minkälaisella bisneksellä saisi kunnon rahat?

oulupoju09

paskalla palkalla en töitä ala tekemään se on ihan selvä ja lainaakin otan tarvittaessa joten joudun miettimään mihin voisin rahani sijoittaa riippuen toki miten pystyn säästämään palkasta ja miten paljon saan lainaa. onko hyviä bisnes ideoita tarjolla ? paskanpuhujat ei tarvitse kommentoida joten menkää suoraan asiaan! mulla ei oo aikaa turhille selittäjille.

28

5110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä osaat?

      Ainakin auto/kolarikorjaamot menestyvät.

      • oulupoju09

        olen kokki ammatiltani mutta haluaisin jatkaa jotain toista ammattia missä voisi tienata vähän enemmän.


      • oulupoju09

        Uudet haasteet ovat aina tervetulleita ja riskejä tykkään myös ottaa joten pankin kautta varmaan haen myös lainaa mutta haluan kuitenki tarkasti katsoa mitä teen ja mihin sijoitan rahani.


      • repalex
        oulupoju09 kirjoitti:

        olen kokki ammatiltani mutta haluaisin jatkaa jotain toista ammattia missä voisi tienata vähän enemmän.

        jos kerta kokki olet niin eiku kenkäplankkia naamaan ja perusta kebab huva huva kebab!!


    • öaghaö

      Haastemies kävi tuomassa häätölapun ja kertoi hommiensa lisääntyneen puolella tammikuusta lähtien laskettuna. Eiköhän tulevaisuus löydy jostain tuolta suunnalta.

      Suosittelisin perintäalan yritystä. Ei taida tarvita edes mitään lupia. Voit myös ostaa konkurssipesiä halvalla ja myydä sitten joskus kalliimmalla tavarat yksitellen pois ja loput kuskaat kaatopaikalle. Nämä pisnekset toimivat hyvin ainakin 90 luvun alun lamassa.

      Vilkaise vähän tätä.
      http://www.huutokaupat.com/

      • bisnesmies, jos et

        osaa oikeinkirjoitusta!
        Hanki hyvä alakoulun opas ja lue alkeet sieltä.
        Ihan oikeesti, en ostais sulta edes käytettyjä kalsonkeja!


      • aöffhaög
        bisnesmies, jos et kirjoitti:

        osaa oikeinkirjoitusta!
        Hanki hyvä alakoulun opas ja lue alkeet sieltä.
        Ihan oikeesti, en ostais sulta edes käytettyjä kalsonkeja!

        "osaa oikeinkirjoitusta!
        Hanki hyvä alakoulun opas ja lue alkeet sieltä.
        Ihan oikeesti, en ostais sulta edes käytettyjä kalsonkeja!""


        Olen pahoillani jos järkytin sinua. Olisitko ystävällinen ja laittaisit tähän korjatun version siitä tekstistäni. Ilmeisesti olet itse tuon alakoulun oppaan jo lukenut.

        Vai olet käytettyjä kalsonkeja vailla. Olet ehkä väärällä foorumilla. Luulisin niitä käytettyjä kalsonkeja löytyvän tuolta seksipuolelta. Onkos väliä miesten eli naisten pöksyllä? Voisin ehkä ruveta alihankkijaksi.

        Tuosta luotettavuudestani. Luulisin olevani sitä samaa korkeaa tasoa, kuin kaikki muutkin tällä foorumilla :-D Täältähän me kaikki ideamme ja neuvomme haemme, paras paikka.

        Eikös sillä Harkimolla ole tuo lukihäiriö, niin muistan hänen sanoneen. Nyt ei voida luottaa häneenkään :-d


      • Martta-setä

    • jolla...

      ...menestyt!

      • ma e

        en osaa mitaan


      • tossahan
        ma e kirjoitti:

        en osaa mitaan

        se vastaus tuli mitä sinun kannattaa tehdä!


      • mene,
        ma e kirjoitti:

        en osaa mitaan

        Tuo oli hyvä tarkennus. Ei mene sitten pilalle hyvä työmies.


    • on,,,

      helppoa, ostat 1eurolla ja myyt 2eurolla, voittoa tulee ja ei muuta kun mersua varailemaan.

      • Ex-oulupoju

        Perusta pizzeriabuffet. Kaupungissani on sellainen ja siellä kauppa käy. Ja omistaja rikastuu...


    • rahaa ku roskaa

      meet vaan sillä paskalla palkalla tekee töitä....sillä voit saada kunnon rahat.
      Muulla jutulla voit menettää ne pienetkin setelisi....

    • .........

      Perusta itsepalvelukirppis, eli vuokraa pöytätilaa halukkaille. Rahaa tulee 30-50 eur/vko per pöytä ja muutaman prosentin provisio myynnistä. Kahvi ja pullakin tuovat osansa.

      Ja näinhän muutkin kirppisemännät ja -isännät tekevät: Kun pikkuhiljaa alat tuntea tavaran hintatason, niin osta asiakkaittesi pöydiltä alihinnoitellut tavarat itsellesi ja rahasta ne "omalla pöydälläsi" tai mieluiten huuto.netissä

      • Anonyymi

        Perusta opr finance ja alat ryöstään!


    • isästäperkeleestä

      Perusta pankki ja korruptoi vapaamuurariuden avulla valtioita ja printtaa tyhjästä rahaa ja velkaannuta valtiot ja sitten saat korkoa kiskomalla rahaa ja lopuksi ryöstät maanluonnon varat. Juutalaisilta mallia. Sitten ostat sotateollisuuden ja luot vastakkain asettelua salaisten palvelujen avulla ja rahoitat molempia sodan osa puolia. Siinä universumin paras bisnes idea.

      SAAT LEMPINIMEN SAATANA. T:rockefeller ja rothschild

    • omaajuttua

      Mistä asioista pidät, mistä sytyt?
      Haluatko tehdä töitä suoraan asiakkaiden kanssa, vai enemmänkin "itsekseen" - kuten keittiöissä useinmiten. Tiimityötä (kuten isommissa keittiöissä) vai ennemmin itsenäisempää? Onko ihmisten auttaminen ja hyvä fiilis tärkeää, entä sinun oma fiilis? Vai haluatko vain rahaa? Miksi ja mitä varten? Jos haluat lisää rahaa asiaa x varten, voisiko tuo sama asia (joka ilmeisesti on sinulle tärkeä?) olla myös avainsana uuteen työhön tai lisätyöhön/sivutoimiseen yritykseen?

      Raha on vain väline. Etenkin kun olet lähdössä jo (ainakin) toiselle kierrokselle, on käsittämätöntä lähteä mistään muusta näkökulmasta kuin siitä, miten sinä voisit tuoda SINULLE mielekästä sisältöä myös työelämääsi, rakentaa omannäköisen elämän ja siten alkaa myös tienata (koska aito innostus näkyy ja tarttuu ja johtaa näin myös positiiviseen kassavirtaan)

    • kulutminimiin

      Osaatko jotakin tai voitko kouluttautua johonkin, mitä voit tehdä kotona tai ainakaan et tarvitse vakituista työtilaa? Säästät vuokrakuluissa tuhansia tai kymmeniä tuhansia/vuosi. Aloituksesi oli hyvin negatiivissävytteinen, en taida siis edes kysellä, mistä olet kiinnostunut ylipäänsä elämässä.

    • jimrohn

      Jos perustaa yrityksen vain siksi, että saisi rahaa niin epäonnistuu jo heti aluksi. Mieti, miten tuotat parhaiten arvoa markkinapaikalle. Raha on siitä seurausta. Se ei ole syy.

    • MietiMitäHaluat

      suomessa ei kannata perustaa yritystä kuten hyvin tiedämme.
      verottaja vie kaiken palkastasi.

      nykyään moni osaa tehdä pimeesti rahaa, tee sinäkin samoin ja
      sinusta tulee iloinen vapaa kauppamies, jolla on auto, talo, mökki ja muija.

      näin tein minä ja hyvin pelaa!

      anna muiden kähmiä pankkilainalla omat paskansa.
      Kovat jätkät ei velkaannuta itseään vaan oppii tekemään itse tuohta
      ja säästämään.
      nytkin 15000 egee tilillä ja perjantaina mökille ryypiskelemään ja tekemään
      vaimon kanssa hyvää ruokaa!


      T : Janne


      PS: En ole päivääkään elämässäni oikeaa duunia tehny!

    • pientälisäystä

      "paskalla palkalla en töitä ala tekemään se on ihan selvä ja lainaakin otan tarvittaessa joten joudun miettimään mihin voisin rahani sijoittaa riippuen toki miten pystyn säästämään palkasta ja miten paljon saan lainaa"


      lainaa todennäkösesti et saa yhtään.

      Osta eurolla ja myy kahdella, mutta tee se järkevästi.
      lainaa et tarvi mihinkään edes.
      olen itse elävä todiste että lainat on köyhille tarkotettu koska niillä
      ei ole munaa alottaa tekemään rahaa ja säästöä.
      minä en ole vittu päivääkään töitä tehny ja en rikas ole mutta
      pärjään, rahaa on hyvin.
      ei kukaan tarvi sataa tonnia, ei sitä saa edes käytettyä.

      ehkä joskus sitten perintönä muta vittuako sillä enää vanhana ukkona
      tekee kun ei huoratkaan anna paitsi rahasta tietysti.
      nyt nelikymppisenä saa hyvin pillua, paremmin kuin finninaamaisena
      20v kuikelona.

      onneksi tosin olen naimisissa, niin varma pilluhan se silloin on!
      haha!

    • Pyrä

      Jos poju joutuu kysymään neuvoja bisnekseen Suoli24-palstalta niin parempi vaan kun jatkat niitä pienipalkkaisia paskahommia.

    • RouvaRaquelSantana

      Tämä on tarina, että sinun täytyy saada rikas, olin etsimässä lainan luoda hyvää liiketoimintaa, joka saa minut enemmän voittoa niin odotan lainan ja niin onnekas minulle i tuli yhteyttä Sheniqua Eatman laina yhtiön kun puhun siellä toimitusjohtaja rouva Sheniqua Eatman loppujen prosessin laina siirtää minut ja tänään minulla on hyvää liiketoimintaa niin ota häntä lainaa, jos sinulla on suunnitelma perustaa yrityksen, mutta sinulla ei ole rahaa sähköpostitse hänen [email protected] hän voi auttaa lainan

      Rouva Raquel Santana

    • Businesluistaa2018

      Rupeaa somaliksi tai mustalaiseksi koska on täysi bisnes täytellä kelan kuponkeja kaikkia avustuksia hakien ja muutenhan voi lorvia kauppakeskuksen kahvilassa molottamassa kovalla äänellä soussusta pummittuun puhelimeen ja tiettty huumeiden diilaus...jos toi ei kiinnosta niin orjakauppa jota mainosmiehet kutsuvat henkilöstö ja asiantuntijapalveluksi..orjakauppa on historiassa aina ollut parasta businesta jote ei kun Romaniasta kerjäläisiä rahtaamaan raksalle duuneihin ja mitäs sitä nyt kaikenmaailman turvakortteja "amatimiehille" tarvita..jospa näistä syntyisi liiketoimintaa??

    • Anonyymi

      Juutalainen mälli imuri! Johon sutki ois pitäny ilmasta 666

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      202
      1774
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1455
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe