Itärajan sudet himoitsevat ihmislihaa, mutta paperitehtaatkin tarvitsisivat orjia, eikä kaikkia köyhien pentuja voi susille syöttää. Toisaalta, jotta meidän helsinkiläisten hienostovihreiden ei tarvitsisi huolestua, esitänkin että huonommalla prioriteetilla olevat syöpäpotilaat hankkiutuisivat vapaaehtoisesti suden-ruoaksi. Yhteiskunta voisi kustantaa menolipun linja-autossa, ja vihreä liitto voisi järjestää mukavan paketin matkaevästä, joka takuulla pitää mielen korkealla ja karkottaa kivut ja pelkotilat. Lisäksi tämä kunniakas teko palkittaisiin kunniamaininnalla Koijärvi-matrikkelissa.
Sudenruokaa
Wannabe Pentti;)
5194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuossaha on muuten järkeä niinkuin rahapoliittisestikin.
Ei nyt noin kuitenkaan,mutta ihmettelen vain miksi vihreille maksetaan noinkin hirveän korkeita palkkoja,kun eivät tee palkkansa eteen mitään yhteiskuntaa rakentavaa,se on monelta köyhältä pois
Jos he(vihreät ja vielä mitättömimmät vasemmistoliittolaisetkin) tällä pv:määrällä lopetettaisiin palkanmaksu näille,äkkipäätään laskien,tulisi vuositasolla 5-8(8-13) miljoonan euron säästö,sillä hoidettaisiin monta sataa,jopa tuhansia heikompiosaisia,jopa heikompia kuntiakin voisi avustaa,ja he edelleen loisivat työpaikkojakin.
mm.,Hassi voisi käydä kunta vierailulla vaikkapa Kemijärvellä,otettaisiin siellä ja muuallakin lämpimästi vastaan,pöydät notkuisi antimista.
Lopuksi laulun luraus:
"Yhteisvoimin Loviisassa valmistetaan voimala / yhteisvoimin atomeista saadaan voimaa, valoa / kun on kunnon ystävä, se auttaa jos on hätä / eikä kunnon ystävä toista pulaan jätä."
Paljonko on Euroedustaja Hautalan palkka edut mm.matka,puhelin,asuminen,päivärahat muut,kaikki suunnilleen yhteensä,ja miksi näin paljon,vie monen suusta leivän kun kertyy näille
hieman aiemmin. Samaan aikaan kun Suomessa irtisanotaan satoja
ja lomautetaan tuhansia. Itsesuojelu ainakin toimii hällä.
EU:n lakien mukaan poliittinen ryhmittymä ei voi toimia lääkärinä, mihin kirjoituksessa mainittu "matkaeväs" viittaa, puhumattakaan että ryhmittymä järjestäisi huumeita, jotka nekin ovat EU:n lakien mukaan kiellettyjä.
EU:n luontoarvoja pohtiva toimikunta on mietintönsä liitteessä tarkastellut sitäkin mahdollisuutta, että EU:n susikanta osittain tottuisi käyttämään väestöä täydennysravintona. Esityksessä ei kuitenkaan missään tapauksessa kehoteta aktiivisiin toimenpiteisiin tämän edistämiseksi, vaan päinvastoin, esitetään että pääsääntöisesti väestöä tulisi poistaa EU:n susialueilta. Toisaalta, EU:n työeläkerahastojen ja julkisten sairausvakuutusrahastojen hallintaa pohtiva toimikunta on liittänyt mukaan lisäpöytäkirjan, jossa vaaditaan, että luontoarvoja pohtivan toimikunnan kirjaama kanta täytyy tulkita kirjaimellisesti, eikä siihen saa lukea kuuluvaksi implisiittisiä oletuksia keinoista, joilla väestöä poistetaan susialueilta.
Toteutuessaan tämä voi merkitä sitä, että EU:n vaalimat luontoarvot voivat käyttää väestön kustannustehotonta ylijäämää lisäravinteenaan.