eli Sampopankin varatilillä n. 10.000e, viime aikoina euribor korko lähtenyt putoamaan voimakkaasti, mitenkähän saisi samantyylisillä ehdoilla parempaa tuottoa?
Eli pankkitalletus, ei mikään rahasto- eikä osakesijoitus koska liian epävarmoja lyhyellä aikavälillä, hyvä olisi jos rahat olisivat nostettavissa edes maksusta mutta muutaman kuukauden määräaikaistalletustakin voin harkita.
Eli pankkitalletus, ei mikään rahasto- eikä osakesijoitus koska liian epävarmoja lyhyellä aikavälillä, hyvä olisi jos rahat olisivat nostettavissa edes maksusta mutta muutaman kuukauden määräaikaistalletustakin voin harkita.
Vastaukset 7
Vanhimmat
FIM maksaa parkkitilille 4,65%, mutta nostoja saa tehdä vain neljä kertaa ilmaiseksi vuodessa.
Toinen vaihtoehto on Seligsonin rahamarkkinarahasto AAA.
https://www.fim.com/suomi/bank/savings_account
ensinnäkin korko on aina olut 4,6 %, ei 4,65
toiseksi, 4 nostoa, ei vuodessa kuten Sammossa kaksi,
vaan,
4 nostoa kalenterivuodessa, on hieman eri asia, tänä vuonna saa nostaa vielä 4 kertaa ja ensi vuonna alkaa uusi 4 sarja, sen pitemmälle ei kannata raha-asioita ajatellakaan.
ehkä tuokin korko joskus laskee, mutta aina parempi kuin Sammon.
Sammon Varatilihän ei ole olut vuosiin kuin 1 kk hyvä ja 3-4 kk kilpailukykyinen vuosien aikana, kun on ollut.
Yleensähän sitä pistetään jemmaa ylijäävää rahaa, ja sitten kun tarvitaan nostetaan. Sitä taasta pahtuu todella harvoin.
On se hienoa 4,09% lupasivat Nordeasta 24000 eurolle 3kk ajalla. EI KIITOS! Surkea suoritus.
huomenna 12 jälkeen ei saa Nordeasta enää 4 %, kun korot taas alenavat.
http://www.advanziakonto.com/
6% säästötilille ja
huom. Luxemburgin talletusturva!
http://www.focus.de/finanzen/banken/tid-10992/tagesgeld-verschenkte-zinsertraege_aid_315467.html
http://www.ciao.de/Erfahrungsberichte/Advanzia_MasterCard_Gold__2649437/SortOrder/2/Start/5
http://kaupthingedge.foren-city.de/topic,158,-6-tagesgeldzins.html
paljoa en kieliä ymmärrä
ja "arkalasta" olen kotoisin.