Me joilla vielä on työtä, haluamme tehdä työtä. Ei työttömyystukien leikkaus lisää yhtään ainoata työpaikkaa. Tälläkin hetkellä satatuhatta pitkäaikaistyötöntä on jo palkattomassa työssä työmarkkinatuella ilman mitään ihmisoikeuksia. Kunnat on pakotettu keksimään ilmaista työtä näille ihmisille, muutoin kunnat joutuvat maksamaan puolet heidän työmarkkinatuistaan. Kyllä tuommoiset persereikäkomiteat ovat täysiä aaseja täynnä. Mitä tapahtuukaan, kun massamme on kohta taas 700 000; työtöntä. Heistä suuri osa tulee jossain vaiheessa pitkäaikaistyöttömiksi ja kuntien epätoivoinen tilanne tulee täysin mahdottomaksi. Mitä satakomitea ajaa takaa? Yhtä suomen suurruhtinaskuntaako? Kertokaa mitä järkeä tässä kaikessa muka on? Minun käsittääksen suomen päättäjistä 90% kuuluisi vakavasti häiriintyneinä hoitoon, niin älytöntä köyhien riisto jo on.
HALUAMME
TYÖTÄ!
4378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olen ollut yli vuoden työttömänä,ja aina ollu työsuhteet määräaikaisia,kestoltaan noin 6kk.1991 armeijan jälkeen olin työttömänä 3 vuotta putkeen,hankin 1994-1997 opistotutkinnon opintolainan avulla,1997-2001 työttömänä peruspäivärahalla,2001-2007 noin joka toinen vuosi 6kk töitä,ja asuntolainat,velat,kaikki painaa päälle,kunpa ei heräis enää huomenaamuna..
Tässä maassa moraali on rappiolla päättäjien keskuudessa. Me kansa olemme lopulta se, joka asioista lopulta päätää ja kantaa vastuun. Tuommoiset päättäjät laitetaan häpeäpaaluun ja oikeudenmukaisuus nostetaan esiin kansan syvien rivien valtavalla voimalla.
sillä on saamattomuutta jos opistotasoinen, valittaa työttömyyttään. Joko olet valinnut opintosuuntasi täysin päin helvettiä, tai sitten et hakeudu akttiiviosesti työnperään, sinne missä niitä on. Jos sulla on ajokortti, niin aina löytyy töitä.
ei kohta työtäkää, mutta suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on.
Huutolaispoika huutokaupassa.