vesi- ilpo ilman varaajaa?

kannattaako

Jos vanhaan patterilämmitykseen (öljykattila)liittää vesi- ilpon niin riittääkö tuo kattilavaipan päälle 100 l patterikierron vesivarastoksi?kattilassa on sähkövastus ja lisänä vielä erillinen käyttövesivaraaja (joku 50l?)joilla saisi apua kovimmilla pakkasilla ja käyttöveden loppukuumennukseen.

6

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai.

      tekee juuri sen lämpöistä vettä kun patteripiiriin sillä hetkellä tarvitaan ilman shunttia, mutta On-Off tyyppiset pumput tarvii jonkinlaisen varaajan, mistä sitten vesi shuntataan pattereille sopivan lämpöiseksi, ja samassa varaajassa on myös käyttövesi kierukat.

      Invertteri laitteissa käyttövedelle on oma säiliö jonka lämpötilaa järjestelmä ylläpitää, kun lämpötila putoaa, niin patteripiiri suljetaan, ja kompura kuumentaa täysillä käyttövesivaraajan, ja jatkaa sitten talonlämitystä...ja tämä tapahtuu senverran nopeasti ettei sitä talon sisällä huomaa.

      Sinänsä lämmitysveden varaamisesta ei ole mitään hyötyä,..paistsi jos lämmitetään yö-sähköllä, aurinkoenergialla, puulla, jne.

    • varaajassakin ideaa

      nykyään on jo kyseenalaista ja kehitys menee aina vain yhtenäisempään, siis kalliimpaan suuntaan näiden yltiöahneiden sähköfirmojen käsittelyssä. Lisäksi varaajassa tulevat aina mukana lämpöhäviöt jotka lämmittävät vain pannuhuonetta, tai jotain vastaavaa toissijaista kohdetta.

      • Ei juuri hukkaa

        Omassa pannuhuoneessani on vain yksi ulkoseinä ja tietysti lattia, josta voi mennä lämpöä hukkaan. Kaikkien muiden pintojen takana on lämmitettävää tilaa, joten ei se pannuhuoneen lämpö juurikaan ole hukkalämpöä.


      • vanhoissa

        Varaajissa ei ollut ideaa sillä ne oli huonosti eristettyjä mutta nykyiset on niin hyvin eristetty että ne ie lämmitä huonetta.


    • Kannattaako

      Eli se mitä halusin kysyä oli että toimiiko ilma-vesilämpöpumppu ilman erillistä varaajaa, kun näyttää siltä että lämpöpumppu- varaaja- yhdistelmässä varaajalle tulee ihan hirmu hinta? Kun on jo lämmityskattila käyttövesikierukalla ja kattilassa valmiiksi sähkövastus kovempia pakkasia varten sekä vielä käyttövesipuolella kattilan ja hanojen välissä erillinen varaaja (mallia pistoke seinään niin vastus lämmittää noin 70 litran vesisäliön 75 asteeseen)niin toimiiko ilma-vesilämpöpumppu kattilavaipan ja patteriverkon vesimäärässä?

      • erillistä varaajaa

        Jos sellainen sattuisi jo olemaan valmiina, niin sillä voi tietysti hieman pelata ilpon käyntiaikojen suhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      147
      2467
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe