Hei!
Joudun pitämään kahdenkertaista kirjanpitoa, koska työskentelen liikkeessä ja olen yksityinen elinkeinonharjoittaja.
Olen uusi yrittäjä ja haluaisin tietää miten kahdenkertainen kirjanpito onnistuisi ihan itse. Ei haluttaisi maksaa yhtään ylimääräistä enään mistään tilitoimistosta/muista kirjanpito-palveluista kaikkien muiden kulujen lisäksi.
Jos jossakin olisi selkeitä ohjeita niin ottaisin niitä ilomielin vastaan :)
Joudun pitämään kahdenkertaista kirjanpitoa, koska työskentelen liikkeessä ja olen yksityinen elinkeinonharjoittaja.
Olen uusi yrittäjä ja haluaisin tietää miten kahdenkertainen kirjanpito onnistuisi ihan itse. Ei haluttaisi maksaa yhtään ylimääräistä enään mistään tilitoimistosta/muista kirjanpito-palveluista kaikkien muiden kulujen lisäksi.
Jos jossakin olisi selkeitä ohjeita niin ottaisin niitä ilomielin vastaan :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko sinulla hajuakaan kirjanpidosta; poistoista, jaksotuksista, siirtoeristä, arvostuksista, sumu-poistoista, alv-tilityksistä, veroilmoituksen teosta yritykselle, tilinpäätössuunnittelusta yms.? Jos ei niin anna suosiolla se homma muiden tehtäväksi.
Kahdenkertainen kirjanpito on sen verran monimutkainen asia, että sitä ei opi keskustelupalstoilla eikä järkevällä vaivalla edes itse kirjoista lukemalla.
Sinun kannattaa ehdottomasti seurata yrittäjille järjestettävää koulutusta ja kirjanpitokurssista kannattaa vähän maksaakin, ja silti saattaa olla kannattavampaa antaa työ tilitoimistolle kuin tehdä itse. Itse tosin olen päättänyt hoitaa kirjanpitoni itse, ja voin sanoa, että työ on suuri, mutta etuna on se, että on koko ajan täysin selvillä firman tilanteesta. Ilman kirjanpidon opiskelua siitä ei kuitenkaan tule mitään.
...annoin homman tilitoimistolle, jolle maksan 50-100€/kk ja en näe mitään syytä, miksi en olisi koko ajan täysin selvillä firman tilanteesta??? Tilitoimisto tekee yritykseni hommat n. 2 tunnissa/kk ja minulta siihen meni (kun itse sitä alussa vähän aikaa tein) n. tunti joka ilta opiskeluineen. Onneksi älysin antaa sellaiselle, joka näistä asioista on perillä, olen saanut vähintäänkin tuon kuukausimaksun verran hyviä neuvoja.
että, jos haluat tehdä kirjanpidon itse, sinun täytyy kurssittaa itseäsi, eikä sekään riitä, mikäli sinulla ei ole "silmää kirjanpidolle".
Olen itse tilitoimistossa töissä ja meille tulee todella paljon asiakkaita, jotka ovat halunneet tehdä kirjanpidon itse, siinä onnistumatta. Tulee todella kalliiksi selvittää vanhat, jonkun toisen tekemät sotkut. Verottaja kun muistaa kivoilla kirjeillä, tullaan tilitoimistoon ja sanotaan että "en tiennyt ettei näin voi tehdä" tai "en tiennyt että tämäkin pitää tehdä". Kirjanpitoa kun tekee, niin pitää tietää!
Joten mieti tarkkaan haluatko panostaa yritystoimintaasi täysillä, vai haluatko käyttää aikaasi sellaiseen mitä et välttämättä hallitse.
että jotta firma menestyy, niin pitää olla yksinkertainen kirjanpitäjä ja kaksinkertainen kirjanpito. Tai kuten Italiassa, siellä pitää olla kolminkertainen: yksi verottajalle, yksi mafialle ja yksi itselle.