Kertokaas onko 9-3 ss paljonkin tilavampi kuin vanha 9-3. Itse ajelen vanhalla ja haaveilen uudesta 9-3 ss. Entäs noin muuten, kehukaa tai kritisoikaa. 190 senttiselle tuntuu vähän ahtaalta tuo vanha 9-3.
9-3 ss omistajat
saabisti
51328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on molemmat tällä hetkellä, mutta pikkuisen tilavemmalta se uusi tuntuu takapenkkiläisten mielestä. Ajomukavuus on sitten omaa luokkaansa uudessa, joten se on ykkösvalinta, kun autotallista otetaan ajopeli esille. Käy ihmeessä koeajamassa uusi ja päätä sitten. Auto mielestäni hiljainen ja 1.8t moottori on riittävä, mutta jos mahdollista, kannattaa ehkä valita 2.0t. Varusteluettelo onkin seuraava pähkäilyn paikka, mutta siitä lisää myöhemmin. :)
Toki se on tilavampi kuin entinen 9-3, mutta ei mikään tilaihme. Toki etupenkeillä on tilaa, mutta takana polvitilat ovat aika heikot, jos vertaa luokkansa tilavimpiin, kuten Mondeo, C5 yms. Siis ajajan auto.
Moottorista sen verran, että ehkä kannattaa ottaa 150-heppainen, ja siihen sitten varusteita enemmän. Ero 175-heppaiseen on nimittäin aika lailla pieni.
Olisin kuvitellut sen kyllä tilavammaksi, kun on aika kookkaan näköinenkin. Mutta jos ei niin ei. Mutta kyllä kai se on sellainen jossain vaiheessa on hommattava. Kun on jo viides saabi menossa, niin ei oikein tunnu noi muut vehkeet enää miltään.
ero ei kylläkään oo pieni. 1.8t tuntui aika onnettomalta, kun on ajanut jo puoli vuotta 2.0t. Kokeilin tuttavan manuaali 1.8t linearia, ja jäi jotenkin pahvilaatikko-olo 2.0t vectorilla ajon jälkeen...
Olin viime talvena Saab/BMW:n järjestämällä talviajokurssilla. Opettajana mm. oli K. Aro, joka on rallikonkareita. 3 h teoriaa ja 6 käytäntöä.
Käytiin läpi mm. ajoasentoa. Ohjaajat sanoivat, että kaikilla kursseille tulleilla "siviileillä" on asento enemmän tai vähemmän väärä. Perusvirhe on, että istutaan liian takakenossa ja liian kaukana ratista ja polkimista; siis vähän niinkuin tv-tuolissa ja jalat rahipallilla.
Kurssin jälkeen olen pitänyt sekänojan huomattavasti pystymmässä, lonkkakulma vain vähän yli 90 astetta, istuinosa lähempänä rattia, ja vielä istuinkorkeus selvästi ylempänä. Sekä 9-3SS:ssa että 9-5:ssa säädöt ovat asennon muokkaamiseen vähintään rittävät (190 cm ja yli saattaa olla asia erikseen!). Itse olen 180 cm ja kohtalaisen pitkäjalkainen.
Seurauksena on ollut, että ensinnäkin auton ulottuvuudet hahmottaa paljon paremmin, toiseksi selän kuormittuminen on selvästi vähäisempää, koska ristiselkä tukeutuu istuimeen paremmin, kolmanneksi ajovalppaus ja ratin käsittelyn nopeus sekä tarkkuus on selvästi parempi, ja NELJÄNNEKSI - kun istuin on edempänä - takana on n. 10 cm enemmän polvitilaa (itsellä tosin on 9-5, joka on kyllä muutenkin kohtalaisen tilava).
Suosittelen kokeilemaan.