Onko kokemuksia esim.jännityksen hoidossa?
Ei kuulemma jää edes koukkuun tähän antihistamiini-lääkkeeseen.
A T A R A X ??
13
4445
Vastaukset
- jep.
ja keskustelua löydät allerkiat/astma foorumilta.mutta atarax joillekin hyvä lääke!useille aiheuttaa väsymystä,pahantuulisuutta ja tasapaino häiriöitä.Eli useilla huonkin lääke.Koukuttamisesta!!!!!lääkekoukutushan useinmiten syntyy ns:tunteeseen.eli jos atarax tuo hyvän tunteen niin helpostikin koukuttaa!Mutta varmasti vähemmän kuin esim:diapamit.yksi hyvä lääke on esim:xanor.
- Tapsa K
koukuttaa hyvin. Kokemusta on.
sano - Tapsa K
Tapsa K kirjoitti:
koukuttaa hyvin. Kokemusta on.
sanovittumainen vierottua.
kokemusta on.
sano:
Voi vittulan kevät: Milloin alkaa reflat olla ohi?
ei sano - irti
Tapsa K kirjoitti:
vittumainen vierottua.
kokemusta on.
sano:
Voi vittulan kevät: Milloin alkaa reflat olla ohi?
ei sanoVihdoin xanorista irti, helvetilliset,sekä henkiset että fyysiset vierotusoireet !!! Se kai on tarkotuskin, että olis koukussa (laillisesti)...
- spacekadetti
irti kirjoitti:
Vihdoin xanorista irti, helvetilliset,sekä henkiset että fyysiset vierotusoireet !!! Se kai on tarkotuskin, että olis koukussa (laillisesti)...
Ataraxiin, ei jää kiinni, tyttäreni 7v on käyttänyt sitä 1 vuotiaasta 6 vuotiaaksi nokkosrokon hoitoon,ei tullut mitään oireita,kun vaihdettiin viime keväänä se zyrtekkiin.
- minulla
spacekadetti kirjoitti:
Ataraxiin, ei jää kiinni, tyttäreni 7v on käyttänyt sitä 1 vuotiaasta 6 vuotiaaksi nokkosrokon hoitoon,ei tullut mitään oireita,kun vaihdettiin viime keväänä se zyrtekkiin.
Käytän kesäaikaan Ataraxin vahvempaa versiota 25 mg kahdesti/vrk (aamulla ja illalla). Lääke tehoaa todella hyvin siihen mihin se on tarkoitettukin, eli vaikeisiin allergia- ja astmaoireisiin siitepölyaikana. Muut kokeillut lääkkeet eivät ole vieneet oireita pois.
Ataraxia en käyttäisi, elleivät astmaoireeni sen avulla helpottuisi. Sivuvaikutuksena Ataraxista erittäin hermostunut ja saamaton, ärtynyt olo. Atarax tekee minulla olon veltoksi, mutta silti se vaikeuttaa unensaamista selvästi - sängyssä vain pyörii ja pyörii eikä uni tule, vaikka olisi miten väsynyt.
Kun syksyisin lopetan Ataraxin käytön, en koe mitään vierotusoireita. Päin vastoin mieliala ja vireystila kohoavat Ataraxin lopettamisen jälkeen, ja uni tulee helpommin.
- Sync
...minäkin.
Kokeiltu on:
Atarax: tuli vaan väsynyt olo ja hirvittäviä painajaisia, jännittämiseen ei auttanut LAINKAAN, mutta eipä tullut vieroitusoireitakaan.
Xanor/Diapam jne. rauhoittavat lääkkeet: jännittäminen jää pois, mutta tilalle astuu hyvin äkkiä riippuvuus.
Serotoniini-masennuslääkkeet (mm. Cipramil, Seromex jne.): ei mitään vaikutusta!
Beetasalpaajat: ulkoiset oireet (esim. punasteleminen, käsien tärinä ja hikoaminen jne.) häviävät, muttei itse jännittynyt mielentila.
Siis edellen jatkan eloani jännittelijänä, tällä hetkellä ilman lääkityksen tukea. :( - Panikoija
Minulle määrättiin Ataraxia ahdistukseen yms. paniikkioireisiin. Söin sitä pari kuukautta ja tuntui auttavan huomattavasti. Itselläni ei väsymyksen lisäksi ollut muita sivuvaikutuksia. Mielestäni parempi vaihtoehto ns. rauhoittaville lääkkeille.
- koukussaatarax
en ole kauaa syönyt ja annoksen olen nostanut jo ensimmäisten parin kuukauden jälkeen. Olo on nykyään perseestä ilman. Varmaan silti yksilöllistä.
- 50mg iltaisin
koukussaatarax kirjoitti:
en ole kauaa syönyt ja annoksen olen nostanut jo ensimmäisten parin kuukauden jälkeen. Olo on nykyään perseestä ilman. Varmaan silti yksilöllistä.
ole sama kuin toleranssin nousu, ihan vain tiedoksesi!
- ei bentsoille
Itse yritän eroon juuri diapamista ataraxin avulla ja näyttäisi auttavan. omko kukaan muu päässyt ataraxin avulla eroon bentsoista?
- samex
Atarax veti niin väsyneeksi,että melkein nukahdin ruokapöydässä...en suosittele.Mutta voi sapia jollekin toiselle paremmin.Valmisteita aika paljon,luulisi niistä löytyvän sopiva.
- testing...testing
Napsin noita mieheltä toisinaan ihan kokeeksi jos auttaisi niihin ahdistuskohtauksiin joita tulee myöhään illalla tai yöllä. Ja jos saisi nukuttua kun ottaa Ataraxin tai pari. En ole mitään huomannut, hiukan pistää väsyttämään mutta ei noista taju lähde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1636302Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2173953Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi623307Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut732507Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi42130Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42035100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es01820Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421398Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei341352Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun431300