Kotkan kaupunki

on velkainen kaupunki.

Kotkan velat ovat n. 3500e/asukas eli kyseessä
on Suomen velkaisin kaupunki. Samoin veroprosentti on Suomen korkein.

Onneksi vellamo, maretarium, toriparkki,sunila, investoinnit venäjän pisneksiin,satama,stora-enso,vanikkapaja, jne.. ovat hyvin tuottavia ja kannattavia elementtejä kaupungissa.
8759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

demareita äänestäneitä pöhköjä, jotka edelleen haluavat investoida Kotkaa velkarahalla.

Äänestä
  • on vielä ajoittanut suunnitelmallisesti lainan oton niin että verotulot ovat pienimmillään silloin kun lainan lyhennykset korkoineen ovat suurimmillaan.

    Näin varmistetaan kaupunkilaisten mahdollisimman suuri verorasitus ja mahdollisimman surkeat julkiset palvelut.

    Äänestä

Jos kaikki käy kuten uskon ja pelkään niin Kotkan veroprosentiksi tulee 21½-22.

Äänestä
  • Toteutuu veikkaan, että alkaa massa muuttoliike. Jäljelle jääneillä lienee aikaa taivastella saannoksiaan.

    Äänestä

  • Povauksesi kirjoitti:

    Toteutuu veikkaan, että alkaa massa muuttoliike. Jäljelle jääneillä lienee aikaa taivastella saannoksiaan.

    tuskin jää päivittelemään aikaansaannoksiaan. kyllä ne jotka jää on matti ja maija asuntolainoineen. rosvot jatkaa matkaa.

    Äänestä

  • Veroprosentti on vertailukaupunkien kanssa samalla tasolla (19,5), eikä varmasti tulevalla vuodella nouse. Investoinnit ovat taas välttämättömiä tulevaisuutta silmällä pitäen, jotta täällä olisi meidänkin jälkeen veronmaksajia. Mitä velkoihin tulee, niin ei se velka ole aina pahasta. Onhan se asuntolainakin otettava tulevaisuutta silmällä pitäen.

    Äänestä

  • VVQ-H kirjoitti:

    Veroprosentti on vertailukaupunkien kanssa samalla tasolla (19,5), eikä varmasti tulevalla vuodella nouse. Investoinnit ovat taas välttämättömiä tulevaisuutta silmällä pitäen, jotta täällä olisi meidänkin jälkeen veronmaksajia. Mitä velkoihin tulee, niin ei se velka ole aina pahasta. Onhan se asuntolainakin otettava tulevaisuutta silmällä pitäen.

    Ei velka aina pahasta ? Kotka on Kemin jälkeen toiseksi velkaantunein kunta asukasta kohden 3587e/as kun useimmilla muilla suuremmilla kaupungeilla se on vähän reilu tonnin tai sen alle ja näitä suuria kaupunkeja oli vertailussa 10. Kotkahan hoitaa päin persettä omat velkansa ja ei ymmärrä jättää turhia hömpötyksiä tekemättä, vaikka budjetti on taas noin tiukka.

    Milloinkohan taas ilmestyy uusi kymmeniä tuhansia euroja maksava muovinen valas Lehmuskujaa piristämään ? Ja sitäkin sitten kehutaan hyväksi investoinniksi 16 kloonin säestyksellä.

    Äänestä

Nyt vuorossa olivat demarit ja kokoomus yhteisäänin, koska halusivat yksimielisesti säilyttää kulttuurilautakunnan. Jos se olisi lakkautettu, niin se olisi tietänyt sitä, että pienemmät puolueet eivät olisi myöhemmin voinneet äänestää tulevien Kulttuuri painoitteisten jättihankkeiden puolesta tai vastaan. Esm Kulttuurisatma olisi ollut yksin isojen puolueiden päätösten takana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomen ennätys kirjoitti:

on velkainen kaupunki.

Kotkan velat ovat n. 3500e/asukas eli kyseessä
on Suomen velkaisin kaupunki. Samoin veroprosentti on Suomen korkein.

Onneksi vellamo, maretarium, toriparkki,sunila, investoinnit venäjän pisneksiin,satama,stora-enso,vanikkapaja, jne.. ovat hyvin tuottavia ja kannattavia elementtejä kaupungissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu