Kertokaa Saunalahden ADSL:stä

Miten toimii ja millaisia laitteita tarvitaan jos sen tilaa. Maksaa vain 33€/kuukausi Turun alueella.
8727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ajattelin itsekin vaihtaa nykyisen Lounettini Saunalahteen, koska kuukausimaksu tippuisi 8 eurolla, mikä tekee vuodessa 96 euroa. Sillä saa puoli gigaa muistia;)

Lueskelin liittymästä Saunalahden sivuilta ja siellähän kerrottiin, että yhteys on siltaava. Itselläni on ennestään Roadrunner 44B, joten en tule edes huomaamaan liittymän vaihtumista. WWW-sivuilla oli myös luettelo liittymässä toimivista ADSL-modeemeista, mutta eiköhän mikä tahansa speksit täyttävä toimi ok.

Tiedoksi vaan, että Indesol mainosti tuota Saunalahden liittymää. Antavat siellä avaajille ilmaisen verkkokortin! Huom. itselläni ei ole mitään sidoksia ko. lafkaan.

Edelleen: olisin myös kiinnostunut kuulemaan kokemuksia Saunalahden palvelun toimivuudesta. Kertokaa.

Äänestä
  • Vaihdoin GSM-liittymän heinäkuussa Sonerasta Saunalahteen ja muutos kesti yli kuukauden, kortti tuli ja Sonera katkesi mutta Saunis ei auennut ennenkuin olin soittanut sinne 3 kertaa ja jonottanut yhteensä 1,5 tuntia! Nyt kaveri vaihtaa myös Saunalahteen ja on odottanut aukeamista 2 viikkoa!Asiakaspalveluun ei pääse edes jonottamaan. Olen kysellyt Saunalahdelta sähköpostilla muutamaakin asiaa mutta vastausta he eivät ole vaivautuneet kirjoittamaan. Tällainen töpeksintä GSM-liittymissä pistää kyllä miettimään hallitsevatko he nettiliikennettäkään.Itse kyllä odotan vielä pari vuotta, jospa ne siellä saisivat hommat toimimaan.

    Äänestä

  • jiii kirjoitti:

    Vaihdoin GSM-liittymän heinäkuussa Sonerasta Saunalahteen ja muutos kesti yli kuukauden, kortti tuli ja Sonera katkesi mutta Saunis ei auennut ennenkuin olin soittanut sinne 3 kertaa ja jonottanut yhteensä 1,5 tuntia! Nyt kaveri vaihtaa myös Saunalahteen ja on odottanut aukeamista 2 viikkoa!Asiakaspalveluun ei pääse edes jonottamaan. Olen kysellyt Saunalahdelta sähköpostilla muutamaakin asiaa mutta vastausta he eivät ole vaivautuneet kirjoittamaan. Tällainen töpeksintä GSM-liittymissä pistää kyllä miettimään hallitsevatko he nettiliikennettäkään.Itse kyllä odotan vielä pari vuotta, jospa ne siellä saisivat hommat toimimaan.

    Itselläni on ollut nyt puoli vuotta Saunalahden ADSL. Liittymää tilatessa olin hyvin skeptinen heidän palveluunsa, mutta nyt voin hyvällä omallatunnolla kehua sitä kaikille. Käyttökatkoksia tämän puolen vuoden aikana en ole huomannut kertaakaan.

    Äänestä

  • Oizo kirjoitti:

    Itselläni on ollut nyt puoli vuotta Saunalahden ADSL. Liittymää tilatessa olin hyvin skeptinen heidän palveluunsa, mutta nyt voin hyvällä omallatunnolla kehua sitä kaikille. Käyttökatkoksia tämän puolen vuoden aikana en ole huomannut kertaakaan.

    adsl toimii hyvin. tutuilla on noita muita, soneraa ja elisaa, samalla alueella, ne ei toimi kuin osan aikaa.

    Äänestä

  • aaa kirjoitti:

    adsl toimii hyvin. tutuilla on noita muita, soneraa ja elisaa, samalla alueella, ne ei toimi kuin osan aikaa.

    eli elisalla on lyhyitä katkoksia, minuutti-muutama ja soneralla useiden päivän mittaisia jotka hyvittävät kuulemma laskussa jos viitsii soittaa mutta vaihtaa on kuulemma tarkoitus.

    Äänestä

halvin motikka vaan väliin.
(älä osta telewelliä, ne on peestä)

Äänestä
  • Viitsisitkös kertoa millaisia merkkejä sitten kyselisin? Ajattelin kyllä sitä Telewellin halvinta, mutta olisiko muitakin saatavilla? Ei olisi varaa pistää isoja rahoja tähänkään.

    Kiitos etukäteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anjuska kirjoitti:

Miten toimii ja millaisia laitteita tarvitaan jos sen tilaa. Maksaa vain 33€/kuukausi Turun alueella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu