Lehti: Talouskriisissä ei tule markkaa

6276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mutta nyt se veikkasi väärää hevosta. Nimenomaan markan ja itsenäisen talouspolitiikan mahdollisuuksia kaivattaisiin hyvänkin talouden tilanteen aikana, huonoista ajoista puhumattakaan. Ei ainoastaan bisnesten ja rikkaiden etuja, vaan myös työllisyyttä voitaisiin ajaa parhaiten itsenäisen rahapolitiikan oloissa.

Äänestä
  • Kuinka niin?

    Äänestä

Islannin pankkikriisillä mesotaan, mutta loppujen lopuksi puolen miljardin tukipaketti riittää sille. Siis puolta vähemmän kuin meiltä katoaa EU jäsenmaksua Kankkulan kaivoon palaamatta maahan joka ikinen vuosi.

Suomessa on ollut koko jäsenyyden ajan lama yli puolella suomalaisista. Joten lama on arkipäivää joka ei velkavankeudessa ennestään elävällä tunnu.
Asiaa ei EU jäsenyys eikä nykyinen valtapolitiikka ole saanut korjattua, kun siihen ei ole ollut varaa koko nousukauden aikana. Syy selvisi jo tuossa aiemmin.

Koko EU:n lama on vasta tulossa, ja tuossa vaiheessa Islanti taas porskuttaa!

Lupailevat piiiittkkääää vuosikausien taantumaa.
Tuossa vaiheessa on tarjolla vain yksi linja ja se ei ole Suomenmaa lehden puolueen edustama, ei myöskään Aitoriistäjien eikä Demarien, tarvitaan Itsenäisyyspolitiikkaa ja aitoa välittämistä, jotta kaikki jaksavat ponnistella.

Siitä se taas lähtee koko maan hyvinvointi ja taloudellinen tasapaino, kun raha kertyy ja pysyy maassa, eikä sitä jaella maailmalle vastikkeetta.

Äänestä

Hesari

"Pelkästään Yhdysvallat aikoo käyttää pankkitukeen vielä 700 miljardia. Jo tätä ennen se ehti varata asuntoluotottajien ja yhden vakuutusyhtiön pelastamiseen vajaat 300 miljardia dollaria.

Myös Euroopan suuret valtiot Saksa, Britannia ja Ranska pääomittavat pankkejaan kukin kymmenillä miljardeilla euroilla. Yhteensä ollaan jo hyvin lähellä 1 400 miljardia dollaria.

Valtiot joutuvat lainaamaan tukirahat markkinoilta. Lainaa antavat ne, joilla rahaa on: varoissaan ovat muun muassa Kiina ja öljyntuottajamaat sekä monet institutionaaliset sijoittajat. "

Äänestä
  • http://www.taloussanomat.fi/porssi/2008/10/31/euroopan-talous-karsii-kriisista-eniten/200828271/170
    Euroopan talous kärsii kriisistä eniten!

    Euroopan talousnäkymät ovat nyt todella huonot, tiivisti Taloussanomille tilannetta kommentoinut BCA:n Global Investment Strategy -julkaisun päätoimittaja Chen Zhao.

    Rahaliitto hajoaa nykymuodossaan kolmen viiden vuoden kuluessa, kärjistää Chen ennusteensa Taloussanomille.

    Rahaliiton hajoaminen ei hänen mukaansa välttämättä merkitse koko liiton saati euron loppua, vaan todennäköisemmin liiton heikoimpien lenkkien pettämistä – ja jopa poistumista liitosta.

    Kreikan, Portugalin, Italian, Espanjan ja viime aikoina myös esimerkiksi Irlannin valtiot joutuvat maksamaan pitkäaikaisesta lainarahastaan jo lähes prosenttiyksikön kovempaa hintaa kuin euroalueen vahvin lainaaja Saksa.

    Kansalaiset tulevat olemaan heikoimmissa euromaissa erittäin pettyneitä. Näillä valtioilla ei ole omaa valuuttaa, jonka devalvoinnilla ne voisivat sopeutua talouden paineisiin, joten ne joutuvat sopeutumaan reaalitalouden puolella. Tämä tarkoittaa esimerkiksi työttömyyttä ja mahdollisesti julkisten palveluiden leikkauksia. Samaan aikaan valtioiden alijäämät kääntyvät taas jyrkkenevään kasvuun, kuvaili Chen.

