rahan siirto

Asun kanadassa ja olen siirtamssa taalojani nyt suomeen. minulla suomessa taalatili. kun vaihdan sitten rahani taalatilta normaalille eurotilille, niin joudunko maksaamaan jotain veroja mahdollisesta "kurssivoitosta" ?
1462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Viimeksi taisi olla vuoden 1992 paikkeilla kun Suomi devalvoi.

Mikäli ovat Kanadassa ansaittuja niin en ymmärrä miten kurssivoittoa voisi syntyä.

Tosi tyhmää siirtää rahoja Suomeen.

Nykymaailmassa kannattaa olla yhdessä maassa kansalaisena, asua toisessa ja pitää rahat kolmannessa. Tällä tavalla mikään noista maista ei ole erityisen kiinnostunut asioistasi, ainakaan verovirannomaiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


acvf kirjoitti:

Asun kanadassa ja olen siirtamssa taalojani nyt suomeen. minulla suomessa taalatili. kun vaihdan sitten rahani taalatilta normaalille eurotilille, niin joudunko maksaamaan jotain veroja mahdollisesta "kurssivoitosta" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu