BIO-viini on

terveellisempää.

Sekä Saksassa että Ruotsissa on parin viime viikon
aikana ollut lehdissä juttuja viinien sisältämistä pestisiideistä (torjunta-aineista). On todettu niitä olen kaikissa viineissä, joissakin jopa useampaa laatua. Lukuunottamatta BIO-viinejä (luomu-??). Meillä ei bio-viiniä ole ostettu, mutta eilen sitten ostettiin 3 erilaista kokeeksi. Juotiin sitten kumpikin lasillinen ruoan kanssa. Juu, minusta oli hyvää. Kun jo on pestävä vihanneksia niin perusteellisesti, on hyvä tietää, ettei viinissä ole homeen- eikä ötököiden tappoaineita.

5

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruotsiksi
    • testattu viinien metalli-ioni-

      pitoisuutta.Todettiin, että viineissä oli 50-200-kertainen määrä näitä metalli-ioneja, siihen, mikä olisi vielä terveellistä. Ungarilaisissa ja Slowakialaisissa jopa 300-kertainen. Tutkijat kertoivat,että he testasivat vain 7 metalli-ionin esiintyvyyttä, vaikka totesivat, että viineissä oli jopa 30 eri metalli-ionia, mm.lyijyä,mangaania, kuparia, sinkkiä ja vanadiumia.Niitä pidetään syynä Parkinsonin tautiin, kroonisiin tulehduksiin ja myrkyllisiin prosesseihin soluissa, jotka voivat johtaa syöpään. (Chemistry Central Journal).-Italialaiset, argentiinalaiset ja brasialialaiset viinit eivät sisältäneet näitä myrkkyjä.

      • sarjakorjaaja

        "unkarilaisissa"
        "slovakialaisissa"
        "vanadiinia"

        Sinkki ja vanadiini eivät minusta ole kylläkään myrkkyjä, mutteivät ne viiniinkään juuri kuulu. Entä rikkidioksidi?


    • elintarvikkeista

      löytyy jäämiä. Määrät ovat erittäin pieniä tai suuria riippuen siitä missä elintarvikkeet on tuotettu. Puhdasta maaperää ja ilmaa ei ole olemassakaan, kaikkialla on enemmän tai vähemmän kulkeutuneita teollisuusjätteitä, joka ilman, maan tai vesistön kautta tulleita.

      Kyse on siitä mitä aineet ovat ja missä pitoisuuksissa ne ovat vaarallisia tai epäterveellisiä.

      Valitettavasti olen maistanut liki kaikki Alkon listoilla olevat luomu ja bio-viinit, yksikään ei tehnyt positiivista vaikutusta. Suurin yllätys oli viinit joissa oli käytetty mm munavalkuaista kirkaustukseen, nämä olivat liki epämielyttävän makuisia. Olen harrastanut viinien maistelua ja toki myös juomista noin 25-vuotta ja tulen jatkamaan harrastustani - pärjään erittäin hyvin ilman luomu ja bio-viinejä.

      Torjunta ja homeenestoaineet ovat vain jäävuoren huippu kemikaalien listassa joita viineistä voi löytyä. Teollisuus on tuupannut eri kemikaaleja ilmaan, veteen ja maaperään niin paljon, että jokaiselle riittää jotain.

      Tämän lisäksi viineihin saa lisätä aika montaa kemikaalia ja määrätkään eivät ole mitenkään erityisen pieniä. Tämä vaihtelee tuottajakohtaisesti erittäin paljon.

      • viinini luomu-

        viineistä. Jos kerran tiedän sen, mitä ylhäällä on kerrottu tutkimuksista, en voi sanoa ilolla laittavani rahaa sellaisiin viineihin. Punaviiniksi passaa tavalliseen ruokailuun minulle nyt vaikka Rupe delle fate tai Montepulciano D´Abruzzo, molemmat italialaisia bio-viinejä. Vaatimaton nirppanokka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1274
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      86
      1068
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      992
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      145
      939
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      823
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      813
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      786
    Aihe