suosittele jos liittymismaksut on satoja tai tuhansia euroja!
- En suosittele yrityksiä, joissa on ns. binäärijärjestelmä, jonka "jalat" pitää olla tietyssä suhteessa tasapainossa. Sellaiset viritelmän on kaikkea muuta kuin oikeuden mukaisia.
Lähde mukaan, jos olet asettanut oikeasti tavoitteet ja päätät tehdä niin kuin jo menestyneet ovat tehneet. Heidän inderessi täytyy olla; Sinun auttaminen ja tukeminen, jotta saavutat tavoitteesi helpommin ja nopeammin kuin itse alussa menestyivät. Opistele, tee työtä ja uskalla kysyä neuvoja. Kun näin toimit niin mikään tavoite tai unelma ei ole sinulle mahdotonta!
Ihmisiä, jotka elävät verkostomarkkinoilla on lähes joka verkossa. Tunnen heitä mm. Herbalifessa, Goldenissa, Tahitian nonissa. Ecowayssä ja muutamassa muussakin.
Olli
Ovatko he verkoston alalinjassa vai ylälinjassa?
Ollut kaveri kertoin taannoin omana käsityksenään että suomessa on verkostoimalla kunnollisen toimeentulon (ei siis miljoonia vaan keskimääräisen ansiotulon verran VEROTETTAVAA tuloa) ansaitsevia ihmisiä/pariskuntia noin 10. Mukaanlukien kaikki verkostot. Tuosta on pari vuotta aikaa. Jos asiat ovat vähän parantuneet voi olla että heitä onkin 15 mutta ei siis kovin hirveän montaa kun ajatellaan vaikkapa lottoa joka tuottaa lähes viikottain uuden miljonäärin suomeen :).
:-) Eräässä toisessa ketjussa tämän palstan ekalla sivulla kerrotaan, että Amway kuljettaa tänä vuonna Suomesta kolme lentokoneellista platinoita Sardiniaan palkintomatkalle. He ansaitsisivat 2000 EUR/kk.
Joku toinen laski siihen kyseisten platinoiden tuottaman liikevaihdon ja totesi, että he ovat keskimäärin 26 kertaa ansaitsevampia kuin Amwayn edustajat maailmalla.
Elvis Aaron Presleykin ollut tuossa platinoiden koneessa mukana ?
Minä sen sijaan tunnen ja lisäksi tiedän tuhansia ihmisiä jo kotikaupungistani, jotka elävät komeasti ilman verkostomarkkinointia. Itseasasiassa näen sellaisia tästä työpisteestäni tällä hetkellä viisi. :-)
Verkostomarkkinointi on valintakysymys jota useimmiten tehdään vapauden takia.
Heillä voi olla satojen ihmisten ylälinja, mutta heillä on pakko voidakseen menestyä olla myös suuri alalinja, jossa on oltava myös menestyjiä.
Olli
Eihän töissä ollessa saa tänne kirjoitella....muut kuin omillaan toimeentulevat verkostoihmiset ;)
"""Verkostomarkkinointi on valintakysymys jota useimmiten tehdään vapauden takia."""
VOI JESSUS, KUN PUHUTTE LÄPIÄ PÄÄHÄNNE.
ENSIN SANOTTE, VM ON VAPAUTTA JA SEURAAVAKSI TOTEATTE MONEEN KERTAAN, ETTÄ PITÄÄ SITOUTUA JA TEHDÄ TÖITÄ, TÖITÄ JA VIELÄ KERRAN TÖITÄ, ETTÄ MENESTYISI.
RAHA, KUN EI TEIDÄN JANTTEREIDENKAAN MUKAAN TULE ILMAN TYÖTÄ!?
MISSÄS HELEVETISSÄ SE VAPAUS OIKEIN PIILEKSII???
Tässä on minun vapaus: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000039005863
Freedom is just another word for "nothing to lose."
Tuo oli varmaan ns. "läppä"? jos näin niin ihan hyvä sellainen, mutta jos ei ollut niin yllätys, yllätys...Joillakin on melkoisen vapaa ja vastuullinen työ ilman verkostomarkkinointia. Toisinaan on hyvinkin aikaa lepuuttaa aivoja "pisnesmiesten" kustannuksella. :-)
ET sitten sinäkään alkanut itse tuohon unelmatyöhön?
Miksi kukaan ei itse kerro tienanneensa kolmen vuoden jälkeen tuhansia euroja kuukaudessa? Jos verkostomarkkinoinnilla kenen tahansa pitäisi pystyä rikastumaan, pitäisi tämänkin palstan kävijöistä noin puolen pystyä elämään tällä bisneksellä. Miksi noin ei ole?
Kaikki te tunnette jonkun joka tienaa. Minua hämmästyttää ettette te itse tienaa.
Eikö teille raha kelpaa, vai onko kyse kuitenkin aina pelkistä "kuulopuheista" ei totuudesta.
Kerroppa elätätkö hommalla perheesi, vai oletko sinkku joka käy äidin jääkaapilla? Elätätkö itsesi tuolla "vapaudella"
Käsittääkseni työttömät ja äitiyslomalla olevat ovat pääasiallisia markkinoijia, he hankkivat 100-200 euron lisätuloja kuukaudessa.
Näin minä ymmärsin, siksi tämä silmään viilaaminen v..tuttaa. Kukaan ei aidosti elä tällä.
ai niin paitsi ne 10 pariskuntaa
Verkostomarkkinointiin yleensä haksahtaa pienituloinen ja vähemmän kouluja käynyt ihminen, kuin suurituloinen ja maisterin tutkinto taskussa. Kannattaa miettiä miksi. Olisiko niin, että yksinkertaisen matemaattisen päätelmän tekemiseen tarvitaan keskivertoälyä, jota monelta unelmoijalta puuttuu. Verkostoissa ei tienaa muut kuin yläporras. Alaportailla aloittelevat ovat hyväksikäytettyjä reppanoita, jota rahoittavat näiden rikollisten elämän.
Luojan kiitos etten ole maisteri!
Verkostomarkkinointiin lähtee mukaan:
Ihmiset, jotka haluavat lisää liksaa. Ihmiset, jotka uskaltavat tehdä itse päätöksiä eivätkä halua olla toisten talutusnuorassa. Ihmiset, joilla on kiire ja stressi, eikä heillä ole omaa aikaa. Ihmiset, jotka haluavat matkustaa enemmän. ENNENKAIKKEA POSITIIVISET IHMISET!
Verkostoissa menestyvät ne, joilla on selvät tavoitteet kirjattuna paperille, jotka ovat valmiita tekemmään työtä tavoitteiden saavuttamiseksi. Oikeassa ja laillisessa verkostomarkkinoinnissa ei olen mitään väliä milloin lähtee mukaan. Myöhemmin mukaan lähtenyt voi menestyä aina paremmin kuin aikaisemmin mukaan lähtenyt! Piste.
Kusetuksissa ja pyramidipeleissä saavat tuloja vain ensimmäisinä mukaan lähteneet! Lisäksi ne ovat laittomia. Piste.
Liian monessa laillisessa tavallisessa yrityksessä saa hyviä tuloja vain johtoporras huipulla. Työntekijöitä pidetään orjan asemassa ja maksetaan palkkaa vain sen verran, että just ja just kituuttamalla elää! Piste.
ja laskutaitoinen kuluttaja. Saan kaiken 1/10 osalla hinnalla kaupasta. En siis tarvitse kulkukauppiaiden palveluja.
Meillä insinööreillä on laskupäätä. Ja minulla ei ole haluja myöskää ryhtyä kulkukauppiaaksi kusettamaan muita ihmisiä. Olen siis myös rehellinen ihminen.
Olen laskutaitoinen kuluttaja. Saan laadukkaita tuotteita edullisesti suoraan netistä kotiovelleni, eikä minun tarvitse hakea kaikkea marketista.
Meillä verkostotyömiehillä on laskupäätä ja YMMÄRÄMME MYÖS MATEMATIIKKAA SEKÄ TALOUSELÄMÄÄ. Ja minulla ei ole haluja ryhtyä insinööriksi. Eikä minulla ole haluja kusettaa toisia eikä tulla kusetetuksi. Olen siis rehellinen ihminen.
Työtäni teen kotona eikä minun tarvitse mennä tiettyyn paikkaan tiettynä aikana tekemään itselleni rahaa. Voin nukkua aamulla pitkään.
rahaa kun ostan 2 euron tuotteen 20 euron tuotteen sijasta.
Tuo on sitä matematiikkaa.
Voitko selittää tämän, ihan omin sanoin, käyttämättä aivopesumateriaalia:
"Verkostoissa menestyvät ne, joilla on selvät tavoitteet kirjattuna paperille"
Haluan oikeasti saada tietää.
"Oikeassa ja laillisessa verkostomarkkinoinnissa ei olen mitään väliä milloin lähtee mukaan. Myöhemmin mukaan lähtenyt voi menestyä aina paremmin kuin aikaisemmin mukaan lähtenyt! Piste."
Hyötyykö aikaisemmin mukaan lähtenyt (ylälinja) myöhemmin mukaan lähteneen (alalinja) työpanoksesta (esim. johtamisbonukset) kysymysmerkki. Jatkuuko tuo sponsorisuhde loputtomiin, riippumatta siitä kuinka osaava alalinjassa oleva on? Vai voiko tuo sponsorointisuhde päättyä ja alalinjalaisesta tulla todellisuudessa itsenäinen yrittäjä?
"Liian monessa laillisessa tavallisessa yrityksessä saa hyviä tuloja vain johtoporras huipulla. Työntekijöitä pidetään orjan asemassa ja maksetaan palkkaa vain sen verran, että just ja just kituuttamalla elää! Piste."
Minä saan tavallisessa työsuhteessa paljon parempaa palkkaa kuin keskiverto jantteri. Itse asiassa minua parempaa palkkaa saa verkostomarkkinoijista vain hyvin harva. Piste ja huutomerkki.
"Saan laadukkaita tuotteita edullisesti suoraan netistä kotiovelleni, eikä minun tarvitse hakea kaikkea marketista."
Eikö kuka tahansa voi ostaa verkkokaupasta? Miksi minun pitäisi liittyä verkostoon voidakseni niin tehdä. Minäkin olen tilannut Amazonista kirjoja ja ne on tuotu joko kotiin tai lähipostiin, riippuen lähetyksen koosta. Eikä minun ole tarvinnut "liittyä Amazonin jäseneksi". Tässä on lisää nettikauppoja, kokeile noita ja kerro pitääkö liittyä verkostoon:
http://www.saunalahti.fi/jawap/kauppa/nettikaupat.html
"Meillä verkostotyömiehillä on laskupäätä ja YMMÄRÄMME MYÖS MATEMATIIKKAA SEKÄ TALOUSELÄMÄÄ."
Kerro minulle siis miksi verkostomarkkinoinnilla myytävät tuotteet ovat niin usein kalliimpia kuin marketista löytyvät vastaavat tai paremmat tuotteet? Kerro miksi verkostotimantti tälläkin palstalla kuvittelee, että vähittäiskauppassa kaupoan ylläpito ja jakelun kustannukset muodostavat 80% tuotteen loppuhinnasta? Ei siinä kovin paljoa talouselämää tunneta...
"Työtäni teen kotona eikä minun tarvitse mennä tiettyyn paikkaan tiettynä aikana tekemään itselleni rahaa."
Eikö? Entä jos asiakas haluaa tuote-esittelyn perjantaina klo 19? Ainoa aika jolloin hänelle sopii, etkö sinä sitten mene pitämään sitä esittelyä asiakkaan ehdoilla?
"Voin nukkua aamulla pitkään."
Sinun on pakko nukkua aamulla pitkään, koska työssäkäyviä asiakkaita voit tavata vain heidän työaikansa jälkeen iltaisin.
jospa kaikki asiosta tietämättömät pitää sen turpansa kiinni.kun eí tiedä mistään mitään. ne jotka tietää ei jauha täällä turhaan
Toimivassa ja laillisessa verkostossa palkkiot maksetaan VAIN tiettyyn tasoon asti.
Tässä esimerkissä yritys maksaa nettoliikevaihdosta 45% viidelle tasolle seuraavasti:
1. tason nettoliikevaihdosta 20%
2. tason nettoliikevaihdosta 5%
3. tason nettoliikevaihdosta 5%
4. tason nettoliikevaihdosta 5%
5. tason nettoliikevaihdosta 10%
Matti rakentaa verkoston joka monentuu kahdella:
1. tasolla 2
2. tasolla 4
3. tasolla 8
4. tasolla 16
5. tasolla 32
Yhteensä 62 edustajaa. Jokainen heistä hankkii kaksi asiakasta, eli yhteensä 124.
Jokainen Matin alalinjassa oleva edustaja ja asiakas ostaa tuotteita 50€/kk. (netto).
Matin palkkiot alalinjasta ovat 750euroa/kk.
Ei hassumpaa kun hän itse on sponsoroinut vain KAKSI edustajaa ja on opettanut heitä ja alalinjaa menestymään.
Kuinka paljon sinun pitäisi lisätä työpanostasi, jotta saisit työnantajaltasi 750€ lisää liksaa kuukaudessa? Ja sinun pitäis tehdä se eläkeikääsi saakka. Matti on tehnyt työn kerran ja aikaa siinä on mennyt 2-5 tuntia viikossa yhden vuoden ajan.
Matti on tyytyväinen ja maksaa uuden talon lyhennykset verkostotuloilla. Hän jatkaa edelleenkin vanhassa työpaikassaan.
Maija on Matin 5. tasolla. Siis yksi 32:sta. Matti hyötyy 10% Maijan tilauksien nettohinnasta, siis 5 euroa.
Maija on ahkerampi, hän rakentaa verkoston joka monentuu kolmella:
1. tasolla 3
2. tasolla 9
3. tasolla 27
4. tasolla 81
5. tasolla 243
Yhteensä 363 edustajaa. Jokainen heistä hankkii kolme asiakasta, eli yhteensä 1089. Jokainen Maijan alalinjassa oleva asiakas ja edustaja ostaa tuotteita 50€/kk. (netto). Tästä liikevaihdosta Matti ei hyödy senttiäkään.
Vaikka Maija on lähtenyt mukaan paljon myöhemmin kuin Matti, niin Maijan tulot alalinjasta ovat 6150€/kk.
Ei hassumpaa, vaikka Maija sponsoroi vain YHDEN edustajan ENEMMÄN kuin Matti ja opetti heitä ja alalinjaa menestymään.
Kuinka monta tuntia sinun pitäis tehdä töitä jotta saisit työnantajaltasi 6150€/kk lisää liksaa kuukaudessa? Jaksaisitko sitä eläkeikään asti?
Maijalla on tehnyt töitä 5-10 tuntia viikossa kolmen vuoden ajan. Maija täyttää pian 30v ja harkitsee jo nyt "eläkkeelle" jäämistä. Hän haluaa käyttää enemmän aikaa matkustamiseen.
Kun Maija palaa puolen vuoden ansaitulta lomalta hän huomaa, että myös kaikki muut hänen alalinjassaan saavat parempia tuloja ja he ostavatkin tuotteita 100 eurolla kuukaudessa. Maija kuukaisitulot ovat tuplaantuneet vaikka yhtään kuluttajaa ei ole tullut lisää alalinjaan.
liittänyt esimerkkiesi perään lausetta: "Sen pituinen se."?
Kyllä varmaan verkostojantteria nukuttaa hyvin tuollaisten satujen kuulemisen jälkeen. Ja unta nähdään tietysti UNELMISTA, unelmista joita verkostomarkkinoinnilla ei voi saavuttaa.
kauheen vihanen.
kertoo. Mut oiskohan kysymyksessä semmonen unelmataulu, jonka olen nähnyt jantterin seinällä. Iso pahvi, johon on liimailtu kaikenlaisia kuvia niistä unelmista.
Aikuiset ihmiset, hyi hitto!
1/10 osa hintaan. Ja varmasti tuon firman tuotteita on huushollissasi enemmän kuin eläissäs ehit käyttämään. Nimenomaan niinhän verkostot toimivat, alalinjan myyjille myydään tuotteita jotta ylälinja rikastuu. Kenenkään ei tarvitse myydä ulkopuolisille, kunhan ostaa itse riittävän paljon....
Tiedät kyllä että saat itsekin sen saman tuotteen 2 eurolla myös lähikaupasta, vain esitteeseen painetaan hinta 20 euroa. Täsmälleen kuten tv:shopin tuotteita myydään halpakaupoissa 1/10 hintaan.
Älykkyyttä piisaa..
Sinä valehtelet piste, se näkyy jokaisesta pisteestäsi piste, sinä uneksit kuuluvasi joku päivä niihin kiiltokuviin joita sinulle esitettiin, muttet koskaan kuulu. Piste, koska olet niin tyhmä että sinua piste kusetetaan. Piste
Matti eikä Maija voi rakentaa verkostoa joka rakentuu kahdella tai kolmella. Koska ne kaksi ihmistä jotka matti tai maija värväsi, eivät välttämättä koskaan värvää ketään.
Siksi nämä laskelmat ovat niin huvittavia, niitä esitetään totena mutteivät ne toimi, koska suomessa edelleen on ihmisiä jotka eivät saa värvättyä ketään.
Siksi Matin tulot vuoden jälkeenkin ovat ne 200 euroa jonka Matti saa myytyään tuotteita sukulaisille (jotka ovat olennaisesti vähentäneet vierailujaan Matilla, sattuneesta syystä) ja ostamalla tuotteita omaan kaappiin (vastaisen varalle, voihan olla että juuri tämä maailmanparas tuote on seuraavaksi poistuvien tuotteiden tarjouksessa ja niin mahdottoman edullinen)
Näin minä näen verkostomarkkinoinnin ja näin se toimii, ja tämän vuoksi pettyneitä on niin hemmetin paljon, koska verkostomarkkinointi vie rahojen lisäki myös ystävät ja sukulaisuussuhteet, joiden korjaamiseen menee valtavasti aikaa, kun ensin pitäisi ymmärtää itse olleensa syyllinen siihen etteivät ystävät enää pidä yhteyttä.
Kiitos erinomaisesti perustellusta näkemyksestäsi. Ainakin minut sait vakuuttuneeksi kannastasi, sillä faktasi ovat niin vastaansanomattomat.
Palaute oli odotettua ja siitä näkee selvästi, että osa on tullut henkilöiltä, jotka ovat epäonnistuneet tai surkeasti epäonnistuneet tavoitteissaan (riippumatta toimialasta). Kysymyksiä heille; Miten paljon ja miten ja mitä olette tehneet saavuttaakseen tavoitteenne? Värvättiinkö teidät väkisin ja luvattiinko teille, että liity mukaan niin me tehdään työ sinun puolesta? Ei verkostoja niin rakenneta!
Verkostoissa on menestyviä ihmisiä ja erittäin hyvin menestyviä ihmisiä.
Jokainen tajuaa, että tuo oli realistinen ESIMERKKI siitä minkä verran tarvitaan liikevaihtoa, oikein tehtyä työtä ja aikaa saavuttaakseen tietyt tulokset.
Käytännössä verkostot rakentuvat niin, että joku hankkii 1-3 edustajaa, joku toinen kymmeniä. Joku hankkii 1-3 asiakasta, joku toinen kymmeniä. Joku ostaa muutamalla kympillä epäsäännöllisesti, joku toinen ostaa sadoilla euroilla joka kuukausi. Joku käyttää aikaa muutaman tunnin viikossa, joku toinen kymmeniä tunteja viikossa.
Minä rakennan verkostoa suunnilleen tähän tyyliin:
Kerron kaikille ja kaikkialla. Ensimmäisenä kysyn tunteeko hän yrityksen. Kartoitan ihmisen elämätilannetta. Kerron mitä yritys voi tarjota hänelle.
Jos henkilö on kiinnostunut vain tuotteista, kerron tuotteiden hyödyistä, mitä maksaa ja opetan hänelle miten ja mistä hän saa tuotteita huomattavasti ohjevähittäishintaa edullisemmin. Jos hän haluaa tilata, rekisteröin hänet Bonusasiakkaaksi. (Se on ihan vastaavaa kuin hankkisi Plussa kortin). Jos hän ei halua Bonusasiakkaaksi ja hän edelleen haluaa tuotteita, myyn tuotteet suunnilleen ohjevähittäishintaan.