    Yle kertoo

    Unkari liittyi Natoon 1999 ja on yksi niistä kymmenestä valtiosta, jotka liittyivät Euroopan unioniin 1. toukokuuta 2004.

    Unkari säästyi kansainvälisen avun turvin konkurssilta, kiittelee maan pääministeri Ferenc Gyurcsany.

    Unkari sai aiemmin tällä viikolla Kansainväliseltä valuuttarahastolta, Maailmanpankilta ja Euroopan unionilta noin 20 miljardin euron tukipaketin taloutensa vakauttamiseksi ja pankkijärjestelmän turvaamiseksi.

    Unkarin talouden ongelmia ovat kärjistäneet kansainvälinen rahoituskriisi, maan valuutan forintin yliarvostus ja suuret lyhytaikaiset ulkomaiset velat.

    http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2008/11/01/pelastettu-pankki-maksaa-sittenkin-miljoonabonukset/200828488/12
    (eikös Englanti = IsoBritania ole EU maa?)

    Lokakuun puolivälissä brittiveronmaksajilta 20 miljardia puntaa saanut Royal Bank of Scotland aikoo maksaa työntekijöilleen miljoonabonuksia.
    Iso-Britannian valtio on asettanut pankkitukensa ehdoksi, että ylimmän johdon on pidättäydyttävä bonuksista. Ehto ei kuitenkaan kosketa johtoryhmätason alapuolella olevia työntekijöitä, joita RBS aikookin tukea entiseen malliin.



    Saksa suunnittelee antavansa vielä maan elinkeinoelämälle vielä 20 miljardin euron arvoisen tukipaketin aiemmin lupaamansa 30 miljardin euron lisäksi, kertoi Reuters eilen.



    http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Mihin maailman kaikki raha hävisi/1135240708471
    Euroopan suuret valtiot Saksa, Britannia ja Ranska pääomittavat pankkejaan kukin kymmenillä miljardeilla euroilla. Yhteensä ollaan jo hyvin lähellä 1 400 miljardia dollaria. IsoBritania, Ranska ja Saksa =EU maita)

    Valtiot joutuvat lainaamaan tukirahat markkinoilta. Lainaa antavat ne, joilla rahaa on: varoissaan ovat muun muassa Kiina ja öljyntuottajamaat sekä monet institutionaaliset sijoittajat.



    http://yle.fi/uutiset/talous/oikea/id106254.html
    Apua ruikutetaan EU:sta jo muualtakin kuin Kiinasta

    Äänestä

Vakaan talouden yhteisössä nähdään nälkää, myös suomessa?!

"EU on jakanut vähävaraisille ruokaa ylijäämävarastoistaan, mutta nyt varastot ovat loppumassa.."

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id106343.html

"Unioni rahoitti tänä vuonna ruoka-apua reilulla 300 miljoonalla eurolla. EU-komissio haluaisi nostaa summan ensi vuonna puoleen miljardiin, niin että jäsenmaat maksaisivat kahden vuoden siirtymäajan jälkeen puolet oman alueensa avusta. Suomelle se tarkoittaisi 4,5 miljoonan vuotuista laskua. Tänä vuonna Suomi sai EU:lta 2,7 miljoonaa euroa ruoka-avun jakamiseen."
zz

Yksisilmäinen fuusiokuume tulee aiheuttamaan rumaa jälkeä kunnissa.
http://www.taloussanomat.fi/ajatukset/2008/11/03/kuntien-sokea-fuusiousko/200828440/145?pos=0

Pääkaupunkiseudun suurten kuntien päättäjien kannattaisi kuitenkin lukea tutkimuksia yritysfuusioista, karkeasti ottaen puolet yritysfuusioista epäonnistuu. Pääsääntöisesti fuusion hyötyjä liioitellaan, ja kustannuksia vähätellään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikävä kirjoitti:

http://www.suomenmaa.fi/Paakirjoitus.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu