Palautelomake lakkasi toimimasta

mitä tehdä?

Oheinen lomake on ongelma. Se toimi normaalisti vielä muutama kuukausi sitten. Kun palautteen tulo lakkasi, aloin ihmetellä ja tarkistin tänään asian. Ei toimi. Mutta en keksi syytä. Olenko pyyhkinyt vahingossa jotakin oleellista pois? En pysty kertakaikkiaan muistamaan, että olisin ylipäätään käynyt tässä välissä puuttumassa sivun koodiin mitenkään. Sivupäivityksiä olen silloin tällöin kyllä tehnyt, mutta muille sivuille.

Yritin selvittää asiaa helpdeskin kautta. Toisaalta, jos vika nyt sattuukin olemaan itsessäni, vältän tekeytymästä täysin aasiakkaaksi yrittämällä edes selvittää tätä itsekseni haukkumatta asiakaspalvelijoita heti ensimmäiseksi lyttyyn.

Helpdeskin vastaus oli seuraava:

tämmönen rivi puuttuu tuolta koodista: "
Oma ihmettelyn aiheeni:
Mutta eikö tämä ole vapaaehtoinen lisäys, mikä ei vaikuta toimintaan?

Kokeilin myös tätä linkitystä, mutta en saanut toimimaan sen paremmin ""

Ja se murheenkryyni:

7

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • php-miäs

      Ekana iski silmään se, että ekalla HTML-rivillä on kaksi kertaa form-tagi virheellisesti.

      • ap.

        Jep jep. Niinpä näkyi olevan. Vika ei ole kuitenkaan tuossa copy-paste-sijoituksessa tulleeseen virheeseen tässä aiheessa, vaan jossakin muussa - en vain tiedä missä?


    • Koodi-Jere

      Tuo saattaa olla juuri se ongelma. Tai jos sinulla on tuollainen ollut siellä lomakkeessa.
      Scriptissä on varmaankin jokin sähköpostiosoitteen tarkastus, ja jos arvona on "lähettäjän sähköpostiosoite tähän", se ei taatusti hyväksy sitä. Elementin tyypin ollessa hidden, ei käyttäjäkään pysty vaikuttamaan siihen, joten tuo "lähettäjän sähköpostiosoite tähän", lähtee aina eteenpäin.

      Vaihda tuon spostin tilalle email, niin scripti tarkastaa luultavimmin käyttäjän antaman sähköpostiosoitteen. Sposti-nimellä, se voi tehdä kummia.

      En muuta keksi.

      Miten lomake ei toimi? Lähettää viestin, mutta ei tule perille? Antaa lähettäessä virheilmoituksen? Jotain muuta, mitä?

      • mutta, (ap.)

        Lomake palaa normaalisti kiitos-sivulle ja antaa ymmärtää, että palaute on lähtenyt. Se ei kuitenkaan saavu sähköpostiini.


      • vielä tässä (ap.)
        mutta, (ap.) kirjoitti:

        Lomake palaa normaalisti kiitos-sivulle ja antaa ymmärtää, että palaute on lähtenyt. Se ei kuitenkaan saavu sähköpostiini.

        Sain helpistä vielä tämän apurungon, jonka pitäisi olla oikein.

        En ymmärrä, miksi tuo "lähettäjän sähköpostiosoite tähän" on hidden eikä text.














        Palaute:


      • kiitos, Jere

        Muutin sposti-nimen emailiksi. Hylkäsin sen "sähköpostiosoite tähän". Minusta sillä ei ole mitään virkaan "hidden"-arvolla (korjatkaa, jos erehdyn).

        Toimii.


      • Koodi-Jere
        kiitos, Jere kirjoitti:

        Muutin sposti-nimen emailiksi. Hylkäsin sen "sähköpostiosoite tähän". Minusta sillä ei ole mitään virkaan "hidden"-arvolla (korjatkaa, jos erehdyn).

        Toimii.

        Näin arvelinkin.

        Juu ei siitä ainakaan mitään hyötyä ole, haittaa korkeintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe