Keskustalla on nyt politiikan linja aivan hukassa. SATA-komiteassa tavoitteena on perusturvan kohennus -aivan oikein, mutta työttömyysturvan kustannuksella. Nyt on tulossa taantuma ja työttömyys lisääntyy. Työttömyysturvaa tarvitaan ja kansalaiset ovat huolissaan toimeentulostaan. Nyt sitten jotkut pässit alkavat esittämään työttömyysturvan oleellista heikentämistä.
Tällaiset toimet vaikuttaisivat perinteisiin keskustalaisiin maaseudulla asuviin äänestäjiin rankasti. Maaseudulla työn etsintä vie enemmän aikaa kuin kaupungissa ja työttömyysjaksot voivat muodostua pitkiksi. Erityisesti ns. työttömyysturvaputkea tarvitaan. Kuuttakymppiä lähestyvät eivät löydä töitä helposti koskaan - kaikkein vähiten taantuma-aikaana. 59-vuotiaan ei myöskään ole kovin järkevää myydä taloaan ja lähteä pätkätöihin Helsingin seudulle. Työttömyysturvan heikentäminen lisää myös ylimääräistä varautumissäästämistä ja syventää taantumaa. Suhdannetilanteenkaan kannalta tällainen epävarmuuden lietsonta ei ole paikallaan.
Keskusta ei menesty pelkästään maanviljelijöiden ja kansaneläkeläisten tuella. Nyt jotkut hyvin toimeentulevat city-keskustalaiset, joilla työttömyysuhka on pieni, ovat tuhoamassa puolueen kannatusperustan. Virta vie perussuomalaisiin ja vasemmalle. Omasta mielestämi vasemmistoliiton puheenjohtaja Martti Korhonen sanoi sattuvasti: "se, että viedään yhdeltä köyhältä ja annetaan toiselle köyhälle, on hölmöläisten hommaa - peiton jatkamista yhdestä päästä leikkaamalla sitä toisesta". Vanhanen taitaa kuunnella liikaa veljeään, joka yrittäjien edusmiehenä esiintyessään yrittää kyykyttää palkansaajat. Tällä pelillä puolue ei menesty. Korjaa linjaasi Vanhanen!
Tällaiset toimet vaikuttaisivat perinteisiin keskustalaisiin maaseudulla asuviin äänestäjiin rankasti. Maaseudulla työn etsintä vie enemmän aikaa kuin kaupungissa ja työttömyysjaksot voivat muodostua pitkiksi. Erityisesti ns. työttömyysturvaputkea tarvitaan. Kuuttakymppiä lähestyvät eivät löydä töitä helposti koskaan - kaikkein vähiten taantuma-aikaana. 59-vuotiaan ei myöskään ole kovin järkevää myydä taloaan ja lähteä pätkätöihin Helsingin seudulle. Työttömyysturvan heikentäminen lisää myös ylimääräistä varautumissäästämistä ja syventää taantumaa. Suhdannetilanteenkaan kannalta tällainen epävarmuuden lietsonta ei ole paikallaan.
Keskusta ei menesty pelkästään maanviljelijöiden ja kansaneläkeläisten tuella. Nyt jotkut hyvin toimeentulevat city-keskustalaiset, joilla työttömyysuhka on pieni, ovat tuhoamassa puolueen kannatusperustan. Virta vie perussuomalaisiin ja vasemmalle. Omasta mielestämi vasemmistoliiton puheenjohtaja Martti Korhonen sanoi sattuvasti: "se, että viedään yhdeltä köyhältä ja annetaan toiselle köyhälle, on hölmöläisten hommaa - peiton jatkamista yhdestä päästä leikkaamalla sitä toisesta". Vanhanen taitaa kuunnella liikaa veljeään, joka yrittäjien edusmiehenä esiintyessään yrittää kyykyttää palkansaajat. Tällä pelillä puolue ei menesty. Korjaa linjaasi Vanhanen!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kepu siirsi itsensä pitkään oppositiokauteen aikoinaan työreformisekoiluillaan Ahon ja Vanhasten veljesten työläisen kyykytysohjelmallaan.
Jäätteenmäki sai vaalivoiton myyräntyönsä ohella sillä, että lupasi työreformin pysyvän "Atlantin syvyyksissä". Hän ymmärsi miten vaarallinen se oli vaaliaseena.
Vanhasten veljekset saavat näköjään tehdä toistamiseen saman vakavan virheen, ruvetessaan kyykyttämään työttömiä ja sellaisen uhan alla olevia. Periaatteessakin idea on typerä. Vanha koira ei opi.
kyllä näin on,,,keskusta uppoaa koko ajan syvälle ja tuo hyssälä joka ei ymmärrä tavallisten ihmisten elämästä eikä ahdingosta mitään,,, tuhoaa keskustan lopullisesti,,,
lappilaiset äänestäjät jo näytti keskustan suunnan ja tämä perusturvan uudistus jota kesksutalaiset ajaa vie lopullisesti keskustan kannatuksen,,,
Hyssälä on taivaan lahja muille puolueille. Hänen pitää saada mahdollisimman paljon julkisuutta.
Niin ansiosidonnaisuudella ei ole kovin suurta merkitystä,ja sitähän voidaan muunnella esimerkiksi niin,että eläkeputkeen pääsevät saisi sen nyky käytännön mukaan,mutta nuoremmilta saanti aikaa hieman lyhennettäisiin.
Vaikka ensin koe ajaksi,että nähtäisiin onko siitä mitään haittaa,vasta senjälkeen pysyväksi,jo haittoja ei ole.
On ensiarvoisen tärkeää että nuorien sairaiden ja vammaisten sairauseläkkeet saadaan nousemaan nykyisestä,vajaasta 500 eurosta sillä sairas ja vammainen nuori ei sillä pärjää vaan hänen vanhemmat joutuu pienistä eläkkeistää heitä auttamaan,ja näin kärsiöiden joukko koilmin kertaistuu.
Sairailla ja vammaisilla lääke ja hoitokulut vie jo suurimman osan tuosta pienestä eläkkeestä,joten ruokaan ja vuokraan ei juurikaan mitään.
Tämä on ehdottomasti tärkein korjauksen kohde,ja onse kumma jos vasmmisto puolueet ei tätä hyväksy.
Onko se oikein että tulonsiirtoja tehdään näiden eläkeläisten ja työttömien kesken? Onko se oikein että "rutiköyhien" ja köyhien rahoja jaetaan niin että nämä kaikki ovat sen jälkeen "rutiköyhiä". Onko 500-650€ tänä päivänä sellainen raha jolla pitää tulla toimeen?
Tällaisten komiteoiden pitäisi elää tuollaisella summalla ensin ennen kuin näitä tuovat esityksinään.
Taatusti tälle esitykselle käy niin kuin työreformille, mistä löytyy keskustaan nyt sellainen henkilö joka hautaa sen Atlantiin?
Työllisyys kehittyy taloudellisen aktiviteetin mukana ja sykleittäin. Ihminen ei työllisty ellei työtä ole tarjolla, vaikka häntä kyykytettäisiin.
Nyt ollaan menossa kohti taantumaa. Ansiosidonnaisella työttömyysturvalla on oleellinen merkitys, jotta palkansaaja selviää työttömyysjakson yli niin, että työkykykin säilyy. Kuten mainitsin, erityisesti maaseudulla työttömyysjakso voi muodostua pitkäksi.
Maaseudun ja maaseutukaupunkien palkansaajaväestö on oleellinen osa keskustan kannatuspohjaa. Kun tämä väestö kääntää keskustalle selkänsä, puolueesta tulee auringonlaskun puolue. Näin on nyt käymässä. Kemijärvi jo osoitti tämän ja SATA-sekoilu on viimeinen niitti.
Helsinkiläiset "herrat" eivät äänestä keskustaa, vaikka heitä nuoleskellaan. Uskon, että oppositio, erityisesti vasemmistoliitto ja perussuomalaiset (varmasti myös demarit) käyttävät keskustan sekoilun hyväkseen. Mahdollisesti jopa kokoomus ajaa taktisista syistä vasemmalta keskusta ohi. Itse asiassa toivon sitä. Tyhmyydestä täytyy rokottaa, kun keskustan kansasta vieraantunut johto ei itse älyä.
Perusturvaa täytyy kehittää. Elinkustannukset ovat nousseet ja nousu on kompensoitava. Myös tasokorotuksia on tehtävä. Tämän ei kuitenkaan pidä tapahtua kyykyttämällä työttömäksi joutuvia, jotka ovat vuosikymmeniä maksaneet veroja ja työttömyyskassamaksuja. Nyt ei myöskään ole epävarmuuden lietsomisen aika.
Olen arvostanut Vanhasta erityisesti hänen ulkopoliittisen linjansa ja pragmatisminsa vuoksi. Sisäpolitiikassa ja tilannetajussa on viime aikoina kuitenkin alkanut mättää. Ehkä hänen "herraskainen" ja eteläsuomalainen taustansa estää häntä näkemästä kansan elämää. Ehkä hänen "kuiskaajillaan" (veli Vanhanen ym.) on liian suuri vaikutus häneen. Myös Hyssälän kommentit julkisuudessa osoittavat melkoista todellisuudesta vieraantumista. Keskusta ei menesty tällaisella politiikalla.
... työttömyysturvan heikennyksiä, vaan työttömyysturvajärjestelmän tekemistä uuden työn hakemista kannustavaksi. Työ on kuitenkin tärkeämpi kuin moni muu asia tässä elämässä.
Oivahärkönen ei ymmärrä sitä, mitä SATA-komitean esitysten toteutuminen merkitsisi maaseudun ja maaseutukaupunkien palkansaajille. Heilla työttömyysriski on suuri ja työn löytyminen vie väistämättä aikaa, koska työmarkkinat ovat pienet. Ansiosidonnaisen päättyminen vie soppajonoon. Erityisesti ikääntyneiden ei ole järkevää lähteä etsimään töitä Helsingistä, josta sieltäkään niitä ei taantuma-aikana löydy.
Edellä mainitusta palkansaajien joukosta moni on äänestänyt keskustaa "vanhasta muistista" kodin perintönä ja sen vuoksi, että demarit ovat aina olleet maaseutuvihamielinen puolue. Sinipunan jälkeen erityisesti tämä joukko sai keskustan kannatuksen nousuun. Nyt ökymaanviljelijät ja Etelä-Suomen herrat kuvittelevat pitävänsä puolueen pystyssä ilman palkansaajia. Tässä se porukka erehtyy. Oivahärkösten ja vastaavien politiikka johtaa keskustan kuihtuvalle uralle.
Viitaten oivahärkösen kirjoitukseen alempana olevassa ketjussa: Poistettakoon saman kannustuslogiikan mukaisesti myös maataloustuet. Kun tuki loppuu, tuottavuus kohoaa, kun maanviljelijäkin joutuu ponnistelemaan enemmän. Tämä on monen logiikka ja vaatimus. Kohta sen omaksuvat entiset keskustalaisetkin - jopa maanviljelijöiden pojat ja tyttäret. Ruokaa saa maista, joissa maatalouden tuottavuus on korkeampi kuin Suomessa. Jos tuottavuus ei omalla tilalla kohoa riittävästi, menkööt innokkaat viljelijät etsimään töitä vaikka Tanskasta ja Etelä-Ruotsista.