Jos hän on taas kiinnostunut liiketoiminnasta, kartoitan millaiset tavoitteet hänellä on ja mitä hän on valmis tekemään niiden saavuttamiseksi. Kerron myös mitä se vaatii, että pääsee omiin tavoitteisiin. Lisäksi kartoitan minkä verran hän kokee tarvitsevansa apua ja tukemista.
Jos kaikki vaikuttavat realistisilta niin rekisteröin hänet edustajaksi.
On tärkeää hyväksyä myös EI vastaus. Jos mikään ei kiinnosta niin kiitetään vastauksesta. Näin toimimalla ei tule tyrkyttäjän mainetta, saa tyytyväisiä asiakkaita, uusia edustajia ja paljon uusia ystäviä.
"Palaute oli odotettua ja siitä näkee selvästi, että osa on tullut henkilöiltä, jotka ovat epäonnistuneet tai surkeasti epäonnistuneet tavoitteissaan (riippumatta toimialasta)."
Toistan:"RIIPPUMATTA TOIMIALASTA"
Mistäs pirusta sinä muka tiedät, miten minä olen onnistunut elämässäni???
Vaikka olenkin Riemuylioppilas, olen edennyt elämässäni hyvin palkattuun johtavaan asemaan, ENKÄ OLE TARVINNUT SIIHEN MITÄÄN VERKOSTOMARKKINOINTIA.
Minusta verkostomarkkinointi on tympeä myyntitapa, jossa käytetään ystävyyssuhteita hyväksi. Vielä pahempi on tietysti ovelta ovelle kaupustelu.
Nykyään kauppojen tarjonta on niin erinomaisen hyvää, etten minä ainakaan tarvitse mitään verkostomarkkinointia. Kaupoista löytyy kaikki, mitä tarvitsen.
Ehkäpä Verkostotyöläiselläkin on vielä jotakin opittavaa elämässä.
Tässä sinulle teoria: Jos kerran verkostomarkkinointi on niin mahdottoman hieno ala, niin alkakaamme kaikki menestyviksi verkostomarkkinoijiksi. SITTEN ME KAIKKI MYYMME TOISILLEMME HIENOJA VERKOSTOTUOTTEITA JA TIENAAMME PALJON RAHAA JA KAIKKI OVAT ONNELLISIA JA RIKKAITA.
Ja viimeinen ja tärkein kysymys: KUKA TODELLA TARVITSEE VERKOSTOMARKKINOINTIA?
Toistan:"RIIPPUMATTA TOIMIALASTA"
Jokainen, joka lukee täällä kirjoituksia, huomaa, että osa kirjoituksista on sellaisten ihmisten kirjoituksia, jotka ovat epäonnistuneet elämässään. Heillä ei ole muuta tekemistä kuin herjata toisia ihmisiä. Anteeksi, ei tarkoittanut kohdistaa tätä johonkin tiettyyn henkilöön!
"Vaikka olenkin Riemuylioppilas, olen edennyt elämässäni hyvin palkattuun johtavaan asemaan"
Onnittelen sinua saavutuksistasi.
"Minusta verkostomarkkinointi on tympeä myyntitapa, jossa käytetään ystävyyssuhteita hyväksi"
Minusta verkostomarkkinointi oikein tehtynä on loistava markkinointimuoto, jossa voi solmia paljon uusia positiivisia ihmissuhteita. Ja tulotasoon voi itse vaikuttaa.
Jos tarvitset esimerkiksi käyntikortteja ja sinun ystävällä on painofirma, joka tekee laadukkaita käyntikortteja. Ostatko tosiaan käyntikortit mielummin ventovieraalta kuin ystältäsi jos hintalaatusuhde on molemmissa sama?
"Jos kerran verkostomarkkinointi on niin mahdottoman hieno ala, niin alkakaamme kaikki menestyviksi verkostomarkkinoijiksi"
Ei missään tapauksessa. Verkostomarkkinointi ei todellakaan sovi kaikille.
"KUKA TODELLA TARVITSEE VERKOSTOMARKKINOINTIA"
Lukuisat yritykset ovat ottaneet verkostomarkkinoinin joko kokonaan tai osittain tuotteidensa jakelukanavaksi koska se on heille kannattavaa.
Niille ihmisille verkostomarkkinointi on loistava vaihtoehto, joilla itsellään on halu, tahto, asenne ja tavoitteet tehdä jotakin muuta kuin perinteistä työtä. Ihmisille jotka haluavat jotain uutta, enemmän liksassa, lisää vapaa-aikaa tai halu päättää itse missä ja milloin tekee töitä ja kuinka paljon. Halu päätä itse milloin on lomalla ja milloin töissä. Töitäkin pitää joskus tehdä, ei ole olemassa ilmaisia lounaita.
Verkostomarkkinointi on loistava kanava niille asiakkaille, jotka haluavat korkealaatuisia tuotteita asialliseen hintaa.
Verkostomarkkinointi on loistava sellaisille ihmisille jotka haluava lisää positiivisia ystäviä. Sosiaalista kanssakäymistä.
Onpa kiinnostava esimerkki ja tulinkin uteliaaksi. Voisitko hiukan jatkaa noita laskelmiasi sekä Matin että Maijan osalta? Tuossahan laskelmasi katkeavat viiteen tasoon. Voistko jatkaa niitä 20:een tasoon? Haluaisin nähdä paljonko ihmisiä siinä tapauksessa olisi kummassakin verkostossa ja paljonko siinä tapauksessa tulisi molemmille tuloa.
Asia selvä, ei tämä tästä väittelemällä parane.
Tukeudun tässä vanhaan kiinalaiseen sananlaskuun:
On sinun totuus ja on minun totuus ja sitten on se OIKEA TOTUUS.
Tässä tapauksessa lienee se oikea totuus vielä meiltä molemmilta hävöksissä.
"Minusta verkostomarkkinointi oikein tehtynä on loistava markkinointimuoto, jossa voi solmia paljon uusia positiivisia ihmissuhteita."
"Verkostomarkkinointi on loistava sellaisille ihmisille jotka haluava lisää positiivisia ystäviä."
Positiivisia ihmissuhteita ovat mielestäsi ne, jotka pullistuttavat lompakkoasi. Miten voit laskea ystävyyssuhteiksi suhteet, jotka perustuvat rahaan ja toisen hyväksikäyttöön?!
"Lukuisat yritykset ovat ottaneet verkostomarkkinoinin joko kokonaan tai osittain tuotteidensa jakelukanavaksi koska se on heille kannattavaa."
