Olisiko Salossa mahdollista pelata sählyä (tai salibandyä) kuntoilumielessä? Ei siis mitään divarihommaa vaan enemmän pilke silmäkulmassa. Jostain syystä kansalaisopisto ei näytä tällaista vaihtoehtoa tarjoavan.
Sählyä pelaamaan
Salonseudulla
3341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisi melkeinpä sanoa, että sellaisessa täyssähläämisessä ei ole mitään mieltä ja kyseisestä lajista saa edes jotain irti, kun menee heti divariin. Eikä se touhu siellä alimmalla sarjaportaalla kyllä poikkea juurikaan kansalaisopiston vastaavasta, mutta siellä on sentään jotkut säännöt ja kaverit jaksaa juosta ehkä koko kentän edes-takas. Säälittävän näköistä touhua anyway, mutta suoraan kakkoseenkaan ei aloittelevia harrastajia oteta ja sen ylempänä täällä pelata.
Kysymyksen perusteella sun kannattais harkita ehkä jotain humppaa, lentopalloa, jne, joka sopii paremmin rauhallisille kavereille. Säbä, jalkapallo, ja etenkin jääkiekko on testossteronilta haisevien miesten laji.
Voinpa kertoa, että esim. pk-seudulla mm. yrityssarjoista löytyy ihan käypästä peliä. Isommilla firmoilla on usein tasoltaan erilaisia pelaajia, olen itsekin vielä (entisten) ykkösdivaripelaajien seurassa ollut. Onhan siinä tasoeroa, mutta asenteella, kunnolla ja miksei tuurillakin peli on joskus varsin viihdyttävää. Sählyä voi pelata myös "kunnolla", sen pelaamiseen kun ei tarvita niin suurta määrää "hyväkuntoisia" pelaajia, joskus pelaajia ei vaan saa kasaan riittävästi suurelle kentälle.
(joskus olen pelannut sählypelin läpi joukkueella, jolla ei ollut yhtään vaihtopelaajaa :)
Yleensä kun pääsee teini-iästä eroon, tulee vaihe eteen, jolloin elämässä on tärkeämpiäkin asioita kuin treenaaminen, joten liikunnallinen hauskanpito jää jäljelle - jos jää.
Ellei muilta liikene enempää tietoa, lienee paikallaan työnantajan kanssa viritellä keskustelua aiheesta.
Ainakin SalPalla ja Vilppaalla on eri tasoisia joukkueita piirin sarjoissa. Mitään puulaakisarjaa ei Salossa valitettavasti pyöri - luulisi kylläkin olevan tilausta. Keväisin kun Salohallissa on paremin tilaa on pelattu tosin jonkinmoista firmasarjaa.
Eli lähinnä kannattaa kysyä työnantajalta. Nokiallahan on kai vaikka minkämoista toimintaa ja Salon kaupungillakin on vuoro perjantaisin klo 14.00 Salohallissa.