Vain idiootti ostaa

asunnon

nyt. Vaikka olisi vaihto kyseessä, kuitenkin yleensä vaihdetaan isompaan. Ja mitä suurempi hinta, sitä suurempi tappio.

Mutta jos ei oo niin väliä, ni sit

8

2690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokraa..

      Vain idiootti vuokraa asunnon, koska samalla rahalla kuussa kuin mitä maksaa vuorkaa ostaa sitä asuntoa itselleen (maksaa lainaa) ja saa jotain takaisin siinä vaiheessa, kun lähtee asunnosta. Vuokralainen ei saa mitään.

      • ymmäsi

        viestin noin.


      • äh?
        ymmäsi kirjoitti:

        viestin noin.

        siis mitä vidua?

        Tuossahan on ihan selvä yhteys ensimmäiseen viestiin, ei tainut tämä ymmärtää itse.

        VOI TOLLOA.


    • nimimerkkierkki123

      Itse ostin 3 asuntoa juuri.

      Parin kuukauden päästä myyn ne ja saan voittoa 10%.

      Rahassa se tekee 30 000€ verojen jälkeen. Saman tein viime kuussa. Eli mikä oli ongelma?

      • itsekin samaa tehneenä en usko että nyt voi tehä tiliä asunnoilla. veroihin menee jo 1,6% ostohinnasta


      • jos ehkä
        aleksi39 kirjoitti:

        itsekin samaa tehneenä en usko että nyt voi tehä tiliä asunnoilla. veroihin menee jo 1,6% ostohinnasta

        remppaa?


    • idiootti vain

      kokee tarpeekseen tulla motkottaan ihmisiä idiooteiksi, heidän omien valintojensa perusteella.

      Mistä tiedät mitään. pelle. esität vain väitteitä, etkä yhtäkään todistusta.

      Jokainen tehköön omat virheensä tai voittonsa.

      Mitä se sinulle kuuluu?

      • huumorimäni

        Ensimmäinen viesti oli sinänsä ihan asiallinen; laskeviin hintoihin ei välttämättä kannata lähteä mukaan jos ei ole aivan pakko (vrt. maksat nyt €200k ja vuoden päästä asunnon arvo €170k).

        Näin ollen vuosi vuokralla esim. 700e/kk tekisi -8400e kun taas omistusasuja hävisi 30000e vastikkeet korot. Toki, jos ei aio myydä niin tappio on realisoimatonta eli virtuaalista. Edellyttää myös että se asunto ostetaan sitten vuoden kuluttua. Jos ei aiokaan ostaa, niin ihan sama mitä ne hinnat ovat.

        Kumma juttu, mutta jotenkin tuntuu että ne ketkä eivät osaa yksinkertaista prosenttilaskua vannovat sen omistusasumisen nimeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe