Onko homma niin, että kun oman yrityksen arvo on yli miljoona euroa, ei alle 90 000€ yhtiötuloista tarvitse maksaa veroja? Jos yrityksen arvo on vaikka puoli miljoonaa, niin vaikuttaako se verotukseen mitenkään?
Yhtiötulot verottomina
miten saa
7862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensin maksat joka tapauksessa yhtiön verot 26%.
Tämä sen jälkeen kun olet maksanut ALVin 18.03%
Tämän jälkeen maksat lopusta pääomatuloveron 28%.
Mikäli olet sijoittanut firmaan paljon rahaa, säästyt tuolta kolmannelta verotukselta siltä osin kun se ei ylitä yhdeksää prosenttia firman velattomasta arvosta.
Tyypillistä sossuverotusta, sitten vielä ihmettelevät kun laskutaitoiset eivät viitsi pistää firmoja pystyyn.
Kovin harvalla meistä on pistää miljoonaa euroa firmaan kiinni että saisi sen 90.000 vain tuplasti verotettuna.
ja sitten kun olet vielä autolla ajava tupakkamies, joka juo viikonloppuisin pari pulloa viinaa, niin verotus menee jo yli sata prosenttia !
pystyy kertomaan.Mutta 90,000 voit maksimissaan nostaa osinkoja verottomana mutta se ei saa ylittää 10% liikevoitosta.Eli jos liikevoitto on 500,000 niin voit nostaa 50,000 verottomana ja siitä ylitävästä maksat 28% veroa mikäli nostat enemmän.Tosin en ole nyt ihan varma että tarviiko yritys maksaa alle 90,000 tuloksesta veroja vai mikä oli kysymyksesi.Kyllä yritys maksaa aina tuloksista veroja.Maksetut osingot voit vähentää veroista.Ei tietäkseni yrityksn arvolla ole mitään vaikutusta verotuksen.
Yhtiövero on 26%, eikä siihen vaikuta yrityksen arvo mitenkään. Tuon veron jälkeen raha on yrityksen omaa, ei vielä omistajan.
Omistaja voi ottaa samaisen rahan itselleen lähinnä kahdella tavalla;
a)Maksamalla itselleen palkkaa, josta maksaa ansiotuloveron max.55%.
b)Nostamalla osinkoa, joka on veronalaista pääomatuloa siltä osin kun nostettu osingon määrä ylittää 90.000 euroa, ja veronalaista ansiotuloa siltä osin, kun osingon määrä ylittää osakkeen matemaattiselle arvolle lasketun 9% tuoton. Osingosta voi siten joutua maksamaan sekä ansio- että pääomatuloa.
Miljoona on eräänlainen optimi, jossa annettu 90.000 euron verovapaus osingonnostajan osalta voi toteutua nykyisessä osittain kaksinkertaisessa osinkoverotuksessa. Aiemminhan yritysverotuksen hyvitysjärjestelmä huolehti siitä, että verot piti maksaa aina vain yhteen kertaan. Nykyisin yrittäjät maksavat osin kahdenkertaista veroa. Tämän vuoksi yhteisövero on hieman alempi; 26%.
Jotta saisi yhtään niitä kuuluisia vain kerran verotettuja osinkoja, firmalla tulee olla nettovarallisuutta. Jos firmalla on miljoona euroa, niitä saa 90.000. Jos on satatuhatta euroa, niitä saa 9000.
Eli: Jos perustat nakkikioskin tai aloittelevan ATK-firman jolla ei vielä ole nettovarallisuutta niin maksat aina tuplaverot.
Vanhoille huonosti tuottaville firmoille tuo pykälä on tietenkin loistava, firman ei tarvitse maksaa veroja kun ei ole tuloja, osakkaille voidaan maksaa osinkoja verottomasti menneiden vuosien voittovaroista. Tästä voimme päätellä että sossut haluavat tähän maahan huonosti kannattavaa ja paljon pääomia vaativaa savupiipputeollisuutta.
"...ja veronalaista ansiotuloa siltä osin, kun osingon määrä ylittää osakkeen matemaattiselle arvolle lasketun 9% tuoton."
Yrityksen arvo tietenkin vaikuttaa osingon verotuksen ansiotulo-osuuteen mainitsemallani tavalla. Arvottomassa yrityksessä nostettu osinko ylittää helposti tuon 9%, jolloin nostettu osinko tulee verotetuksi ansiotulona.
Sitävastoin osinko on verovapaata pääomatuloa joka tapauksessa 90.000 euroon saakka arvottomassakin yrityksessä.
Etenkin ennen kun alkaa neuvoa muita.
Onhan tuossa se ansiotulokiemurakin vielä mukana, mutta se ei ole kovin tärkeä.
Vain kerran verotettua tuloa saa todellakin vain 9% firman velattomasta arvosta.
Jos firma on arvoton, sitä ei saa lainkaan.