Navia ostamassa.Onko mielestänne tarpeellisia ominaisuuksia uusissa laitteissa.Muistikortti mielestäni pitää olla,miten 3D näyttö?Esim.TOM TOMILLA versioita esim.uusi 630 gigantissa 279€.(Visuaaliset kaistaopasteet?)Käyttö autostereon kanssa lähettimellä?Hansfree?RDS-TMC?
Kannattaako näistä maksaa?
Kannattaako näistä maksaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä, jos Hanssivapaan tai Helmutvapaan navin saa siitä kyllä kannattaa jo maksaakin...
Halvimmissa perusnavigaattoreissa on kaikki tarvittavat (välttämättömät) toiminnot valittuun kohteeseen opastamiseen.
Yhtenä keskeisenä vaatimuksena pidän helppoa laitteen päivittämistä, niin ohjelma- kuin karttapäivitysten kohdalla.
Hyödyllisiä lisätoiminteita, vaikkakaan ei välttämättömiä, on liikennekamera hälytykset ja helppo POI-pisteiden asennus, käytettävyyden lisäksi.
Kaistaopasteiden merkitys tulee kasvamaan uusien monikaistaisten kiertoliittymien ja monikatuisten epämääräisien risteyksien hahmottamisessa etukäteen, ohjaten oikeille kaistoille hyvissä ajoin etukäteen.
Destian RDS-TMC palvelu on vielä aika keskeneräinen. Tulevaisuudessa, palvelun toimiessa luotettavasti, sen hyötykin kasvaa.
Monesti laitteissa, joissa on itselle tarpeellisia ominaisuuksia, on paljon omaan käyttötarpeeseen turhia ominaisuuksia.
En valitse laitetta sen mukaa, että siinä on mahdollisimman paljon ominaisuuksia, joita ehkä joskus voisin käyttää. Laite rintamalla kehitys on vielä sen verran nopeaa, että aina uusimmissa mallessa on monipuolisempia lisäominaisuuksia saatavilla edellisiä laitteita edullisemmalla hinnalla.