Jos vanhaan patterilämmitykseen (öljykattila)liittää vesi- ilpon niin riittääkö tuo kattilavaipan päälle 100 l patterikierron vesivarastoksi?kattilassa on sähkövastus ja lisänä vielä erillinen käyttövesivaraaja (joku 50l?)joilla saisi apua kovimmilla pakkasilla ja käyttöveden loppukuumennukseen.
vesi- ilpo ilman varaajaa?
kannattaako
61132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tekee juuri sen lämpöistä vettä kun patteripiiriin sillä hetkellä tarvitaan ilman shunttia, mutta On-Off tyyppiset pumput tarvii jonkinlaisen varaajan, mistä sitten vesi shuntataan pattereille sopivan lämpöiseksi, ja samassa varaajassa on myös käyttövesi kierukat.
Invertteri laitteissa käyttövedelle on oma säiliö jonka lämpötilaa järjestelmä ylläpitää, kun lämpötila putoaa, niin patteripiiri suljetaan, ja kompura kuumentaa täysillä käyttövesivaraajan, ja jatkaa sitten talonlämitystä...ja tämä tapahtuu senverran nopeasti ettei sitä talon sisällä huomaa.
Sinänsä lämmitysveden varaamisesta ei ole mitään hyötyä,..paistsi jos lämmitetään yö-sähköllä, aurinkoenergialla, puulla, jne.
nykyään on jo kyseenalaista ja kehitys menee aina vain yhtenäisempään, siis kalliimpaan suuntaan näiden yltiöahneiden sähköfirmojen käsittelyssä. Lisäksi varaajassa tulevat aina mukana lämpöhäviöt jotka lämmittävät vain pannuhuonetta, tai jotain vastaavaa toissijaista kohdetta.
Omassa pannuhuoneessani on vain yksi ulkoseinä ja tietysti lattia, josta voi mennä lämpöä hukkaan. Kaikkien muiden pintojen takana on lämmitettävää tilaa, joten ei se pannuhuoneen lämpö juurikaan ole hukkalämpöä.
Varaajissa ei ollut ideaa sillä ne oli huonosti eristettyjä mutta nykyiset on niin hyvin eristetty että ne ie lämmitä huonetta.
Eli se mitä halusin kysyä oli että toimiiko ilma-vesilämpöpumppu ilman erillistä varaajaa, kun näyttää siltä että lämpöpumppu- varaaja- yhdistelmässä varaajalle tulee ihan hirmu hinta? Kun on jo lämmityskattila käyttövesikierukalla ja kattilassa valmiiksi sähkövastus kovempia pakkasia varten sekä vielä käyttövesipuolella kattilan ja hanojen välissä erillinen varaaja (mallia pistoke seinään niin vastus lämmittää noin 70 litran vesisäliön 75 asteeseen)niin toimiiko ilma-vesilämpöpumppu kattilavaipan ja patteriverkon vesimäärässä?
Jos sellainen sattuisi jo olemaan valmiina, niin sillä voi tietysti hieman pelata ilpon käyntiaikojen suhteen.