Heh, lukuisat.. Taitaa verkostomarkkinointifirmat olla laskettavissa kahden käden sormilla. Siinä olet oikeassa, että tällainen jakelukanava on kannattava yrityksen perustajille, sillä jantterit tekevät niska limassa työtä, josta heille ei käytännössä tarvitse maksaa palkkaakaan. Nämä provisiotkin tulevat heidän ITSE ostamistaan tuotteista, joita he sitten yrittävät saada kaupaksi muille hoopoille. Amway siis voittaa joka tapauksessa! :)
No kuinka siis on? Pysyykö kerran alalinjaan värvätty ikuisesti alalinjassa? Vai voiko sellainen tavaroiden kauppaamisessa erityisen taitava jantteri ohittaa ylälinjansa ja siirtyä heidän ylälinjakseen opastamaan ja mentoroimaan heitä. Määräytyykö positio verkostossa meriittien mukaan vai sattuman mukaan kuka kenetkin nyt on sattunut missäkin järjestyksessä rekrytoimaan?
Se miten himokkaasti verkostoihmiset tarjoavat täälläkin osoitteitaan, näyttää sen todellisuuden että "asiakkaita" pitää värvätä joka hereillä olo hetki.
Jokaiseen oljenkorteen tartutaan.
Mutta edelleen kysyisin missä ne jotka ovat tehneet työtä 3 vuotta, ja menestyneet, niin etteivät ole pettyneet?
"Miten voit laskea ystävyyssuhteiksi suhteet, jotka perustuvat rahaan ja toisen hyväksikäyttöön?"
Jos sinulla olisi vaikkapa oma kenkäkauppa ja kerrot siitä ystävillesi, jonka jälkeen ystäväsi tulevat ostamaan sinulta kengät, niin se on sitten sinultakin toisen hyväksikäyttöä!
Ostaisitko sinä mielummin ystävältäsi vai ventovieraalta?
"Heh, lukuisat.. Taitaa verkostomarkkinointifirmat olla laskettavissa kahden käden sormilla"
Maailmassa löytyy satoja laillisia verkostomarkkinointiyrityksiä. Osa hyviä ja osa surkeita.
"...tällainen jakelukanava on kannattava yrityksen perustajille, sillä jantterit tekevät niska limassa työtä, josta heille ei käytännössä tarvitse maksaa palkkaakaan. Nämä provisiotkin tulevat heidän ITSE ostamistaan tuotteista, joita he sitten yrittävät saada kaupaksi muille hoopoille"
Edustamassani yhtiössä, yhtiölle tulevasta TUOTTEIDEN nettoliikevaihdosta maksetaan 53% takaisin palkkioina verkostoon. 47% jää yhtiön kuluihin ja tuotekehittelyyn. (Muutaman kympin rekisteröintimaksusta ei makseta senttiäkään palkkoita). Töitä ei todellakaan tarvitse tehdä ilmaiseksi. Oikein rakennettu verkosto tuottaa tuloja vaikka ei itse olisikaan niin aktiivinen.
"Amway siis voittaa joka tapauksessa!"
En tiedä Amwayn voitoista.
Edustamani yritys tekee hyvää tulosta, hyvä niin. Enkä tietenkään halua olla sellaisen firman edustaja, joka tekee tappiota vuodesta toiseen. Konkursiin sellaiset firmat menee ennen pitkää.
sinä, jonka nähdessään kaikki ajattelevat: nyt se saatana tulee taas höpöttämään niistä tuotteistaan. Oletko se sinä, joka tuijotat 10 sentin päästä silmiini ja hoet etunimeäni suu vaahdossa.
Oletko se sinä, joka soittelee iltaisin, ja kyselee olenko päättäänyt mitä haluaisin ostaa.Oletko se sinä, jonka sähköpostiviestejä saa toistuvasti poistaa.Mieti minkälaisen kuvan annat itsestäsi kailottamalla joka paikassa ja jokaiselle tuotteittesi erinomaisuutta.Säälittävää ja samalla naurettavaa.Ymmärrätkö edes kahta helppoa ja lyhyttä sanaa: Ei kiitos.
"Palaute oli odotettua ja siitä näkee selvästi, että osa on tullut henkilöiltä, jotka ovat epäonnistuneet tai surkeasti epäonnistuneet tavoitteissaan (riippumatta toimialasta)."
Tuohon palautteeseen sinulta jäi vastaamatta, näyttää kaveri kiinnostuneen esimerkistäsi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000039033352
Lue nyt ensin tämä niin ymmärrät enemmän miten verkostot rakentuvat http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000039028807
En tiedä yhtään hyvää verkostoyritystä, jossa palkkioita maksetaan 20. tasolle asti. Yleensä palkkiot maksetaan 1-8 tasolta. Joillakin voi olla 1-10 tasoa. Prosentit jaetaan tietenkin erilailla kuin esimerkissäni. Joten on turha ajanhukkaa laskea palkkioita 20 tasolta saakka.
Kaksijalkaisia binäärijärjestelmiä kyllä löytyy sellaisia missä "maksetaan" jopa äärettömän syvältä, mutta ne eivät minua kiinnosta koska ne systeemit ovat kaikkea muuta kuin oikeudenmukaisia. Lisäksi useimmat binäärisysteemejä käyttävät yritykset ovat lopettaneet aika pian.
Edustamallani yrityksellä on jo yli 200.000 itsenäistä edustajaa ympäri maailmaa ja tuotteita käyttää miljoonat ihmiset. Kuinka monella tasolla nämä ovat, niin sitä en tiedä.
Niin verkostomarkkinointi alalla kuin kaikilla muillakin markkinointialoilla pätee ns. 20/80 "sääntö". Eli noin 20% edustajista tekee noin 80% tuloksesta.
Perinteisissä yrityksissä aktiivisempien ja parempien edustajien (20%) keskiansiot ovat selvästi suuremmat kuin muiden edustajien (80%) keskiansiot. Näiden aktiivisempien edustajien työntulos ei vaikuta muiden tulotasoon.
Verkostomarkkinointi yrityksessä aktiivisimpien työntulos näkyy myös vähemmän työtä tekevien palkkioissa. Silloin kun joku jossain löytää aktiivisia verkostoon, niin verkosto rakentuu vahvemmalle pohjalle ja vähemmän työtä tekevät sinun ja aktiivisten välillä eivät lopeta koska he saavat myös tuloja. Rahalla on ihmeellinen motivoiva vaikutus myös vähemmän työtä tehneisiin.
Vastaan Dildiksen puolesta pariin kohtaan:
1. "Ostaisitko sinä mielummin ystävältäsi vai ventovieraalta?"
Ostan AINA mm. kenkäni siletä mistä saan tarkoitukseeen parhaiten sopivat. En KOSKAAN osta mitään vain sen takia, että "ystäväni" sattuu jotain myymään.
2. "Edustamani yritys tekee hyvää tulosta"
Tyhjiä sanoja, koskapa et uskalla "firmasi" nimeä edes mainita.
Kiitos vastauksestasi. Eli kannattaa unohtaa palkkioiden laskeminen 20. tasoon saakka, jos missään järjestelmässä ei makseta niin pitkälle.
Entä kuitenkin osallistujamäärät? Jos ymmärsin esimerkkisi oikein, niin sekä Matti että Maija rakentavat verkoston, joka ulottuu viisi tasoa heistä alaspäin ja he saavat maksuja sieltä asti. Mutta uskoisin, että ne henkilöt, jotka ovat siellä viisi tasoa alempana haluavat tehdä juuri sitä samaa ja hekin hankkivat ihmisiä viisi tasoa alaspäin, joista saavat tuloa. Sen jälkeen ne henkilöt, jotka ovat heistä viisi tasoa alempana (ja Matista ja Maijasta kymmenen tasoa alempana) haluavat edelleen tehdä sitä samaa, koska voivat saada samanlaista tuloa kuin Matti ja Maijakin. Sitten ollaankin jo 15 tasoa alempana, eikä siitä ole tehtävänä kuin yksi samanlainen loikka ja ollaan 20 tasoa alempana.
Jos kaikki toimivat samalla periaatteella kuin Matti ja Maija (koska se on aivan samalla tavalla tarjolla jokaiselle ja jokaisen etu) niin kuinka paljon väkeä on koko verkostossa (sekä Matilla että Maijalla), kun ollaan menty 20 tasoa alaspäin?
Turha spekuloida sitä montako edustajaa ja/tai asiakasta on 20.tasolla koska mahdollisuuksia on miljoonia miten verkostot käytännössä rakentuvat. Kuten aikaisemmin jo vastasin niin kyseessä oli realistinen ESIMERKKI siitä, minkä verran tarvitaan LIIKEVAIHTOA saavuttaakseen tietyt tulokset.
Käytännössä verkostot rakentuvat niin, että joku hankkii 1-3 edustajaa, joku toinen kymmeniä. Joku hankkii 1-3 asiakasta, joku toinen kymmeniä. Joku ostaa muutamalla kympillä epäsäännöllisesti, joku toinen ostaa sadoilla euroilla joka kuukausi. Joku käyttää aikaa muutaman tunnin viikossa, joku toinen kymmeniä tunteja viikossa.
Otetaan tähän silti vielä yks realistinen esimerkki miljoonista mahdollisista.
Yksi Maijan 5. tasolla on Kalle. Kalle sponsoroi vain Ville, Ville sponsoroi vain Liisan, Liisa sponsoroi vain Kertun ja Kerttu sponsoroi vain Minnan.
Minna ei sponsoroi yhtään uutta edustajaa. Hän sen sijaan oivaltaa Bonusasiakasjärjestelmän ja päättää hankkia säännöllisesti Bonusasiakkaita yritykselle. Bonusasiakkaat voivat tilata 30% alennuksella ainutlaatuisia ja kulutuskelpoisia tuotteita suoraan valmistajalta. Minna opettaa jokaiselle asiakkaalle miten se tapahtuu.
Minna pitää 6 viikkoa lomaa vuodessa ja työskentelee 46 viikkoa vuodessa. Hän hankkii kolme uutta asiakasta joka viikko kolmen vuoden ajan.
Kolmen vuoden kuluttua Minnalla on hankkinut 414 asiakasta, jotka tekevät itse tilaukset, (siis suunnilleen yksi asiakas jokaisessa Suomen kunnassa). Oletetaan, että jokainen asiakas ostaa keskimäärin 50 eurolla kuukaudessa (netto). Yhtiölle tulee siis Minnan työn tuloksena liikevaihtoa yhteensä 20.700€/kk. Tästä summasta yhtiö maksaa 45% palkkioina viidelle sukupolvelle seuraavasti:
Minnalle 20% eli 4140€/kk.
Kertulle 5% eli 1035e/kk.
Liisalle 5% eli 1035€/kk.
Villelle 5% eli 1035€/kk.
Kallelle 10% eli 2070€/kk.
Kiitoksena Minnan opastuksesta, asiakkaat ovat antaneet Minnalle uusien potentiaalisten asiakkaiden yhteystietoja ja sitä kautta Minna on löytänyt asiakkaansa.
Kukaan näistä viidestä tuskin lopettaa, vaikka Kalle, Ville, Liisa ja Kerttu ovat sponsoroineet vain yhden edustajan. Minna on heistä ahkerin ja hän ansaitsee paremmat palkkiot. Minnan jälkeen siihen linjaan ei ole tullut yhtään uutta edustajaa. Kolmen vuoden työskentelyn jälkeen Minna tekee töitä 6 viikkoa ja pitää lomaa 46 viikkoa vuosittain. Myös Kalle suunnittelee "eläkkeelle" jäämistä ja muuttoa palmujen alle.
2. "Edustamani yritys tekee hyvää tulosta"
Lue tämä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000039092830
Edustamallani yrityksellä on yli 200.000 edustajaa ja miljoonat asiakkaat käyttävät yhtiön tuotteita.
Yhtiö on pystynyt palkkioiden lisäksi maksamaan tuhansille ahkerimmille edustajille ja heidän ystäville upeita lomamatkoja ym. kivaa.
Yhtiö nimeä en mainitse koska on ihan kiva kiusata hieman vastustajia.
Kiitos vastauksestasi, mutta jos yhä jatkan alkuperäisestä esimerkistäsi. En minä sinänsä ajatellutkaan miljoonia erilaisia verkostoja, vaan vain niitä kahta, jotka sinä esitit. Se, jossa Matti ja alapuolellaan olevat rekrytoivat aina kaksi ja se missä Maija ja muut värväsivät aina kolme. Jos Matti ja Maija voivat esimerkissäsi rakentaa tuollaisen verkoston, niin sittenhän sihen pystyy heidän alapuolellaankin jokainen muukin. Miten nuo kaksi esimerkkiverkostoasi verkostoa teoriassa kasvavat jatkossa, kun tasojen määrä kasvaa?
"Yhtiö nimeä en mainitse koska on ihan kiva kiusata hieman vastustajia."
Ai kun sinulla on ylevät motiivit. No, eipä tuo kovin suuri kiusa ole. Pelkäät tietysti, että maksantappojutut alkavat taas, kun kerrot verkostovirityksesi nimen.
"Jos Matti ja Maija voivat esimerkissäsi rakentaa tuollaisen verkoston, niin sittenhän sihen pystyy heidän alapuolellaankin jokainen muukin. Miten nuo kaksi esimerkkiverkostoasi verkostoa teoriassa kasvavat jatkossa, kun tasojen määrä kasvaa?"
Hei, ihan oikeesti, miks vaivata päätään teorioilla kun käytäntö on toinen. Kaikilla toimialoilla on aina parempi opettaa ihmisille asioita, miten ne käytännössä toimivat. Kaikki eivät pysty samanlaisiin suorituksiin, ei millään toimialalla. Kaikki eivät edes halua tehdä samanlaisia tuloksia.
Kunnollisessa ja laillisessa verkostomarkkinoinnissa on kyse siitä, miten saadaan liikevaihtoa TUOTTEIDEN jakelusta, jotta voidaan maksaa palkkioita. Siis verkosto markkinoi tuotteita, ei edustajia.
- Kunnollisella verkostomarkkinointiyrityksellä ei ole uusien edustajien rekrytointivaatimuksia.
- Pienellä oikein opetetulla verkostolla voi ansaita enemmän kuin suurella ja huonosti opetetulla verkostolla.
- Myöhemmin mukaan lähtenyt voi ansaita enemmän kuin aikaisemmin mukaan lähtenyt.
"Pelkäät tietysti, että maksantappojutut alkavat taas, kun kerrot verkostovirityksesi nimen"
En pelkää ja veikkasit yrityksen nimen pieleen.
Tiedän edustamastani yrityksestä enemmän faktaa kuin täällä kirjoittelevat verkostomarkkinoinnin vastustajat yhteensä.
"Hei, ihan oikeesti, miks vaivata päätään teorioilla kun käytäntö on toinen. Kaikilla toimialoilla on aina parempi opettaa ihmisille asioita, miten ne käytännössä toimivat."
Nyt olen pyörällä päästäni! Etkö sinä juuri esittänyt sen Matti ja Maija -esimerkin? Oliko se teoriaa vai käytäntöä? Jos se ei voi oikeasti toimia, niin miksi sitten esitit sen? Siinähän oli ihan mukavan näköisesti tuloa laskettuna. Jos se sitten oli käytäntöä, niin miksi ei samaa voisi laskea Matin ja Maijan alapuolellakin oleville? Kaikki alapuolellakin olevat varmasti tekevät parhaansa päästääkseen vähintään samaan kuin Mattikin" sittenhän pitäisi olla mahdollista laskea koko verkoston koko. Minä en nyt ymmärrä mikä tässä laskelmassa on ongelmana. Joko sinun esimerkkisi ei toimi alun alkaenkaan tai sitten se toimii.
Niinhän sinä väität. Veikkaan edelleenkin, että edustat maksantappofirmaa, koska häpeilet noin paljon sen nimen paljastamista. Muuta selitystä ei voi olla.
Sillä mitä sinä tiedät, ei ole yhtään mitään merkitystä sen suhteen, että onko "firmasi" oikeasti potentiaalinen työpaikka kenellekään. Selkeää salaseura toimintaa jälleen, niin kuin monet muutkin vastaavat.
"Etkö sinä juuri esittänyt sen Matti ja Maija -esimerkin? Oliko se teoriaa vai käytäntöä? Jos se ei voi oikeasti toimia, niin miksi sitten esitit sen?"
Verkoston rakentuminen Matti ja Maija esimerkissä on yksi mahdollinen miljoonista. Esitin sen siksi, koska halusin tuoda esille kaksi yleisesti väärin ymmärrettyä faktaa kunnollisessa verkostomarkkinoinnissa:
1. Paljonko tarvitaan liikevaihtoa tiettyihin tavoitteisiin.
2. Myöhemmin mukaan lähtenyt voi tienata enemmän kuin aikasemmin mukaan lähteneet.
"miksi ei samaa voisi laskea Matin ja Maijan alapuolellakin oleville?"
Jos kaikki Matin ja Maijan alapuolella tekisivät saman kuin Matti tai Maija niin he tienaisivat just saman verran kuin Matti tai Maija tienaavat.
"Kaikki alapuolellakin olevat varmasti tekevät parhaansa päästääkseen vähintään samaan kuin Mattikin"
Ei kaikki välttämättä tee niin kuin Matti tai Maija. Toiset voivat tehdä niin kuin toisessa esimerkki laskelmassa Kalle, Ville, Liisa, Kerttu tai Minna tekivät.
Tällä toisella esimerkillä halusin esittää, että ilman uusien edustajien rekrytointiakin voi verkostomakkinoinnissa päästä kohtuullisille ansiotuloille ja kuinka paljon sellaiseen tarvitaan liikevaihtoa ja työtä.
"sittenhän pitäisi olla mahdollista laskea koko verkoston koko"
Esimerkeissä KOKO VERKOSTO jokaisen edustajan kohdalla ulottuu vain 5 tasoa syvälle. Verkoston koko oli siis laskettu. Ville, Liisa, Kerttu ja Minna eivät kuulu Maijan verkostoon.
Edustamallani yrityksellä on yli 200.000 edustajaa ja tuotteita käyttää miljoonat kuluttajat. Ja homma toimii hyvin.
Todellisuudessa Maijan tulot olisivat vielä suuremmat, koska yhtiön maksaa vielä 8% koko yhtiön nettoliikevaihdosta erilaisina Bonuksina ahkerimmille verkoston rakentajille. Maija saisi tuosta 8%:sta oman osuutensa. Minna ei saisi näistä bonuksista mitään, koska hän ei ole sponsoroinut ja opettanut yhtään edustajaa.
Tämä on keskustelupalsta verkostomarkkinoinnista eikä yritysten mainospalsta.
Olemme erittäin avoimia. Kerromme lähes kaikille lähes kaikkialla. Itselläni kolme ensimmäistä sanaa on: Tunnetko yrityksen nimeltään...
Eipä taida löytyä montaa yritystä Suomesta, joiden palveluksessa on enemmän varakkaita ja ITSENÄISIÄ ihmisiä, kuin edustamallani yrityksellä on. Siis ihmisiä, jotka elävät yli puoli vuotta niin, ettei heidän tarvitse realisoida omaisuutta tai kuluttaa säästöjä, jos syystä tai toisesta he eivät enää voisi tehdä töitä.
Kiitos vastauksestasi, mutta minusta tuntuu, että sinä katsot nyt tätä kysymystä jotenkin yksisilmäisesti sen mukaan miten tulot kertyvät yksittäiselle henkilölle. Onhan koko verkosto valtavan paljon suurempi, kuin se joukko mistä yksittäinen edustaja saa tuloa. Verkostothan tavallaan ovat kaiken aikaa "limittäin" ja muodostavat siten yhden suuren verkoston, jossa kaikki osallistujat ovat mukana.
Jos Matti on tasolla 1, niin hänen verkostoonsa kuuluvat tasot 2-6 hänen alapuolellaan, viisi tasoa syvälle. Tasolla 2 on joku henkilö, ja hänen verkostonsa ulottuu alemmaksi kuin Matin, tasoa 7 kuuluu hänelle. Tasolla 3 on taas joku muu, ja hänen verkostonsa ulottuu tasolle 8. Ja niin edelleen aina tasolle 20 saakka.
Alkuperäisessä esimerkissäsi, Matti rakensi itselleen verkoston, siten että joka tasolla edustajien määrä tuplaantui ja hän sai siitä mukavan näköisesti tuloa. Maija teki saman siten, että joka tasolla määrä kolminkertaistui ja tuloa tuli esimerkkisi mukaan reilusti enemmän, todella houkuttelevan määrän.
Jos kerran Matti ja Maija pystyivät saamaan tuollaiset tuplaantuvat ja triplaantuvat verkostot alleen (eikä se todellakaan kuullosta kovinkaan merkillisen vaikealta. Mattikin vain löysi kaksi henkilöä ja siitä eteenpäin se oli toisten murhe löytää vastaavasti vain kaksi), niin periaatteessa joka ikinen verkostoon osallistuja voisi tehdä samaa ja etsiä kaksi muuta henkilöä ja verkosto kasvaisi vaikkapa 20 tasoa alaspäin.
Tuota minä siis tarkoitin, ei minua sinänsä kiinnosta sen verkoston koko mistä Matti tai Maija saavat tuloa, koska sehän on riippuvainen verkoston säännöistä. Minua kiinnostaisi tietää, että jos verkosto kasvaa sinun antamallasi helpolla kaavalla edelleen tuon viidennen tason ohitse vaikkapa 20:lle tasolle, niin montako henkilöä noihin verkostoihin kuuluisi sekä Matin että Maijan kaavalla kasvaneissa verkostoissa? Voisitko sen vielä laskea minulle?
Ymmärrän toki, että esimerkkisi oli vain yksi miljoonista tavoista millä verkosto voi rakentua, mutta varmasti se on jokaiselle toimiva tapa rakentaa verkosto, koska muuten et olisi sitä esimerkkiä edes esittänytkään. Kyllähän verkosto varmasti kasvaa sen 5. tason alapuolellekin, itsekin kerrot että edustamassasi yrityksessä on 200 000 edustajaa, joten olettaisin että tasojakin on varmaan enemmän kuin viisi! En minä ainakaan näe esimerkistäsi mitään syytä miksi verkoston kasvu pysähtyisi, ellei sitä ihan tarkoituksella pysäytettäisi enkä tiedä miksi kukaan sitä tekisi koska se ei olisi kenenkään etu.
Eli jos voit kertoa kuinka paljon Matin ja Maijan edustamissa yrityksissä olisi edustajia, jos verkostot kasvavat samalla tavalla kuin esimerkissäsi aina 20:een tasoon?
"Esimerkeissä KOKO VERKOSTO jokaisen edustajan kohdalla ulottuu vain 5 tasoa syvälle. Verkoston koko oli siis laskettu. Ville, Liisa, Kerttu ja Minna eivät kuulu Maijan verkostoon.
olla joku näistä: vaikeasti dementoituneiden vanhusten yksityinen hoitopaikka, katkaisuklinikka tai sitten korketasoinen escort-palvelu.
Jos minä nyt sitten tekisin tuon laskelman, kun tuo Verkostotyöläisemme vaikuttaa niin kovin haluttomalta jatkamaan laskelmaansa loppuun saakka.
Eli jos tuon realistiseksi mainostetun esimerkin jatkaa viidennestä tasosta 20:lle tasolle saakka, niin samaan verkostoon missä Matti on kuulukin 1,048,575 puuhakasta jantteria rahaa tahkoamassa. Toivoa sopii, että he eivät kaikki asu pääkaupunkiseudulla koska sitten he möisivät nonijuomia ja kattilasarjoja lähinnä toisilleen.
No entäs Maija sitten, jonka verkostossa jokainen värvääkin kahden sijaan kolme? Siihen verkostoon kuuluu 1,549,681,956 henkilöä, noin joka neljäs maailman asukas. Verkostolle uskollinen jantteri voikin laskea miten käy 21:llä tasolla...
Verkosto markkinointi on hyvä tapa ansaita muutama sata euroa kuukaudessa (ei kuitenkaan niin paljoa, että päiväraha, äitiyspäiväraha tai muu tulotuki laskisi)
Verkostomarkkinoinnilla ei rikastu. Eniten hommasta nauttivat ne äitylit jotka kutsuvat kavereita kotiinsa, eivätkä haluakkaan rikastua vaan pitävät tuotteista ja ostavat niitä edullisesti. Nämä verkostomarkkinoijat eivät pidä kutsuja, he jakavat esitteen sitä kysyvälle, tekevät tilauksia silloin tällöin ystävien kesken, yrittämättäkään tehdä hommaa työkseen.
Ystävä on toisen verkoston myyjä ja puolestaan markkinoi hiljaa omia tuotteitaan. Ystävät saavat monia eri tuotteita edullisesti, kynttilät, aluvaatteet, lastenvaatteet, kosmetiikka jne. Näiden ihmisten tarkoituskaan ei ole saada katetta työlle, vaan tuloja sen verran että voivat nuo kyseiset hankinnat suorittaa perheen talouden kärsimättä. Eli voi ostaa ne ihanat kynttilät jouluksi ja kehua miehelle, etteivät ne maksaneet mitään, ne sai emännän lahjaksi.
Aivan mukava ja ihana tapa tienata hiukan ylimääräistä, se että näitä "hihhuleita" on, tekee tästä harrastuksesta vähän hassun. Joitain "myyjiä" pelätään, kysytään, etten vain pyytänyt sitä tai tätä myyjää, käyvät niin tungusti päälle että pelottaa. Vaativat vierasta järjestämään seuraavat kutsut vaikkei jaksaisikaan...
Edelleen ostan tuotteita verkostoista, huomaan ystävän pöydällä lehden ja kysyn ohimennen milloin hän laittaa tilauksen menemään.
Näin se meillä toimii... ja se toimii, muttei sillä tienaa.. kuin ne kosmetiikat ja kynttilät, ;)
se varmastikin toimiikin, sinänsä pientä puuhastelua kavereiden kesken.Miksei.Mutta jos siinä palkoille aikoo päästä, niin viisainta pysyä erossa koko systeemistä.
Tuo on vähän niin ja näin että onko muita tuloja.
Kyllä esim. Moven organisaatiosta ne 5-10 ylintä jamppaa joita mm. Turussa näkee tulevat hyvin toimeen. Toki heillä on tähän mennessä monenlaista muutakin bisnestä, mutta vm:sta se on lähtenyt ja suurin osa nykyisistäkin vedoista on tavalla tai toisella sitä, että rahat tulee joltain joka uskoo ylimitoitettuihin haaveisiinsa, täyttäköön sitten vm:n kriteerit tai ei. Staffanin sijoitusbisnekset, Nordic Trust jne.
VM:lla tienaa jonkun aikaa aivan s*tanan hyvin jos
1) on aivan liian röyhkeä
ja
2) kilpailijoita ei ole liikaa
Käytännössä siis alullepanijoita tai alullepanijoiden lähimpiä lähettiläitä. Sitten kun hanat alkaa mennä kiinni, on esiteltävä uusi hana. Mutta kyllä sillä _voi_ elää ja moni elää, ei epäilystäkään.
Kourallinen on myös esim. GNLD:n veteraaneja, alalinjojen alalinjojen alalinjojen saippuakauppa käy edelleen ja mihinkäs muualle kuin pyramidin huipulle se raha virtaa. Osa näistä on myös nostanut isot voitot, jotka ovat sitten panneet poikimaan esim. kiinteistöissä tai osakkeissa. Noneista ja Terneistä en tiedä, varmaan sama kuvio sielläkin jos voluumi riittää.