Mikä vanhoissa Mersuissa viehättää

Minua on jo pitkään ihmettänyt mikä tai mitkä ovat ne syyt jotka saavat ihmiset maksamaan paljon rahaa kymmenen-viisitoista vuotta vanhasta mersusta jolla on puoli miljoonaa ajettu. Samalla summallahan saa jo uuden ja nykyaikaisen auton, esimerkiksi Citroenin. Ja onhan uusi auto aivan eri planeetalta.
101873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vaikkapa puolimiljoonaa ilman isompia remontteja,niin Mersuhan se siihen on tehty.
Mistä löydät saman verran ajetun sitikan?
Mersu on laatuauto,sitikka taas viettää elämänkaarestaan suuren osan korjaamolla.
Vaikka sitikka onkin mukava auto,niin ei se paljon lohduta,kun remppaa pukkaa jatkuvasti.
On meinaan kokemusta kummastakin merkistä.

Äänestä

AK:n lippalakki päässä tuntee vähemmistökansanosan edustajakin olevansa rahamies.

Äänestä

Vanhoissa Mersuissa viehättää autoilun edullisuus.

Kymmenen-viisitoista vuotta vanha Mersu, jolla on ajettu puoli miljoonaa kilometriä ei maksa kuin pari tuhatta euroa. Hyvä puoli näissä autoissa on se, että ne kestävät paremmin kuin mitkään muut parin tuhannen euron autot. Miinuspuoli asiassa on se, että kaltaisesi ihmiset kuvittelevat, että haluan välttämättä ajaa mersulla näyttääkseni varakkaalta.

Itse ajan tällä hetkellä kahdeksan vuotta vanhalla mersulla säästääkseni autoilukustannuksissani. Auto oli edullinen, korjauksiin ei mene rahaa eikä auton arvo putoa rähjähdysmäisesti, kuten esim uuden Citroenin arvo putoaa.

Äänestä

MUA AINAKIN SE ETTÄ MUN UNELMANA OIS OMISTAA W107-116 KORINEN MERSU JA SITTEN KORTIN KERA USEITA VANHOJA 107-123 KORISIA MERSUJA

Äänestä

Antiikin keräily lisääntyy nousukausien aikana. Taantuman kohdatessa rahat ei sitten riitä muuhun.

Äänestä

Kuvaamasi mersu maksaa nettiautosssa 2600 euroa jos sillä saa uuden Citroenin olisi niille varmasti ottajia.

Äänestä

Jos ostat mersun kokosen/painosen sitikan putoaa siitä sitikasta vuodessa arvo enemmän kuin vanha mersu maksaa.

Kun ostat 500000 ajetun mersun voit ajaa sillä vielä 500000km ilman suurempia remontteja, toisin kuin uudella sitikalla.

Kun vertaa mersua ja vastaavan painosta sitikkaa niin mersu vie vähemmän dieseliä. Bensa-autoista en tiedä..

Hyvänä puolena uudessa sitikassa on se ettei se ruostu niinku vanha mersu.

Äänestä

se on vanhanakin paljon parempi ajettava kuin moni uusi auto,ja etenkin korostuu mitä hankalammat olosuhteet esim.talvella.
ajaton muotoilu,laatu ja hiljaisuus,siinä nyt ainakin muutama syy miksi itse ajan mersulla.

Äänestä
  • Jotain mystillistä noissa Mersuissa vaan on,mullakin kaksi ajossa,Väyrynen kesäautona ja 124:lla ajelen ympäri vuoden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietävä taitava kirjoitti:

Minua on jo pitkään ihmettänyt mikä tai mitkä ovat ne syyt jotka saavat ihmiset maksamaan paljon rahaa kymmenen-viisitoista vuotta vanhasta mersusta jolla on puoli miljoonaa ajettu. Samalla summallahan saa jo uuden ja nykyaikaisen auton, esimerkiksi Citroenin. Ja onhan uusi auto aivan eri planeetalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu