Mielenkiintoisia kannanottoja liiton sivuilta.
Ehdollepanotoimikunta on laittanut neljä ehdokasta liiton sivuille hallitukseen menijöiksi.
Koska paikkoja on jaossa vain kolme , toimikunta ilmeisesti jokatapauksessa haluaa että asiasta tulisi äänestys?
Lisäksi useammilla eri alueiden sivuilla on lisäehdokkaita , jotka ilmeisesti tulee mukaan äänestykseen varsinaisessa kokouksessa, niinkuin asian pitäisikin olla.
Mielenkiintoisinta silti on se että toimikunta ei ole nimennyt ketään erovuoroista uudelleen valittavaksi. Miksiköhän?
Onko Parvinen , Jokikokko tai Ilvonen suoriutuneet postistaan niin hyvin, että heitä ei katsota tarvittavan enää ensikaudella?
Pitää silti muistaa että tuo toimikunta pitää sisällään kaksi (2) luonnollista henkilöä , jotka ovat omassa keskuudessaan miettineet mukavimmat kaverit jatkoon.
Ehdollepanotoimikunta on laittanut neljä ehdokasta liiton sivuille hallitukseen menijöiksi.
Koska paikkoja on jaossa vain kolme , toimikunta ilmeisesti jokatapauksessa haluaa että asiasta tulisi äänestys?
Lisäksi useammilla eri alueiden sivuilla on lisäehdokkaita , jotka ilmeisesti tulee mukaan äänestykseen varsinaisessa kokouksessa, niinkuin asian pitäisikin olla.
Mielenkiintoisinta silti on se että toimikunta ei ole nimennyt ketään erovuoroista uudelleen valittavaksi. Miksiköhän?
Onko Parvinen , Jokikokko tai Ilvonen suoriutuneet postistaan niin hyvin, että heitä ei katsota tarvittavan enää ensikaudella?
Pitää silti muistaa että tuo toimikunta pitää sisällään kaksi (2) luonnollista henkilöä , jotka ovat omassa keskuudessaan miettineet mukavimmat kaverit jatkoon.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Hyvä juttu, että Halttu saataisiin remmiin. Kunhan jaksaisi tarpeeksi reissata.
Ainakin vanhemmasta päästä!Uusia kehiin!Mä luulen,että näin kehitystä tapahtuisi myös tällä rintamalla. Terveisin A-tuomari.
raikastaa. Pitää muistaa, että hallitustyö, tuomarointi, valmennus,huippu-urheilu vaatii, onnistuakseen, himoa!
29.11.2008 valitaan tekijät joilla on kova sarka edessä, todella kova!
Tiedotus kuntoon ( muukin kuin katakisat, oulunmies ), rahoitusasiat, jne, jne kaikki pitää olla huipputasoa.
Nyt aika kun ei menestytä niin mesotaan, ettei valmennus toimi. Se on kyllä totta, mutta pitää myös arvioida onko taustat olympiatasoa!
Näin ei varmaankaan ole judon kohdalla.
Mutta sitä ennen on Aben kumarrusreenit ( ettei vaan selät menisi jumiin...heheheh) palkitaan anioituneita kuuskyt luvun judokoita,nautitaan viiniä ja SITTEN ALKAA ARMOTON TYÖ KOHTI LONTOOTA!
ja siinä ei rinakat auta.
..täysin tietämätön, että Abea saamme kiittää siitä että 60-luvulla Suomi ponkasi judossa eteenpäin. Abe vastaa Kodokanissa edelleen Juno Katasta. Kannattaisi miettiä ennenkuin möläyttelet hölmöjä. Katsotaanpa missä kunnossa sun selkäs on kun oot 86.
vaan meikäläisten lipojien....
tuomarijohtoa tuolla valita.
Nuorten sm:issä kerrottiin, että koulutus on muuttumassa ensi vuodeksi huomattavasti. On kuulemma luvassa vapaavuosia koulutuksesta niille jotka tuomitsee paljon. Mun tilannetta se ainakin helpottaa. Saapa nähdä mitä muuta uudistusta ne on nyt keksiny. Toivottavasti kurssipalautteet on otettu tosissaan.
Valittiimpa tuomarijohto missä foorumissa tahansa,se kaipaa mielestäni myös remonttia.Yhden pyrkyri Vanhan sanelupolitiikalla ei oikeus toteudu.Näin olen kuullut, että nyt tapahtuu? Puhumattakaan sukupuolisesta tasa-arvosta.Eikös meillä ole yksi korkeasti tuomarikoulutettu naistuomarikin ja landelta uusi näppärä Vuorela.Nämä vähintään kehiin!
