Turha kotitalousvähennys

Tasamaantallaaja

Miksi kotitalouksissa teetätetyn työn voi vähentää verotuksessa? Sehän tarkoittaa vain että muut joutuvat maksamaan enemmän veroja.

Ei minun kaaliini mene että jos joku teetättää autoonsa määräaikaishuollon niin hän joutuu maksamaan siitä normaalit verot ja kun toinen teetättää vaikka kylpyhuoneremontin niin hän saa verovähennystä. Lippusia ja lappusia sitten taas täytellään ja byrokratia lisääntyy.

Itse kannatan EVA:n tasaveromallissa ollutta 7000 perusvähenntystä kaikille. Selkeä systeemi. Ei lippusia, ei lappusia, ei byrokratiaa.

"Esitettävässä mallissa vähennyksistä jää jäljelle vain jokaiselle tuleva 7 000 euron
perusvähennys. Muista verovähennyksistä, mukaan lukien asuntolainojen korkojen
verovähennysoikeus, luovutaan. Ehdotus on radikaali mutta myös perusteltu,
sillä jokainen erityinen verovähennys tarkoittaa yleisen verokannan nostamista"

http://www.eva.fi/files/1578_tasavero.pdf


Jos vaikka tasaveroa ei kannattaisikaan niin kannattaisi ainakin kannattaa tätä selkeää ja erittäin oikeudenmukaista 7000 perusvähennystä kaikille.

3

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa

      Olen samaa mieltä. Mutta uskoisin että verovähennyksen ajatuksena on että enemmän suomalaisia työlistyisi?

      • työllistää...

        jos ostetaan palveluita kodin ulkopuolelta.

        Kotitalousvähennyksen ansiosta voi tettättää esim. remontit halvemmalla kotiin. Eli hyöty tulee kodin omistajille. He eivät hyödy joilla ei ole varaa kotia ostaa ja asuvat vaikka vuokralla.

        Paljon oikeudenmukaisempaa on kohdella kaikkia ihmisryhmiaä samalla tavalla ja lopettaa tällaiset yksittäiset vähennykset.


    • veronkorotuksille.

      Kun lama on ohi joudumme kuulemma veroja nostamaan. Tämä voidaan välttää lopettamalla verovähennykset.

      Näin se homma etenee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      203
      11846
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6256
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5174
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4938
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4492
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4398
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3880
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1897
    Aihe