Tämä Vanhasen hallitus on vienyt meidät takaisin 1800-luvulle sosiaalihuollon osaltakin. Silloin köyhäin avusta huolehti kirkko ja näitä avustettavia sanottiin kirkonköyhiksi. Ehkä hallitus ottaa uudestaan nimityksen käyttöön.
On se aika irvokasta, että samaan aikaan kun hallitus poistaa metsä-ja perintöverot, alentaa suurituloisten verotusta,niin kirkko hoitaa sosiaalityötä.
On se aika irvokasta, että samaan aikaan kun hallitus poistaa metsä-ja perintöverot, alentaa suurituloisten verotusta,niin kirkko hoitaa sosiaalityötä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
6 hengen talous, isä työkyvyttömyysel., vaimo valtion leivissä. Lapset 4 kp, 11-17v, rahaa palaa vaikka velkaa vähän.
2009 tulotaso nousee 3200E kun eroamme kirkosta. Kyseessä ei ole ideolooginen ratkaisu vaan realistinen ratkaisu. Nyt ei kiinnosta iankaikkisuus vaan leipä. Hyvää jatkoa niille, joilla Piispan palkka; katsokaa peiliin.
Jos maksamanne kirkollisvero on yli 3000 euroa, se tarkoittaa yli 200.000 verotettavaa tuloa, jos kirkollisvero on 1,5 %
Helsingissä vero on yhden prosentin luokkaa, joten kuukausitulonne lienevät 25.000 euroa.
Mutta totuushan on, että rahakkaat ihmiset ovat yleensä tarkempia rahoistaan kuin köyhät.
Minä en aio erota kirkosta, minä katson että jos niillä minun rahoillani ruokitaan muutamakaan henkilö niin olen tyytyväinen. Minun tuloistani tuo kirkollisvero ei niin paljoa tee, samoin olen valmis maksamaan muutkin veroni, jos se estää meidän hyvinvointimme romuttamisen.
Tämä hallitus tekee kaikkensa ajaakseen meidän sosiaaliturvamme alas, olemme EU:n "pohjasakkaa" siinä asiassa. Ruotsissa on porvarihallitus,mutta ei siellä tarvitse turvautua EU:n ruoka apuun.