Niin, miksei meitä naistuomareita kelpuuteta komissioon? Uusia tyyppejä joka tapauksessa halutaan mekin sinne "Norsunluutorniin". Terv: YX.
piilosta ruikuttajien palsta. Mitä se auttaa, että täällä selän takana asioista ruikutetaan. Otetaan yhteyttä suoraan Karinkantaan ja kerrotaan terveiset sille tai muille komissiontyypeille. Kerrotaan mikä mättää naamakkain niin asiaan saadaan varmasti parannuksia.
tämän elää suuremman viisauden antajan oma nimi?
Taitaa olla helppo teikäläisenkin moittia muita anonyymikirjoittajia pelkästään anonyyminä. Tai sitten osoita väite vääräksi vastaamalla tähän omalla nimelläsi.
Ainakin tähän menessä olen yrittänyt hoitaa Suomen judoliiton hallituksen minulle suoman tehtävän oikeudenmukaisesti, tasapuolisesti ja Suomen judotuomaritoimintaa kehittävästi.
Pyydän anteeksi jos rahkeeni eivät ole sinun tyytyväisyyttäsi riittäneet takaamaan enkä ole onnistunut mielestäsi riittävän hyvin. Tiettyjä kehitysaskeleita on kuitenkin ajallani otettu ja niitä otetaan jälleen ensi vuonna, mikäli asia on minusta kiinni.
Soita tai lähetä minulle e-mailia, jos sinulla on purnattavaa tai kehittämisideoita - tai kehuja, jos niihin on aihetta. Kuuntelen ajatuksiasi, perustelen tuomarikomission pj. päätökseni ja ratkaisuni sinulle mielelläni.
En keskustele tämän viestin jälkeen nimimerkkien tai kenenkään muunkaan kanssa tällä palstalla.
Judoliiton Open Forumille vastaan tuomaritoimintaan liittyviin kysymyksiin.
T:
Veli-Matti Karinkanta
Tuomarikomission pj.
Kuulemma Halttu meni Rioon kattoon MM-kisoja Pojos-Suomen rahoilla. Hyvä! On ny tietoo? Mut mitens ne nuoret ja muut kilpailijat?
Miten noi Lehdeksen bonuksent
onks parvisella paita päällä???
Heh... Pohjoisella ei olis penniäkään ilman halttua. kai sitä omilla rahoillaan saa mennä vaikka timbuktuun.
Mene sinäkin
mutta kritiikin vierestä! Nyt minunkin täytyy puuttua keskusteluun, mutta siksi nimimerkillä, että en halua leimaantua,koska haluan vielä lisenssikorotuksia.Tuomarijohto-duo (luit oikein ,ei trio) on juntta kuin juntta,näin olen kuullut kokeneilta tuomareilta.Eikö se toivottu naisnäkökulma ja joku tuore mies olisi pohdinnan arvoinen asia? Vai onko ensivuoden kokoonpano jo juntattu kabineteissa valmiiksi?
Ongelma ei varmaan ole tuomarijohdossa. Ongelmaa on siinä, että tuomareita on kasvaneen kilpailijamäärärien takia liian vähän. Onneksi nuorempia tuomareita on kasvamassa. Voisi olla naisiakin enemmän. Tuomarin tehtävä on tulkita kilpailusääntöjä ja se vaatii koulutusta ja harjoitusta tuomaroinnin kautta.
Hyvän tuomarin erottaa jo kaukaa ja niihin kuuluu myös tuomarijohto. Tuomarit voivat olla eri mieltä tuomiosta, mutta sen takiahan on kulmatuomarit ja tuomari tarkkailija. Tuomiosta keskultaessa tulkintatilanteissa häviäjä ja hänen valmentajansa on usein eri mieltä, mutta voittaja samaa mieltä. Yleisön äänet yleensä menee puoliksi, paitsi kotikatson hävitessä.
Älä nyt ihmeessä lopeta tänne kirjoittelua, muuten täällä räksyttäjät mellastavat omilla säännöillään tietämättä judosta yhtään mitään.
Miks ihmeessä?
Niin meenki, vaik huoen aamusti! On hyvää tahtoo Haltulla, ku hankki rahaa ja sit käyttää. Tosi talkoomies. Ruvetaa mekin samallail hommii, kyl judo nousee. Eiks siel pohjses kukkaa muu tee muka mitää!??? Ja mitä rahaa se halttu on tuonu. Joku spnssi vai?
yyyyhh, jätkä haluu lisenssikorotuksia eikä uskalla sanoo nimimerkillä!! Kuule kamu: sä oot todellinen pelkuri koska sä pelkäät eli et ole todellinen judoka koska judoka ei pelkää muuta kuin itteensä kun kattoo peiliin!
Jep jep. totta puhut. Sellainen juttu, että eikö siel ollut Vauhkonenki samoill rahoil? Ne päätti ite, et alue maksaa niille ittelle. Ihan ku ei olis ollu mittään muuta mihin laittaa?
Ja mikä sponssi on tullu Haltulta tai Vauhkoselta?
Liittoon vaan molemmat. Siel on isompi budjetti!
perustuu? Niin... kirjoittaja itse näyttää olevan anaonyymi ja puolustavan judoliiton "virallista" totuutta....
Tosiasia on kuitenkin se että KAIKKI Suomalaisesta Judosta kiinostuneet seuraa nimenomaan tätä Suomi24 palstaa. Ja sehän teitä Judoliiton henkilöstöä & hallitusta (paitsi Mantaa ja toimistoshteeriä, jotka ovat paitsi hienoja tyyppejä niin myös aivan loistavia työntekijöitä) vituttaa; yrittävät äijäviskaalit kääntää huomion jonnekin halvaantuneelle "Open Forumille". Sori nyt vaan Lehdes... sulle jäi tässä uhkapelissä mustapekka käteen. Tee Pekka parannus ja avaa oikea Open Foorumi uudelleen.
Jos tämä on mielestäsi se OIKEA foorum niin mitä ihmettä valitat.
Ei bitit tiedä mihin ne kirjoitetaan. Mikä tekee jostain foorumista ns. "oikean".
Meillä kaikilla on vapaus valita se "oikea" foorumi. KVG
Ootkos saanut tilastoja? Räksyttäjät seuraavat omia viestejään ja kirjojoittelvat puolusteluja itselleen kun kukaan muu ei viitsi kuunnella typeryyksiä
voi itse kukin tehdä vertaamalla eri Judo-foorumeiden kirjoitusten lukumääriä.
Lopputulema näyttää kuitenkin olevan että tämä Suomi24 on nykyisin (valitettavasti) ainoa judollinen keskustelufoorumi.
Näin se nyt vaan menee, ja ihan hyvä näinkin, vaikka vanhan foorumin aikaan olikin paremmin asiat.
Liiton virallisen tiedottajan (Oulun mies)pitäisi tiedottaa muustakin, kuin kata-tuloksista (esim. kisat Oulussa ja itse mukana).Uskallan arvailla,että jos kisat olisi ollut vaikka täällä Etelässä,katasta ei olisi kirjoitettu juuri mitään. Ja ei ole oikein viralliselta tiedottajalta, että hän "pakottaa" lukijat etsimään judotapahtumista tietoa Oulun judokerhon sivuilta (saadakseen käyntejä ja meriittiä kyseisille sivuille).Itserakasta touhua, sanon minä.Keskustelua odotellen; SK.
Kentän ääntä. Puheenjohtajana jatkaa pyrkyri nipottaja, jäseninään Savonlinnan klikki ja uusi noviisi. Missä naisedustus? Ei tasa-arvoa.
.. niin, että nää uudet on ehdokkaita, jotka valitaan erovuoroisten tilalle. Niin monta mahtuu kuin erovuorossa on ja vanhat jäävät jos eivät eroa. Jos erovuoroiset ilmoittavat haluavansa jatkaa niin kaipa tulevat kisaan ja silloin äänestetään.
Kyllä , se voisi olla noinkin, mutta huomioitavampaa onkin se, että ehdollepanotoimikunta ei ole katsonut kenenkään olevan jatkopaikkansa arvoisia?
Kyllähän tuo toimikunta olisi siinä tapauksessa laittanut nimet esille niiden osalta jotka ajattelevat jatkaa ja ovat toimikunnalle mieleisiä?
Vai olisiko niin että toimikunta ei ole kartoittanut nyt erovuoroisten halua tai kykyä jatkaa?
Tai toisinpäin , jos nyt erovuoroiset eivät halua jatkaa , niin miksi?
Hehän ovat osaltaan olleet myllertämässä judokenttää kovastikin viime vuosina. Kaikki kolme.
Työ on vasta puolivälissä, miksi he haluaisivat olla poissa päätöksenteosta?
nyppiä päänpaukutus seinään , v..tuilu palkkana vaikuttaa
http://www.judoliitto.fi/?x103576=387307
"Hallituksen jättävät jäsenet Erkki Jokikokko, Markku Ilvonen ja Jukka Parvinen ovat ilmoittaneet ehdollepanotoimikunnalle, että he eivät ole käytettävissä hallitukseen."
Eli älä esittele toisten ajatuksia joita et itse voi tietää... varsinkaan jos et lue ilmoituksia loppuun asti ;)
Hallitustyöskentely on raakaa duunia ja varsinainen työ tehdään kokousten ulkopuolella valmistelemalla ja tekemällä työtä judokentässä.
Joku aikaisemmin mainitsi että hallitustyöskentelyä ja judon kehittämistä kohtaan pitää olla intohimoa ja se on totinen tosi se...
Oliskos nyt kuitenkin niin että teksti olisi lisätty selventämään jälkeenpäin?
Onpahan nyt seurattavaa syyskokouksessa.
Tuo siteeraamasi teksti on lisätty satavarmasti jälkeenpäin, joten ehkä ei kannattaisi olla ihan noin takakireä ?
Siinä olet oikeassa, että intohimoa tuossa hallitushommassa tarvitaan paljon.
Paljon enemmän kuin mitä esim. minulla on harrastukseeni laittaa.
neljä.
Liittokokous voi halutessaan valita suoraan nuo ehdollepanotoimikunnan esittämät ehdokkaat, jotka itseasiassa ovat aika hyviä ehdokkaiksi.
Neljä sen takia, että ehdollepanotoimikunnan puheenjohtaja erosi hallituksesta samalla kun hänen vaimonsa valittiin liiton koulutus- ja nuorisopäälliköksi.
Mielenkiinnolla odotan, tuleeko muita ehdokkaita tyrkylle ? Se olisi mukavaa, niin saataisiin vaalit.
Kun katsoo ehdollepanotoimikunnan ehdotuksia, niin täytyy sanoa että toivon että ko. henkilöt valitaan. Judoliitto on aika pahoin onnistunut judon markkinoinnissa medialle sekä sitä kautta yhteistyökumppaneille, sillä tiedottaminen on tällä hetkellä "sähköposti STT:lle" tasoa. Judolla olisi kuitenkin kaikki mahdollisuudet nousta hyvin tunnetuksi budolajiksi, mm. olympialajistatuksen ansiosta. Ja kun tulee näkyvyyttä, niin tulee myös tukijoita. Onneksi ehdokkaiden joukossa on ainakin kaksi talouselämän ja markkinoinnin ammattilaista, eikä sovi unohtaa Harry Haltunkaan kykyjä hankkia rahaa judolle (aika suuri osa Itä- ja Pohjois-Suomen aluevalmentajan palkkarahoista on Harryn hankkimaa).
Lisäksi tietämystä olisi nyt tulossa valmennusvaliokuntaan, kun Harry Halttu ja Reino Fagerlund ovat ehdolla. Erityisesti toivon Haltun valintaa, sillä hänellä on muutaman vuoden "huilattuaan" paljon hyviä ja tuoreita ideoita valmennukseen. Vaikka saimmekin kaksi judokaa olympialaisiin, on valmennuksessa vielä varmaankin varaa parantaa uusien ideoiden kautta? Ja kyllähän nykyinen valmennusvaliokunnan pj on paikallaan melko pitkään patsastellut, ehkä jopa jämähtänyt paikoilleen?
Toivotaan, että judoväki osallistuu isolla porukalla liittokokoukseen ja tekee oikeat päätökset.
- eipä ole noita nimiä tainnut pahemmin näkyä vaikkapa talous- ja markkinointialan lehdissä tai ko. alojen seminaarien puhujien joukossa... (Saa korjata, jos toisin on.)
halttu oli aihettamassa liitolle hirmutappioita kun pestautti itsensä olympiavalmentajaksi ennen atlantan o-kisoja ja sai aikaan tasan 300tmk tappiota eikä mitään muuta näyttöä. samoihin aikoihin sama mies sai läpi pykälän että a-turnausten joukkue valitaan a-turnausten perusteella.
ei siis ihan hirmu näyttöjä liittotasolla. jorkille tosin rahaa hoitui aikanaan. ja rahaa ja markkinointiahan voi aina hoitaa, mutta miehelle itselleen en laittaisi latiakaan kiinni.
Kiitos nimimerkille asioiden sotkemisesta.
Kyllä Judoliitossa on tähän asti toimittu niin että valmentaja ja koulutuspäällikkö tekee työtään annetun budjetin mukaan. Budjetin raamit päättää liiton hallitus ja budjetin pitämisestä kantaa vastuun valmennuksesta vastaava varapuheenjohtaja.
Kun kaivelen muistisolujani, niin muistan olleeni valmennuksen budjetista vastuussa, eli jos jotain asiassa pitää solvata niin solvatkaa minua. Edelleen muistini mukaan yhdessä päätimme budjeteista eikä (edelleen muistini mukaan) mitään ei sovittua päätynyt Haltun toimesta liiton piikkiin, vaan pysyttiin siinä budjetissa jota sovittiin.
Vastaus: Siis ei mitään varsinaisesta asiasta.Eikun paranee! Junnu tiesi totuuden,älä Vakkilainen kiemurtele yhtään!Halttu pani rahat sileeks ja sillä siisti?
Ymmärretäänkö Suomea vai ei. vai oliko tämän ketjun nimi parjaus ja herjaus.
Vielä kerran
- valmennuksen tavoite on käyttää ne rahat jotka on käytettävissä urheilijoille
- liiton hallitus sanoo paljonko on käytettävissä
- olympiavuonna liiton hallitus antoi valmennuksen budjetin mennä pakkaselle
- Halttu ei ylittänyt niitä menoja joita hän sai käyttää
Eli valmennus käytti sen määrän rahaa mihin sai luvan käyttää. Tappioista (ylijäämä/alijäämä) vastaavat hallitus ja vastaava varavpuheenjohtaja ei valmennusjohto.
Mielestäåni 90 luvun alusta lähtien on valmennuksen rahan käyttömoraali ollut hyvä.
Ei ole ehkä näkynyt markkinointialan lehdissä ehdokkaitten nimiä. Ehkä näissä lehdissä esiintyy sata tai kaksi bisneksen ammttilaista. Siitä huolimatta Suomessa on tuhansia talouselämän ja markkinoinnin ammattilaista. Varmasti nämä ehdollepanotoimikunnankin ehdokkaat on ihan raudanlujia talouselämän ammattilaisia, vaikka ei lehtien palstoilta tuttuja olekaan.
Pitäiskö kelputtaa judokisojen ensiapuun vain julkisuudesta tutut "Teho-osaston" lääkärit, vai riittääkö se, että on asiallinen koulutus ja kokemus kyseiseen tehtävään?
Esa,
Ei tänne kannata laittaa asiallisia, tietoon perustuvia vastauksia niinkuin nuo sinun vastauksesi ovat.
Nämä täällä majailevat rakkikoirat ymmärtävät tahallaan asioita väärin, ainoana tavoitteenaan aukoa turpaansa, loukata ja solvata.
Anna koirien räksyttää. Joka tapauksessa karavaani kulkee.
...niin sitten on uskottava. Sillä SINÄhän tiedät, ja SINUN sanaan kaikki luottavat juuri siksi.
Ajat sitten.Silloin kun pj Lehdes torbedoi Open forumin häneen kohdistuvien kritiikkien myötä. Nyt sinne sitten enää kirjoittaa kolme itseriittoista miestä : joku Matti,Vakkilainen ja HessuL.(näistä ainoastaan viimeksi mainittu välillä hyvää asiaakin).Tällä kanavalla kirjoittaa vain tosimiehet ja ASIAA!
Ei Lehdes ole pj. Opettele tosiasiat , "tosimies".
hihihi. onpa kiva sielunsa silmin nähdä kuinka sinuun KOSKEE. Hitto tää oli hyvä tää "SINÄ, SINÄ jne."
pistä pää kainaloon, itke vähän ja toivo, että joku tulee rapsuttamaan... wuh
Puheenjohtajakin! Pyörittelee hallitusta kuin karusellia.Esim. Liiton päiväraha- ja kilometrikorvaus-asiassa taksat laahaavat (jäljessä) 90-luvun alkupuolen tasolla Lehdeksen esityksestä.Ja kuinka ollakaan hallitus on kuin "nöösipojat korvantaukset märkänä" hyväksyen asian vuosi toisensa jälkeen! Uskomatonta. Nimimerkki :Kyllä kansa tietää.
Sumuverho eteen ja kohtii uutta turvan aukomista. Kun väitteet tuhlailusta osittautuivat vääriksi, tosimies ei selittele vaan vaihtaa sujuvasti puheenaihetta toiseen.
Jos et ymmärtänyt sarkasmia, niin se ei ole kenenkään vika. Ei sinunkaan, ole ihan rauhassa vaan:-)
Tämäkin ketju näyttää, että täällä ei ole kuin muutama asiaa tietävä, jotka yrittävät kehittää judoa.Loput eivät tiedä mitään ja puhuvat täysin vääristä asioista ja ehkä ovat pettyneitä judourasaan, mutteivat uskalla edes kertoa miksi.
Kyllä kaiken ydin menestyksessä on se, että luodaan puitteet ensin taloudellisesti ja sen jälkeen hyvän johdon ja valmennuksen kautta vapaaehtoistoiminnan kautta seuroissa.
Olisko niin , että pinnan alla on niin paljon katkeruutta ja tietämättömyyden aiheuttamaa närää, joka purkautuessaan näyttää tällaisilta ketjuilta?
Alunperin halusin herättää keskustelua :
1. Ehdollepanotoimikunnan tosiasiallisesta merkityksestä mielipiteitä muokkaavana tahona . Ja siitä minkä verran oikeasti kahden kaveruksen pitäisi puuttua syyskokouksen tärkeimpään asiaan joka päätetään SEUROJEN ennalta sovituin äänimäärien kautta? Kokkonen olisi voinut tehdä tässä asiassa käsittääkseni oikeamminkin ja muodostaa nykytekniikalla ( internet, puhelin) isomman toimikunnan jossa olisi ollut edustajia eri etupiireistä. Vaikkapa Aluepäälliköt (6kpl) ja Dan-kollegion edustaja lisättynä Judon tuen ja tuomarikollegion edustajilla. Tuo ihan vaan ajatuksena.
Vasta-argumenttina voisi väittää että mitäs sitä isommalla joukolla , jos tuossa neljässä nimessä on kaikki halukkaat. Näinhän ei edes ole. Ainakin Kettusen Jyrki ja Välimäen Mikko ovat ilmoittaneet halukkuutensa julkisesti . Kertooko tämä siitä että Suomalaisessa Judossa on tahoja jotka eivät halua tulla valituksi ko. toimikunnan "avustuksella", vai he eivät kuulu ennalta sovitun näytelmän käsikirjoitukseen? Nythän syyskokousta painaa illalla vietettävä 50v. juhla. Mitäs sitä miettimään mihin suuntaan ja miten seurat haluavat judon kehittyvän suomessa.Budjetti , uusi hallitus ja toimintasuunnitelma menee heittämällä läpi. Sen varmemmin mitä vähemmän etukäteen tiedotetaan asioista. Mielenkiintoista on odottaa tuleekos kokousmateriaali ennalta luettavaksi ennen itse kokousta, paikan ja ajanhan yhdistyslain mukaan liitto on jo ilmoittanut.
Käytännön kysymyksenä voisi esittää sen , että pysyykös seuroilta kerättävä jäsenmaksu entisen suuruisen myös ensi vuonna? Tuohan olisi luettavissa materiaalista, mikäli se ei olisi Lehdeksen mielestä liikesalaisuus. Tulonjakoa Judoliitto / Pohjola lienee turha kuvitella saatavan yleisempään tietoon. Olisikos toivottavaa että suomessa olisi edes yksi seura joka miettisi näitä asioita omassa hallituksessaan?
2. Toisekseen oli tarve saada kentältä tietoa toimikunnan valinnoista. Sitä on ollut valitettavan vähän. Lähinnä Haltun tapaa käyttää ennalta sovittua rahaa on herättänyt närää. Halttu on vain yksi neljännes uusista ehdokkaista. Entäpä Fagerlund? Ilman ennakkoluuloja , kaipaisin käytännön kommentteja miten judo etenisi työsuhteen muuttumisesta luottamustoimeen? Vai ajatellaanko että Fagerlund tekisi nykyiset toimensa edelleen ja toimisi osana toimiaan päättävää organisaatiota? Siis taasen ei ole mielekästä arvostella miestä henkilönä , vaan millaisena se työmäärä jonka Fagu tulisi tekemään , auttaisi kotimaista seuratoimintaa ?
Klngalta ja Niemeltä olisi kiva kuulla tai pikemminkin lukea omia ajatuksiaan Judon kehittämisestä, ei pelkkää mainostekstiä toimikunnan puolesta.
Yhtäkaikki , muut kuin pääkaupunkialueen seurat , miettikää haluattekos päätännän keskittyvän Helsinkiin. Jo Tampere tulee olemaan totaalista periferiaa ensi olympiadilla.
Fagu on sairas mies; punkin pureman aiheuttama keskushermoston sairaus. Mies on kävelevä Judon tietosanakirja, mutta onko järkeä valita häntä enää. Minusta ei.
Halttu. Vanha konkari - joo. Mutta onko tunteen paloa? Jorkki oli, tuli ja meni. Jorkin pitäisi olla ehdolla hallitukseen! Halttu on monen tunnetun judogurun lailla valitettavasti osa Suomalaista Judohistoriaa. Ei mikään uudistaja ja eteenpäin vievä boosteri.
Valitaan nyt hyvät ihmiset sellaiset henkilöt hallitukseen, jotka ovat ennakkoluulottomia ja tuovat UUSIA AJATUKSIA ja IDEOITA, emme me kaipaa mitään dinosauruksia!
Velociraptor on hieman nuorempi vai haluatko tyrannorosaurus Rexin kehiin, joka syö loputkin rahat.
Kysymys on ennen kaikkea siitä, kuka suostuu huonosti palkattuun tai palkattomaan hommaan, jossa saat tehdä ilmaiseksi töitä ja hyvästä työstä ottaa haukut päälle. Niin kauan kuin ollaan vain kulupuolella ei ammattilaisia saada mukaan. Nykybudjetilla ei mikään riitä kuin c-b luokan kv tasoon. Kumma ettei tätä kaikki tajua.
ja keskustelu hiipuu....Herätys, nyt kaikki peliin.
Aloitan heti toteamalla, että on paha arvostella, kun itse en ole valmis hyppäämään puikkoihin ja ottamaan vastuuta hallituksessa. Eipä sillä, että tulisin valituksi, vaikka ehdolle lähtisinkin. Joka tapauksessa nämä heitot ovat sitten sitä puskista tulevaa huutelua.
Linjauksia tuleville vuosille:
1) Mitä vanhemmaksi tulen sitä vähemmän jaksan innostua kaiken satsaamisesta kilpailuun. Ihmettelen yhä enemmän niitä, jotka jaksavat elää sen unelman varassa, että heistä tulee maailman parhaita ja että sitten elämä on parempaa. Eipä sillä etteikö olisi hienoa nähdä kisaaja matolla huippukunnossa, kun tekniikat sujuvat ja happi kulkee niin kevyesti. Tuo tie on vain niin harvoille se oikea. Ehkäpä olen vain sittenkin kateellinen. ---> Satsataan selvästi enemmän harrastelijoihin ja kuntoilijoihin. Se hyödyttää suurempaa joukkoa ja sitä kautta itseasiassa mahdollistaa myös kilpailun.
2) Aktivoidaan vanhoja judokoita. Yliopistoissa puhutaan alumnitoiminnasta ja samaan täytyisi meidänkin pyrkiä. On paljon helpompaa saada jo lajiin vihkiytynyt palaamaan kuin täysin uusi houkuteltua salille. Vastaavasti tietotaitoa saadaan käyttöön. Meidän pitää luoda mielekkäitä toimintamuotoja heille, jotka eivät enää kisaa ja kiirekin vaivaa. (yksittäisiä tempauksia ja tilaisuuksia)
3) Selkiytetään meidän koulutusjärjestelmää. Luodaan houkuttelevia väyliä niille, jotka haluavat esim. oppia kuntojudo-ohjaajaksi ja niille jotka haluavat toimia lasten kanssa. Nyt kaikenlaista tarjontaa on vaikka kuinka ja niitä järjestetään koska sattuu. Luodaan polkuja joita voi seurata vuosittain.
4) Avataan keskustelua. Nyt junnut eivät juurikaan tule tänne foorumeille ja judoliiton oma saitti on lähes kuollut. Kaikkea ei kuitenkaan viitsitä tiedottaa virallisilla sivuilla, jolloin vapaa keskustelu voisi tuoda esiin ne arjen pienet jutut, jotka lajin parissa eläviä kuitenkin kiinnostaisi. (Minkälainen kuva tulee freecardiin? Ollaanko mietitty millä mennään SM-kisoihin? Miten muutatte ottelutaktiikkaa, jos housusta ei saa ottaa kiinni?)
5) Ollaan iloisia. Minä treenaan, koska se on kivaa. Mikset sinäkin treenaisi?
Hyvä viesti kuntojudon kannalta. Kilpailu on nuorempien verissä, mutta siellä löytyy kuntoilijoita, jotka voivat olla mukana hauskassa lajissamme.
Judoliitolla on käytettävissään uusi 3-vuotissuunnitelma, joka on tehty viime kevään kuntojudokyselyn pohjalta. Seuraavassa Judolehti Ipponissa on tästä kyselystä yhteenveto sekä koko materiaali myös on sähköisessä muodossa luettavissa.
Koulutuksella saadaan päteviä opettajia laajennetaan seurojen jäsenmäärää, kilpailijoita häiritsemättä. Osa kuntojudokoita onkin innokkaita puuhaihmisiä eri tehtävissä, joita ilman kilpailuja ei pystyisi pitämäänkään.
Heikki.L:n kaltaisia ajatuksia niin varmasti tiputaan järjestälmälajien piiristä ja aloitetaan yhteistyö aikidoliiton kanssa. Mikä sinällään ei ole huono asia, mutta jos joskus halutaan Suomeen olympiamnestystä tai edes uheilijoita olympialaisiin, niin silloin pitää satsata rajusti lisää kilpailutoimintaan, oikeanlaiseen.
Kyllä olisi judon näkyvyys aika mitätön jos ei olis saatu urheilijoita olympialaisiin.
Että tämmösiä ajatuksia näin valmentajan näkökulmasta.
Pidin tuosta sen vuoksi että kommentoit. Mutta en oikein siitä, että teet perusteettomia johtopäätöksiä.
Ootkos nyt ihan tosissas? En oikein ymmärrä, miksi et tajua kokonaisuutta.
Kilpailua ja siihen liityvää valmennusta pitäisi edistää enemmän, että saataisiin tuloksia aikaan. Tunnetko tarkasti avutusjärjestelmien periaatteet? Kilpailu on erikseen ja terveellisellä liikunnalla voidaan saada LISÄÄ VAROJA ja se ei suinkaan ole kilpaiusta pois, vaan lisänä siihen.
Kestityn nyt kuntojudoon, mutta se ei tarkoita, että kilpailun kustannuksella. Kutakin aikansa.
Outoa kyllä on vetää johtopäätös siitä, jos kuntojudoa edistetään niin kilpailujudo kärsii. Se on juuri päinvastoin ja niin kauan kuin tälläisiä mieliteitä tulee, pohja kehittyvälle judolle häviää pikkuhiljaa.
Kannattais sun varmaan tutustua esim. Ranskan judosyteemiin ja siihen miksi he menestyvät. Judo on siellä kouluissakin ja varmaankaan kaikki eivät ole kilpailijoita.
Akido on hieno laji, enkä väheksy sitä ollenkaan. En vain tunne lajia tarpeeksi, että osaisin tuoda siitä hyvät puolet judoon.
Ehkäpä sunkin judo voisi kehittyä jos tuntisit lajia paremmin.
No eihän mitään mitaleita naisia lukuunottamaata ole saatu vuosikymmeniin kansainvälissä kilpailuissa. Rahaakin on tullut avustuksina mitaliaikoihin verrattuna huomattavasti enemmän.
Mutta tuloksia vastaavasti vähemmän ja se on syy miksi laji voi tulevaisuudessa saada vähemmän varoja eikä se, että kuntojudoa kehitetään. Seurat voivat saada lisää jäsenmaksuja kuntojudokoilta ja näin voivat itsekin paremmin tulla toimeen.
Jos viitsisit lisätä randorien ja tekniikoiden opetuksen määrää sun valmenettavat vois joskus menestyäkin.
mitä spedeilyä! Joko jotkut eivät tiedä mistä puhuu tai on muuten vaan tyhmiä! Jos jotkut judokat ovat niin tyhmiä kuin tämä foorumi osoittaa niin pysykää täällä, älkää tulko ja tuoko tyhmyyttänne matolle. Pysykää pois matolta ettei se saastu teidän takia!!!!!!!!!!!
Täällä näitä hengen jättiläisiä tuntuu riittävän.
Tässä vielä yksi: !
Tulevan hallituksen pitäisi kehittää seuratoimintaa ja seuravalmennusta,ja sitä kautta myös nuorten valmennusta joka tapahtuu pääosin seuroissa.Kansainväliselle huipulle pääsemiseksi tulisi luoda selkeä strategia.Tähän
liittyen pitäisi miettiä miten vältyttäisiin yhdeltä ongelmalta.Nykyisin reilut 20set nuoret ovat saattaneet kilpailla 15 vuotta ja kärsiä monista loukkaantumisista.Kun silloin pitäisi satsata kaikki olympiadin tai parin ajaksi väsymys ja motivaation lasku iskevät helposti.Pari vuotta ennen ja siirtymäkauden alkuvaiheessa kaikenlainen tuki olisi erittäin tärkeää.Varoja pitää hankkia kaikista lähteistä.
Niitä voi hankkia esim. niin kilpaurheilun,kuntoliikunnan kuin nuorisotoiminnan kautta.Jos löytyisi henkilöitä joilta löytyisi tietämystä,intoa ja tahtoa ajaa esim.näitä asioita,ikä-,sukupuoli tai kotipaikka
eivät ole niin tärkeitä.Vuosikokouksessa voisi myös keskustella siitä,millä painotuksilla kentän enemmistö haluaisi hallituksen asioita hoitavan.
Mutta miten ne toteutunee , kun syyskokouksessa hyväksytettävässä toiminta suunnitelmassa annettaisiin operatiivinen johto Lehdekselle?
"2.2. Operatiivinen johtaminen
Judoliiton operatiivisesta johtamisesta ja taloudesta vastaa toiminnanjohtaja apunaan
hallitus ja liiton työntekijät."
Tämähän tekee hallituksesta sätkynukkeja?
Kaikki kunnia silti toimistolle , hyvin asiat on valmisteltu, toiminnalliset suunnitelmat lasketaan nuijittavan läpi, kun illalla pukkaa juhlat päälle. Ja käytännön toimet ( Jäsenmaksun suuruus ja mihin se laitetaan) junaillaan Maarianhaminassa ensi keväänä. Varmasti pienellä porukalla.