8-vuotias kiinalaisperäinen maahanmuuttajatyttö Oulusta löi helposti 60-vuotiaan suomalaisugrilaisen viherälykön shakissa. Olisiko sama tapahtunut jos vastassa olisi ollut Suomen Sisun terävin kärki? Joka tapauksessa tapahtunut lyö syvän loven uskoon suomalaisugrilaisen kykyyn älyä vaativissa suorituksissa.
Onneksi kyseessä ei ollut Saharan eteläpuolisesta Afrikasta tullut maahanmuuttajalapsi. Se olisi jo ollut liian nöyryyttävää. Voimme siis yhä rankata suomalaisugrilaiset ainakin heidän yläpuolelleen.
http://www.iltalehti.fi/oulu/200810308516605_ou.shtml
Onneksi kyseessä ei ollut Saharan eteläpuolisesta Afrikasta tullut maahanmuuttajalapsi. Se olisi jo ollut liian nöyryyttävää. Voimme siis yhä rankata suomalaisugrilaiset ainakin heidän yläpuolelleen.
http://www.iltalehti.fi/oulu/200810308516605_ou.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
on se että tietyt aasialaisryhmät on meitä älykkäämpiä, sen takia eivä haalikaan elättejä Afrikasta.
Pitäisikö PerusS:n johtoon valita kiinalainen?
Mutta Kiinassa oli jo enne talouskriisiä pelkästään rekisteröityjä työttömiä enemmän kuin Yhdysvalloissa asukkaita, miksi ne eivät ole töissä? Alle dollarilla päivässä eläviä köyhiä Kiinassa on enemmän kuin koko Afrikassa on asukkaita, mikis he eivät olet rikkaita?
Luehan uutinen uudestaan,sitten kun olet selvittänyt pääsi!
Varmuuden vuoksi:
Oululaistyttö Qiyu Zhou voitti tänään shakin MM-hopeaa alle 8-vuotiaiden sarjassa Vietnamin Vung Taussa järjestetyissä shakin nuorten MM-kilpailuissa. Zhou sai turnauksessa 8,5 pistettä 11 pelistä.
Kiinalaissyntyinen Qiyu Zhou on maamme lupaavin shakkilahjakkuus. Hän voitti jo 5-vuotiaana alle 10-vuotiaiden shakin yleisen sarjan Suomen mestaruuden. Oulussa 8-vuotias Zhou on asunut perheineen nelisen vuotta.
koko uutinen!
Väitit aloituksessasi tytön voittaneen kevyesti kuusikymppisen viherälykön.
Jos olisit lukenut jutun kokonaan ja oikein,olisit huomannut "tietosi" vääräksi.
Mutta,jokatapauksessa,hieno suoritus Qiyu Zhoulta.
Onnea!!
Tatu Vanhasen tutkimusten mukaan budhalaiset maat ovat selvästi kaikkein älykkäimpiä maita maailmassa, sen sijaan islamilaiset maiden kansalaiset ovat kaikkein vähäälyisimpiä.