Joutoajan harrastuksena kiinnostaa kullanhuuhdonta Lapissa (hyvin vähän kokemusta vielä, mutta hippuja jo löytynyt). Miten käytännössä valtauksen teko tapahtuu ? Onko mahdollista ostaa jonkun vanha valtaus ?
MIten hankitaan
3
907
Vastaukset
- nurkkapaalut maahan
ja vie nimismiehelle valtaushakemus. Vanhat valtaukset näkyy kartoilta, Rovaniemen vallesmanni neuvoo oikean konttorin.
- anter 0
Vaihtoehtoja useita. Täysin omavaltaus ei ehkä kovinkaan järkevä idea heti alkuun, mutta mahdollista tietenkin.
Valtauksen tekoon on viralliset paperit ja itse anottava sitä kohdetta mitä olemassa vapaana kartalla. Et voi vallata mitään missä et ole itse lopulta käynyt ja tuskin hyväkään ideana koska rannathan voivat olla pelkkää kalliota/ lähes pirunpeltoa. Kuivanmaan ideaa säiliöauton kanssa en kovinkaan suosittele.
Kultamaille menen saat varmasti tietoa ja on tahoja jotka myyvät kesälupia yhteisön valtauksille eli klubi-idea. Saariselälle mennessä etelästäpäin on 6km ennen keskustaa majoitusta tajolla ja kahvio josta saat kaivuulupia Kaisalta. majoituskin ok hintaa samalla jos katonalla haluaa majailla eikä teltassa/ asuntovaunu.
Kysele oman kaupungin kiviharrastajien valtauksista jne, siitä se hikoilu alkaa :)
Sotajoella on useita valtauksia joissa klubi-idea eli jäsenmaksulla saa olla alueella kaivamassa ja rännitkin mahdollisesti pressujen suojissa pystytettäväksi.
Etkai tosiaan hippuja löytänyt ole retkilapiomiehenä? Hengettömiä ne kuitenkin heh heh. Vesiputkilossa tietenkin näyttä suurelta joo :)))
Sotajoella olen itse puuhastellut ensikerran vuonna -96 ja kokemusta kertynyt sen jälkeen 7 kertaa alueelta.
Netti on keksitty joten googlaa asiaa lisää ihan itse.
Ties vaikka tavataan ensikesänä lapiot kädessä... - anter 0
http://www.kullankaivajat.fi/
Liittymällä Lapin kullankaivajain liittoon pääset edullisesti kaivuun kokeiluun ja saat tietoa asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142066
- 1161685
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?431541Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91477Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161211023Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949