Rita Tainola Boikottiin

Boikotoikaa ilta-sanomia kunnes tajuavat erottaa tuon typerän hyeeanan,jonka jutut itsessään ovat ainoastaan oma itsensä esille tuomista.Vaikka olisikin julkkistoimittaja niin joku raja on siinäkin kuinka puoleellinen on.
En usko että HYVÄN toimittajan vahvuuksiin luetaan se että lähes joka kymmenessä jutussa mainitaan ketä "julkkiksia" on tavannut ja miten/missä.
Saarela/Karpela/Vienonen ja mitä noita nimiä nyt oli ovat kyllä viimeinen pisara siinä typeryydessä mitä hän on vuosien aikana naputellut.Itse jos satun näkemään ilta-sanomat jätän lukemetta.
111309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Pitkään boikotoinut. Jos Ritalta kysyttäisiin niin George Clooney ei kävisi edes paskalla.

Äänestä
  • Luulisi että kunnon toimittajan vahvuuksiin kuuluisi puolueettomuus ja vahva halu kertoa asiosta,toisin kuin oman nimen/naaman saaminen lehtijuttuihin.

    Älkää ostako ilta-sanomia.

    Äänestä

  • Kautta aikain kirjoitti:

    Luulisi että kunnon toimittajan vahvuuksiin kuuluisi puolueettomuus ja vahva halu kertoa asiosta,toisin kuin oman nimen/naaman saaminen lehtijuttuihin.

    Älkää ostako ilta-sanomia.

    Siellä nyt joku tavis osoittaa mieltään jos ei päässyt Rita Tainolan haasteltavaksi. Rita Tainola on palkittu pitkänlinjan ansioitunut seurapiiritoimittaja joka tekee juttuja ainoastaan maailman kirkkaimmista tähdistä. Kokeile onneasi jonkun rahvaatoimittajan kanssa.

    Äänestä

"Törmäsin siihen ja tähän julkkikseen Helsingin/Lontoon/New Yorkin/Los Angelesin kadulla. Tähti kertoi Ilta-Sanomille..."
Kyllä on täti kova mimmi törmäilemään. Tai sitten Tainolan palveluksessa on Aino Kassis-vainaatakin tasokkaampi selvänäkäijä, joka vinkkaa elokuvatähden liikkeistä. Tainolan esimies lähettää reportterin Losiin/Lontooseen/New Yorkiin haastattelemaan kyseistä tähteä ja BANG! Tainola törmää kyseiseen tyyppiin kadulla.
Miksei toimittajien ego anna myöten näissä elokuvatähtien tai poppareiden haastattelua koskevissa asioissa? Usein pressitilaisuudessa tai hotellihuoneessa tehtävässä haastattelussa on paikalla monta toimittajaa. Tai sitten tähtönen antaa 10 minuuttia aikaansa per toimittaja "hienossa hotellihuoneessa Lontoon kattojen yllä". Ja näitä haastatteluja voi olla yli pari tusinaa per päivä. Ja sitten tähti kertoi Ilta-Sanomille...
Ja se tärkein: Tainola haluaa ikuistaa itsensä tähtien kanssa. Tietysti kuvissa hymytään maireasti, mutta ei se tee jostakin näyttelijästä Tainolan bestistä, vaikka toimittaja haluaa sellaisen viestin kuvan julkaisemisella antaakin. Ja yleensä kotimaanjulkkujen jutut on sellaista nuolemista, että vähemmästäkin tulee kieli kankeaksi... Hjallis, Erja Häkkinen (aikaisemmin kavereiden ja Ritan kesken Honkanen), Mika Häkkinen...
Oltiin Tainolan taidoista mitä mieltä tahansa, niin oikeasti hän on pelkkä sihteeri, valmistunut Helsingin sihteeriopistosta. Kuinka rouvalta onnistuisi mittava talousuutisointi tai uutistoimituksessa työskentely? Osaan epäillä.

Äänestä
  • kuvaa itsensä tähtien kanssa. Se on osa hänen työtään. Julkkiksiahan tekin täällä kommentoitte. Tainola kehuu , te haukutte!!!!

    Äänestä

  • Rita Tainola on akateemisesti kouluttautunut toimittaja jolla on lisäansioina myös sihteerin tutkinto sekä erityismaininta mm. iltasanomain tähtitoimittajana.

    Äänestä

  • Mikä on rouvan oikea nimi ? Olen sen joskus kuullut, mutta en enään muista. Oli joku ihan Tavis-nimi..

    Ritallahan on myös poika, joku Karo tai Caro.. ??Kokeili siipiään laulajana joskus vuosia sitten.

    Äänestä

  • Tarkennusta kiitti kirjoitti:

    Rita Tainola on akateemisesti kouluttautunut toimittaja jolla on lisäansioina myös sihteerin tutkinto sekä erityismaininta mm. iltasanomain tähtitoimittajana.

    Tainolan 50-vuotissyntymäpäiväjutussa oli maininta, että hän on tosiaan sihteeri koulutukseltaan. Toimittajakoulutuksesta tai akateemisesta urasta ei ollut muistaakseni mainintaa. Toimittajaksi hän urautui kun oli aihe, josta kukaan ei tehnyt juttua. Tainolalle sanottiin, että voit itse tehdä sen jutun.
    Synttärijuttu oli omituinen: siinä ei haastateltu Tainolaa itseään. Itsensä tehostamisen keino sekin ;))

    Äänestä

Vanhat akat nostattaa itseään ja ihailevat RIKKAITA ihmisiä.

Tuollaiset eukot ovat rakentaneet koko elämänsä toisten rahojen varaan. Kivilahden ...akka on samaa rotua.

Äänestä

En osta lehteä.

Äänestä
  • Minä ostan sinun puolestasi. Heti huomenna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilta-sanomat! kirjoitti:

Boikotoikaa ilta-sanomia kunnes tajuavat erottaa tuon typerän hyeeanan,jonka jutut itsessään ovat ainoastaan oma itsensä esille tuomista.Vaikka olisikin julkkistoimittaja niin joku raja on siinäkin kuinka puoleellinen on.
En usko että HYVÄN toimittajan vahvuuksiin luetaan se että lähes joka kymmenessä jutussa mainitaan ketä "julkkiksia" on tavannut ja miten/missä.
Saarela/Karpela/Vienonen ja mitä noita nimiä nyt oli ovat kyllä viimeinen pisara siinä typeryydessä mitä hän on vuosien aikana naputellut.Itse jos satun näkemään ilta-sanomat jätän lukemetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu