Jumala=Allah- Nimetön jumala?

Jokaisella asialla ja olevalla on nimi. Nimi määrittelee keitä me olemme. Esim muslimeilla se määrittelee kenen poika olet jne. Myös kristityillä se määrittelee suhteita ja muita asioita. Jokaisella on nimi. Ketään ei kutsuta esim pelkästään ihmiseksi tai eläintä esim. kädelliseksi. Jumala on koraanissa antanut Aadamille tiedon asioista. Mutta emme tiedä enää Jumalamme nimeä. Kristityt,muslimit ja muut jotka kutsuvat Herraa pelkästään herraksi eivät muista että se ei kerro ketä palvomme. Esim Muslimit sanovat että Allah on jumala. Ok. Allah on jumala mutta mikä niistä. Onko hän shiva , Vishnu , Brahma. Ihminen voi pelastua vain jos hän tietää ketä rukoilla. Olen nähnyt liiaksi kuinka suurin osa kristityistä,muslimeista ja osa juutalaisista ovat unohtaneet herransa nimen.
7304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

>Muslimit sanovat että Allah on jumala. Ok. Allah
>on jumala mutta mikä niistä. Onko hän shiva ,
>Vishnu , Brahma. Ihminen voi pelastua vain jos
>hän tietää ketä rukoilla.

>Olen nähnyt liiaksi kuinka suurin osa
>kristityistä,muslimeista ja osa juutalaisista
>ovat unohtaneet herransa nimen.


Sen mitä tuosta sai selvää oli se, että ilmeisesti sinä tiedät herran/herramme nimen. No, anna tulla.
Minä ainakin haluaisin tietää herrani nimen, jos sen tietäminen on sitten ainoa keino pelastua.

Äänestä
  • juutalais-muslimeilla tulisi käyttää Jumalan Heprealaista nimikettä eli vapaasti suomennettuna "Minä olen" Se kertoo hänen suhteestaan aikaan olemiseen ja meihin

    Äänestä

  • sikhi kirjoitti:

    juutalais-muslimeilla tulisi käyttää Jumalan Heprealaista nimikettä eli vapaasti suomennettuna "Minä olen" Se kertoo hänen suhteestaan aikaan olemiseen ja meihin

    ei minua silti kannata rukoilla.

    Sitäpaitsi: Jos sanon kahden kesken Liisalle "Kuule ihminen, vippaisitko kympin?", viesti todennäköisesti menee perille, vaikka sen muoto saattaakin herättää ihmetystä. Eri asia on, tuleeko sitä kymppiä, mutta mahtaisiko tulla muutenkaan.

    Äänestä

Mielenkiintoinen kysymys, tuo nimen käyttäminen. Englantilaiset ja amerikkalaiset kai käyttävät ihmistä puhutellessaan usein tämän nimeä - oma nimi kun kuulostaa (näin väitetään) asianomaisesta kauniilta. Sitäpaitsi ihmisiä on niin paljon, että nimen käyttö säästää sekaannuksilta.

Mutta kahden kesken ollessa, kun sekaantumisen vaaraa ei ole, ainakin itse tyydyn yleensä sanomaan ystäville Sinä tai Te. Lapsena tyydyin kutsumaan isääni Isäksi*) ja äitiäni Äidiksi eli käytin yleisnimeä erityisnimenä. Jos joku ei usko olevan olemassa monta jumalaa, hänellä kai ei ole erityistä syytä pelätä rukoilevansa väärääkään. Jolloin voidaan sanoa yksinkertaisesti Jumala tai Sinä tai - kuten ranskalaiset tekevät - Te. Iso kirjain markkeeraa silloin (suomessa ja monissa muissa kielissä) sitä, että yleisnimemeä käytetään erityisnimenä.

*) Muistan kyllä yhden sekaannuksen varhaislapsuudestani. Olin jäänyt tungoksessa jälkeen isästäni. Juoksin perässä ja tartuin kiinni ensimmäisestä oikeanvärisestä lahkeesta ja huusin: "Isä!" Vasta aikuisena ymmärsin, miksi alaspäin katsovan täysin vieraan miehen kasvoilla oli niin pelästynyt ilme.

Äänestä

Kuka unohti?

Jumala on olemassa tai ei! Se on tarkea..

Äänestä

Jumalalla, siis Allahilla on koraanissa kerrottu yhteensä 99 nimeä. Karkeasti käännettynä esim, Armollinen, Kaikkitietävä, Kaiken kuuleva, Luoja jne. ovat kaikki Allahin nimiä. Raamatussa ilmenee suurinpiirtein samat nimet Jumalasta puhuttaessa.

Äänestä
  • nimimerkkinäsi. Ei Sir Isaac Newton ollut muslimi, vaan kristitty.
    http://www.historicist.com/Newton/title.htm

    ...

    Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos haluat käyttää dynamiikan I lakia, F=0, nimimerkkinäsi.


    PS. Allah eksyttää kenet tahtoo => Allah Armelias, Eksyttäjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sikhi kirjoitti:

Jokaisella asialla ja olevalla on nimi. Nimi määrittelee keitä me olemme. Esim muslimeilla se määrittelee kenen poika olet jne. Myös kristityillä se määrittelee suhteita ja muita asioita. Jokaisella on nimi. Ketään ei kutsuta esim pelkästään ihmiseksi tai eläintä esim. kädelliseksi. Jumala on koraanissa antanut Aadamille tiedon asioista. Mutta emme tiedä enää Jumalamme nimeä. Kristityt,muslimit ja muut jotka kutsuvat Herraa pelkästään herraksi eivät muista että se ei kerro ketä palvomme. Esim Muslimit sanovat että Allah on jumala. Ok. Allah on jumala mutta mikä niistä. Onko hän shiva , Vishnu , Brahma. Ihminen voi pelastua vain jos hän tietää ketä rukoilla. Olen nähnyt liiaksi kuinka suurin osa kristityistä,muslimeista ja osa juutalaisista ovat unohtaneet herransa nimen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu