Kiinteä objektiivi vai järjestelmä

Iiris Himmennin

Joskus historian hämäryydessä minulla oli Nikon FE-järjestelmäkamera, ja olin erittäin tyytyväinen siihen. Nyt olen hankkimassa uutta kameraa, mutta en tiedä nykykojeista keskimäärin mitään.

Tiedän pikselit, mutta miten ilmoitetaan objektiivin valoteho(?). Millä kriteereillä yleensä arvioidaan kameran hyvyyttä ja toimivuutta? Voiko kiinteäobjektiivisissa kameroissa aukon tai valotusajan säätää sekä automaattisesti että manuaalisesti? Onko kiinteissä objektiiveissa makro-ominaisuutta vai pitääkö hankkia järjestelmäpeli? Missä merkeissä on paras hinta-laatusuhde? Millaisen kameran saa vaikkapa 500 eurolla?

2

668

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oeirunfdeh

      http://www.dpreview.com ja tietenkin google.com hakusanoilla valokuvaus, opas, aloittelija, objektiivit, valovoima tai mitä nyt mieleen tulee. Valokuvauksesta löytyy tietoa vaikka kuinka paljon. Hintoja näkee menemällä vaikkapa verkkokauppa.com. Järkkäreissä itse pysyisin linjalla Canon/Nikon niin hinta/laatu on kohdallaan, mutta se on ihan makuasia. Jos sinulla on jotain Nikonin kakkuloita niin sopisivatkohan Nikonin järkkäriin, googleta vähän niin selviää.

      • Iiris Himmennin

        ...vinkeistä, täytyy käydä tutustumassa. Myin objektiivit rungon mukana, eli tarvitsen koko satsin. Tiedä sitten, olisiko ne sopineet uusiin runkoihin.

        Ensimmäinen kirjoitus tuli näköjään väärälle palstalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe