Mirrors (2008)

Ajan toinen remake ei onneksi VOI olla The Hills Have Eyes -leffaa huonompi, mutta kovin kauas mies on ajautunut merkkiteos Haute Tensionista, joka oli enemmän kuin lupaus uudesta kauhun lupaavasta kyvystä - mutta lupaukset, nehän on tehty rikottaviksi.

Vaatimattomassa elokuvassa, joka pätee lähinnä kuvauksella ja äänimaailmallaan, poliisista erotettu päähenkilö, vaisu Kiefer Sutherland, saa pestin puoliksi palaneen, mutta jostain syystä pystyy jätetyn ostoskeskuksen yövahtina, ja kuten jo nimikin paljastaa kätkeytyy aavemaisen rakennuksen peileihin jotain pahaa, ja ilkiää.

Sitten sitä koitetaan pysyä järjissään painajaismaisten näkyjen täyttäessä sankarimme työvuorot ja kohta myös yksityiselämän, ja toki lopulta pitää myös selvittää peileihin kätkettyä kirousta.
Sekaan on ripoteltu draamaa hajoavasta parisuhteesta sekä päähenkilön viinaan ja traumaatiseen työkokemukseen liittyvästä henkilökohtaisista ongelmista, mutta vähän päälleliimatun oloisesti.

Tarinassa olisi ollut aineksia mielenkiintoiseksi skitsofreniakertomukseksi (alkoholisoitunut, syyllisyyden riivaama ex-kyttä, pilleririippuvuus, ihmissuhdeongelmat, ja toki noi peilit - nuo sielun usein suljetut silmät(katso esim. Noiduttu Sydän!) mutta sen sijaan saamme tyytyä yliluonnollisia elementtejä sisältävään perin tyypilliseen ja tasapaksuun säikky- ja shokkikauhuun, ehkä vain vähän verisempänä versiona kuin mitä näiltä Aasiakauhuremakeilta on totuttu.

Jotain elokuvan "vetovoimasta" kertonee se, että loppupuolella kovinkin pelottavaksi ja järkyksi(?) tarkoitetussa kohtauksessa jossa päähenkilön entinen heila kamppailee ilkeitä peilinhenkiä vastaan, taistellen itsensä ja lastensa hengen puolesta, etsi, ja tarrautui tämän katsojan silmät herkeämättä naisen rintavarustuksiin - kauhusta kangeana? - just joo!:)

"Loppuniksi" oli kyllä aika onnistunut jippo.

**

1

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      niin tässäkin tapauksessa itämainen originaali on parempi kuin Amerikan uusintaversio. Originaali on "Geoul sokeuro"/"Into the Mirror" (Korea, 2003).
      Siinä selviää paremmin motivaatiot esim. miksi mitäkin tapahtuu, USA-versiossa jää kaikki vähän tyhjän päälle.

      MUTTA: tämä ei ole huonoin aasialeffasta tehty amerikanisaatio, itse katsoin leffan ihan naatiskellen. Ehkä osin siitä syystä että pidän Kieferistä (kaikesta huolimatta) ja tuo peilisymboliikka nyt vaan aina toimii.

      SUOSITTELEN: Kiefer Sutherland-faneille ja rasisteille jotka ei pysty katsomaan leffaa jossa kaikki päähenkilöt on korealaisia. Kaikille muille suosittelen: katsokaa originaaliversio http://www.imdb.com/title/tt0372937/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe