paljonkos teilla on mennyt ok talossa vuodessa taloussähköön?? voitte laittaa sähkölämmittäjätkin
omia lukujanne.
taloussähkö
10
4857
Vastaukset
- sähkölämmittäjälle
Enpä osaa erotella taloussähköä ja lämmityssähköä, kun ei ole erillisiä mittareita. Tosin lähes 100% taloussähköstäkin menee asunnon lämmittämiseen erilaisina hukkalämpöinä.
- 4 henk perheellä
4000-6000kwh/v
- lksjdaöjkdf
Pakko kysyä.... poikkeaako omakotitalon taloussähkölasku jotenkin kerrostalon vastaavasta?
- harrastaa kaikenlaista,
mitä kerrostalossa ei ja joka vie sähköä, kuten hitsaaminen.
- eroaa
Omakotitalossa on mm.:
-auton lämmityspistokkeet ( kerrostalossa taloyhtiön pistokkeita)
-pihavalot ( kerrostalossa taloyhtiön)
-veden lämmitys usein ( kerrostalossa usein kaukolämpö tms)
-kiertovesipumppu
-ulkorakennukset, piha- ja rantasaunat sekä autotallit ( kerrostalossa taloyhtiön)
-ok-talossa erilaiset harrastukset, josta johtuen sähköä kuluu eri tavalla.
- arvio vuositason
kulutuksesta, kun suoralla sähköllä kokonaiskulutus on n. 24000 kWh:
Apk 1 kWh/käynti x 365 = 365 kWh
Ppk kuivausrumpu 3 kWh x 456 (1,25 krt/pv) = 1368 kWh
2xkylmiö 2xpakastin = 2000 kWh
Valaistus = 700 kWh
Lämmin vesi = 3500 kWh
Saunominen = 500 kWh
Iv jälkilämmitys = 2000 kWh
Ruuanlaitto ???
3 taulutöllöä, 2xDVD, XBox, tietsikka... 1000kWh
Neljä lasta. - 5000kwh
vuodessa, tosin kodinkoneet on vanhoja.
- Rince
n. 4650 kWh vuodessa, kahdelta hengeltä. Tuo on siis puhdasta taloussähköä, ei sisällä veden lämmitystä.
Veden lämmitys: 1400 kWh.
Talon lämmitys: 2000 kWh (juu, puuta poltellaan)
Helsingin Energian laskuri kertoo että meillä pitäisi mennä 5200 kWh taloussähköä, 2600 kWh veden lämmittämiseen ja 11000 kWh talon lämmitykseen, vaikka puuta polttaisi kolme pinokuutiota...- lukemia
Taloussähkö 6500 kwh / vuosi. 4 hengen perhe.
Käyttövesi ja lämmitys 4700 kwh / vuosi (maalämpö).
- taloussähköä
Lämmitys on 100% yösähköllä ja päiväsähköä menin viime vuonna noin 9000kWh ja tietysti yösähköäkin kuluu vähän muuhunkin kuin lämmitykseen.
Meillä taloussähkön osuus on kasvanut yhtä kyytiä lasten kasvaessa, noin 1000kWh vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696