Buzzador on pohjoismaiden ensimmäinen ns. suusta-suuhun markkinointiportaali. Lyhyesti sanottuna ideana on, että uusimpia tuotteita lähetetään suoraan kuluttajille ("buzzadoreille") testattaviksi, jonka jälkeen kuluttajat tekevät raportin kokemuksistaan Buzzadorille.
Saat kokeilla uusimpia tuotteita heti ensimmäisten joukossa, ja tämä kaikki on postikuluja myöten täysin ilmaista!
Kampanjoista lähetetään tiedote suoraan sopivimpien (testattavan tuotteen kohderyhmän täyttävien) buzzadorien sähköposteihin, jonka jälkeen nämä käyttäjät voivat itse päättää tahtovatko he osallistua heille tarjottuun kampanijaan. Käyttäjien sopivuus määräytyy heidän rekisteröityessa ilmoittamiensa tietojen sekä mielenkiinnon kohteiden mukaan. Näitä tietoja voi muokata vapaasti vielä rekisteröitymisen jälkeenkin.
SE MITEN NOPEASTI PÄÄSET MUKAAN ENSIMMÄISEEN KAMPANJAASI RIIPPUU SIIS LÄHES TÄYSIN SIITÄ MINKÄLAISIA KAMPANJIOITA ON TULOSSA JA KUINKA HYVIN SOVIT KAMPANJAN VAATIMAAN KOHDERYHMÄÄN.
Omasta kokemuksesta ja keskusteltuani muiden buzzadorien kanssa voin kertoa, että odotusaika voi vaihdella muutamista päivistä noin kahteen kuukauteen. Odotus kuitenkin palkitaan ja itse sain kuukauden päästä rekisteröitymisestäni kokeiltavaksi pastatuotepaketin!
Jos kampanjaan ilmoittautuu enemmän ihmisiä kuin siihen mahtuu, niin osallistujat määräytyvät saatujen pisteiden mukaisesti. Käyttäjät saavat pisteitä aina osallistuttuaan ja raportoituaan kampanjasta, joten kannattaa aina osallistua tarjottuihin kampanjoihin ja tarkkailla sähköpostiaan! Tämä ei tietenkään tarkoita, että kampanjoihin pääsisivät mukaan vain vanhimmat ja eniten pisteitä keränneet jäsenet, vaan yleensä kampanjoihin mahtuu mukaan kaikki halukkaat.
Tässä vielä pähkinänkuoressa mitä buzzatoriksi liittyneet tekevät:
1. Lukee kampanjainfon (joka tulee sähköpostitse).
2. Ilmoittautuu netissä Buzzador -sivullaan, jos tahtoo mukaan tarjottuun kampanjaan. Jos et tahdo kampanjaan, niin sinun ei luonnollisesti tarvitse ilmoittaa mitään.
3. Ottaa vastaan paketin. Paketti tulee joko suoraan kotiin tai lähimpään postiisi (jos ei mahdu postiluukusta). Et joudu maksamaan minkäänlaisia postitus -tai rahtikuluja.
4. Kokeile tuotetta itse, keskustele siitä ystäviesi kanssa sekä jakaa (toisinaan) tuotenäytteitä. Kukaan ei tietenkään valvo mitenkään kenen kanssa tuotteesta keskustelet tai jaatko saamasi näytteet, vaan tämä on täysin omasta viitseliäisyydestäsi kiinni.
5. Raportoi netissä mielipiteensi kampanjasta ja tuotteesta. Päästyäsi mukaan johonkin kampanjaan Oma sivu -osioon (näkyy kirjauduttuasi sisään) ilmestyy kampanjaan liittyvä raportti, joka sinun pitää täyttää. Raportti sisältää yleensä muutamia monivalintakysymyksiä sekä muutamia kysymyksiä, joihin sinun pitää itse tarinoida kokemuksesi. Raportin täyttämiseen ei todellakaan mene kauan, noin 10-20min itsestäsi riippuen. Huomioi, että hyvin täytetystä raportista voi saada lisäpisteitä, ja onhan se mukavaa antaa kunnon vastike ilmaisiksi saamilleen tuotteille :)
-------------------------------------------------
Jos tahdot tietää jotakin lisää Buzzadorista ennen liittymistä, niin kysy ihmeessä minulta tai mene suoraan Buzzadorin etusivulle;
http://www.buzzador.com/?refstr=Magoria&lang=fi
Jos haluat rekisteröityä suoraan Buzzadoriin, niin se onnistuu tästä;
http://www.buzzador.com/fi/buzzador/register.php?refstr=Magoria
Annetut linkit ovat refer -linkkejäni, jota kautta rekisteröitymällä autat minua saamaan 10 euron K -ryhmän lahjakortin. Itse et menetä mitään.
Jos et jostakin syystä tahdo auttaa minua, niin normi linkki etusivulle on tässä;
http://www.buzzador.com/
-------------------------------------------------
PS. Tällä hetkellä etsitään erityisesti uusia buzzadoreja, joilla on kissa tai koira lemmikkieläimenä.
PPS. Tätä ei Buzzador kerro, mutta näin meidän käyttäjien kesken.... Kannattaa valehdella omaavansa mahdollisimman monta kiinnostuksen kohdetta, jotta oma kohderyhmään kuulumisen mahdollisuus paranisi!
Kokeile uusimpia tuotteita ilmaiseksi!
5
3938
Vastaukset
- *pirtelö
Menin tuon linkkisi kautta ja rekisteröidyin, toivottavasti saat sen lahjakortin.
Mielenkiintoisen tuntuinen juttu, ootan innolla
että pääsen testaamaan tuotteita :o) - myöskin :)
yksi ilmoittautunut, toivottavasti saat lahjakortin.
- misi63
mä en oo saanu sieltä muuta kuin sellasta roinaa millä ei tee mitään
- *star*
misi63 kirjoitti:
mä en oo saanu sieltä muuta kuin sellasta roinaa millä ei tee mitään
Itse oon osallistunut muutamaan kamppanjaan tähän mennessä, onhan sieltä tavaraa tullut, ja ehkä tarpeetontakin, mutta eipä siitä ole tarvinnut maksaakkaan... Enkä pistä pahaksi jos kissan ruokaa saa ilmaiseksi kisulle sillä että täyttelen muutaman raportin!
- marzakasineljä
täältä nyt taisi tupsahtaa pisteitä sinulle, kun kaverini kertoi sivusta ja minä etin linkkiä,joten klikkasin linkin josta sulle tais tupsahtaa pisteet :)..
olloppas hyvä! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790