A T A R A X ??

Onko kokemuksia esim.jännityksen hoidossa?
Ei kuulemma jää edes koukkuun tähän antihistamiini-lääkkeeseen.
134493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ja keskustelua löydät allerkiat/astma foorumilta.mutta atarax joillekin hyvä lääke!useille aiheuttaa väsymystä,pahantuulisuutta ja tasapaino häiriöitä.Eli useilla huonkin lääke.Koukuttamisesta!!!!!lääkekoukutushan useinmiten syntyy ns:tunteeseen.eli jos atarax tuo hyvän tunteen niin helpostikin koukuttaa!Mutta varmasti vähemmän kuin esim:diapamit.yksi hyvä lääke on esim:xanor.

Äänestä
  • koukuttaa hyvin. Kokemusta on.
    sano

    Äänestä

  • Tapsa K kirjoitti:

    koukuttaa hyvin. Kokemusta on.
    sano

    vittumainen vierottua.
    kokemusta on.
    sano:
    Voi vittulan kevät: Milloin alkaa reflat olla ohi?
    ei sano

    Äänestä

  • Tapsa K kirjoitti:

    vittumainen vierottua.
    kokemusta on.
    sano:
    Voi vittulan kevät: Milloin alkaa reflat olla ohi?
    ei sano

    Vihdoin xanorista irti, helvetilliset,sekä henkiset että fyysiset vierotusoireet !!! Se kai on tarkotuskin, että olis koukussa (laillisesti)...

    Äänestä

  • irti kirjoitti:

    Vihdoin xanorista irti, helvetilliset,sekä henkiset että fyysiset vierotusoireet !!! Se kai on tarkotuskin, että olis koukussa (laillisesti)...

    Ataraxiin, ei jää kiinni, tyttäreni 7v on käyttänyt sitä 1 vuotiaasta 6 vuotiaaksi nokkosrokon hoitoon,ei tullut mitään oireita,kun vaihdettiin viime keväänä se zyrtekkiin.

    Äänestä

  • spacekadetti kirjoitti:

    Ataraxiin, ei jää kiinni, tyttäreni 7v on käyttänyt sitä 1 vuotiaasta 6 vuotiaaksi nokkosrokon hoitoon,ei tullut mitään oireita,kun vaihdettiin viime keväänä se zyrtekkiin.

    Käytän kesäaikaan Ataraxin vahvempaa versiota 25 mg kahdesti/vrk (aamulla ja illalla). Lääke tehoaa todella hyvin siihen mihin se on tarkoitettukin, eli vaikeisiin allergia- ja astmaoireisiin siitepölyaikana. Muut kokeillut lääkkeet eivät ole vieneet oireita pois.

    Ataraxia en käyttäisi, elleivät astmaoireeni sen avulla helpottuisi. Sivuvaikutuksena Ataraxista erittäin hermostunut ja saamaton, ärtynyt olo. Atarax tekee minulla olon veltoksi, mutta silti se vaikeuttaa unensaamista selvästi - sängyssä vain pyörii ja pyörii eikä uni tule, vaikka olisi miten väsynyt.

    Kun syksyisin lopetan Ataraxin käytön, en koe mitään vierotusoireita. Päin vastoin mieliala ja vireystila kohoavat Ataraxin lopettamisen jälkeen, ja uni tulee helpommin.

    Äänestä

...minäkin.

Kokeiltu on:

Atarax: tuli vaan väsynyt olo ja hirvittäviä painajaisia, jännittämiseen ei auttanut LAINKAAN, mutta eipä tullut vieroitusoireitakaan.

Xanor/Diapam jne. rauhoittavat lääkkeet: jännittäminen jää pois, mutta tilalle astuu hyvin äkkiä riippuvuus.

Serotoniini-masennuslääkkeet (mm. Cipramil, Seromex jne.): ei mitään vaikutusta!

Beetasalpaajat: ulkoiset oireet (esim. punasteleminen, käsien tärinä ja hikoaminen jne.) häviävät, muttei itse jännittynyt mielentila.

Siis edellen jatkan eloani jännittelijänä, tällä hetkellä ilman lääkityksen tukea. :(

Äänestä

Minulle määrättiin Ataraxia ahdistukseen yms. paniikkioireisiin. Söin sitä pari kuukautta ja tuntui auttavan huomattavasti. Itselläni ei väsymyksen lisäksi ollut muita sivuvaikutuksia. Mielestäni parempi vaihtoehto ns. rauhoittaville lääkkeille.

Äänestä
  • en ole kauaa syönyt ja annoksen olen nostanut jo ensimmäisten parin kuukauden jälkeen. Olo on nykyään perseestä ilman. Varmaan silti yksilöllistä.

    Äänestä

  • koukussaatarax kirjoitti:

    en ole kauaa syönyt ja annoksen olen nostanut jo ensimmäisten parin kuukauden jälkeen. Olo on nykyään perseestä ilman. Varmaan silti yksilöllistä.

    ole sama kuin toleranssin nousu, ihan vain tiedoksesi!

    Äänestä

Itse yritän eroon juuri diapamista ataraxin avulla ja näyttäisi auttavan. omko kukaan muu päässyt ataraxin avulla eroon bentsoista?

Äänestä

Atarax veti niin väsyneeksi,että melkein nukahdin ruokapöydässä...en suosittele.Mutta voi sapia jollekin toiselle paremmin.Valmisteita aika paljon,luulisi niistä löytyvän sopiva.

Äänestä

Napsin noita mieheltä toisinaan ihan kokeeksi jos auttaisi niihin ahdistuskohtauksiin joita tulee myöhään illalla tai yöllä. Ja jos saisi nukuttua kun ottaa Ataraxin tai pari. En ole mitään huomannut, hiukan pistää väsyttämään mutta ei noista taju lähde.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spacekadetti kirjoitti:

Onko kokemuksia esim.jännityksen hoidossa?
Ei kuulemma jää edes koukkuun tähän antihistamiini-lääkkeeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu