Miten toimii ja millaisia laitteita tarvitaan jos sen tilaa. Maksaa vain 33€/kuukausi Turun alueella.
Kertokaa Saunalahden ADSL:stä
anjuska
8727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://saunalahti.fi/internet/adsl/asennuspaketti.php
Ajattelin itsekin vaihtaa nykyisen Lounettini Saunalahteen, koska kuukausimaksu tippuisi 8 eurolla, mikä tekee vuodessa 96 euroa. Sillä saa puoli gigaa muistia;)
Lueskelin liittymästä Saunalahden sivuilta ja siellähän kerrottiin, että yhteys on siltaava. Itselläni on ennestään Roadrunner 44B, joten en tule edes huomaamaan liittymän vaihtumista. WWW-sivuilla oli myös luettelo liittymässä toimivista ADSL-modeemeista, mutta eiköhän mikä tahansa speksit täyttävä toimi ok.
Tiedoksi vaan, että Indesol mainosti tuota Saunalahden liittymää. Antavat siellä avaajille ilmaisen verkkokortin! Huom. itselläni ei ole mitään sidoksia ko. lafkaan.
Edelleen: olisin myös kiinnostunut kuulemaan kokemuksia Saunalahden palvelun toimivuudesta. Kertokaa.
Vaihdoin GSM-liittymän heinäkuussa Sonerasta Saunalahteen ja muutos kesti yli kuukauden, kortti tuli ja Sonera katkesi mutta Saunis ei auennut ennenkuin olin soittanut sinne 3 kertaa ja jonottanut yhteensä 1,5 tuntia! Nyt kaveri vaihtaa myös Saunalahteen ja on odottanut aukeamista 2 viikkoa!Asiakaspalveluun ei pääse edes jonottamaan. Olen kysellyt Saunalahdelta sähköpostilla muutamaakin asiaa mutta vastausta he eivät ole vaivautuneet kirjoittamaan. Tällainen töpeksintä GSM-liittymissä pistää kyllä miettimään hallitsevatko he nettiliikennettäkään.Itse kyllä odotan vielä pari vuotta, jospa ne siellä saisivat hommat toimimaan.
Itselläni on ollut nyt puoli vuotta Saunalahden ADSL. Liittymää tilatessa olin hyvin skeptinen heidän palveluunsa, mutta nyt voin hyvällä omallatunnolla kehua sitä kaikille. Käyttökatkoksia tämän puolen vuoden aikana en ole huomannut kertaakaan.
adsl toimii hyvin. tutuilla on noita muita, soneraa ja elisaa, samalla alueella, ne ei toimi kuin osan aikaa.
eli elisalla on lyhyitä katkoksia, minuutti-muutama ja soneralla useiden päivän mittaisia jotka hyvittävät kuulemma laskussa jos viitsii soittaa mutta vaihtaa on kuulemma tarkoitus.
halvin motikka vaan väliin.
(älä osta telewelliä, ne on peestä)
Viitsisitkös kertoa millaisia merkkejä sitten kyselisin? Ajattelin kyllä sitä Telewellin halvinta, mutta olisiko muitakin saatavilla? Ei olisi varaa pistää isoja rahoja tähänkään.
Kiitos etukäteen.