Pekka Määttänen oli ehdolla Turun valtuustoon ja sai vain nelisenkymmentä ääntä huolimatta mainonnasta. Äänestäjistä on vain masentavaa nähdä ehdokkaan ammatin olevan kunnanjohtaja ja silti on ehdolla.
Syitä olivat lakkautettava kunta ja eri kuin, missä oli ehdolla. Muodollisesti kaikki oli kunnossa. P.M. hankkikoon meriittinsä uudelleen, eikä maksata epäonneaan Loimaalle. Vaikea tilannetta oli ennakoida, mutta asiasta voi tehdä reilun johtopäätöksen. Myös Kaarinassa oli vastaavanlainen tapaus. En tiedä, miten siinä kävi.
En ole Loimaalta, mutta toimin oikeustajuni varassa.
Syitä olivat lakkautettava kunta ja eri kuin, missä oli ehdolla. Muodollisesti kaikki oli kunnossa. P.M. hankkikoon meriittinsä uudelleen, eikä maksata epäonneaan Loimaalle. Vaikea tilannetta oli ennakoida, mutta asiasta voi tehdä reilun johtopäätöksen. Myös Kaarinassa oli vastaavanlainen tapaus. En tiedä, miten siinä kävi.
En ole Loimaalta, mutta toimin oikeustajuni varassa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olisihan tuo Jorasmaa ehditty hyvin kouluttaa kaupunginjohtajaksi. Nyt pölvästit etsii jeesuksesta seuraavaa Tuppukylään kuuntelemaan riiteleviä maajussia ja merkonomeja. He heeeee
Kyllä kepu on koulinut "Viihtymisvaara-Suihkarin" myös huippujohtajakuntoon. Sarasvuo tekee muutamalla kymppitonnilla Samista vielä lipevemmän.
Eikö se Mellilän juristilikka saanut jo sovituksi itsellleen hallintojohtajan paikan? Mitä se nyt ahneuksissaan hamuaa heti taas parempaa ja hakee muualle? Onko vedettävä jokin johtopäätös?
Ei sillä oikeastaan ole muuta väliä, mutta voi ajatella, että Turussa asuu entisiä loimaalaisia. He saattavat seurata kotiseudun tapahtumia. Jos he vielä kannattavat keskustaa, yhden valtuustopaikan menetys Turussa harmittaa. Haastatteluun kutsutuista tuli tieto vaalien jälkeisellä viikolla.
Olen kiitollinen, että viestiäni ei ole poistettu. Samalla tavalla Pekka Määttänen on tehnyt elämässään äkkinäisiä ratkaisuja. Turun Sanomissa oli toista viikkoa sitten juttu hänestä ja Kaarinan valtuustoon pyrkineestä Kiskon kunnanjohtajasta. Muistaakseni siinä kerrottiin Määttäsen olleen joskus Turussa sdp:n valtuustoryhmässä, nyt hän edustaa keskustaa. Myös asumispaikan muutos Askaisiin kahdeksi vuodeksi kummastutti. Haluan kuitenkin, että arvio tehdään ensisijaisesti tämänsyksyisen perusteella.
P.M. tekee omat päätöksensä. Uskon kuitenkin, että jonkin pienen välihomman, kuten Maskun yhteysjohtaja, jälkeen tilanne tulee normaaliksi.
Tarkoitin yhden valtuustopaikan menetyksellä muutosta neljästä paikasta kolmeen. Pekka Määttänen ei paljoa mainostanut, mutta silti mainos osui jostain silmiini, ehkä puistikosta.