Ei voi muuta kuin ylpeänä esitellä jotain suomalaista, joka on parasta telluksellamme eli sosiaaliturva:
http://www.kela.fi/in/internet/liite.nsf/NET/280606095032EK/$File/suomalainen.PDF?OpenElement
http://www.kela.fi/in/internet/liite.nsf/NET/280606095032EK/$File/suomalainen.PDF?OpenElement
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suomen sosiaaliturva jäänyt alle EU:n keskitason
Julkaistu: 4.5.2008 03:00
Päivi Repo
helsingin sanomat
Suomi on sosiaaliturvaltaan Italian ja Britannian tasoa, kun sosiaalimenot lasketaan prosentteina bruttokansantuotteesta.
Stakesin viimeisimmät tilastot osoittavat, että perinteinen viiteryhmä eli toiset pohjoismaat ovat karanneet kauas: Suomi 26,7 prosenttia, Ruotsi 32 ja Tanska 30 prosenttia.
Ohi menevät myös Saksa, Itävalta, Ranska, Belgia ja Eta-maa Sveitsi. Suomi sijoittuu vielä huonommin, kun verrataan sosiaalimenoja asukasta kohti.
Suomi on pohjimmainen monessa pohjoismaisessa vertailussa, selviää Pohjoismaisen sosiaalitilastokomitea Nososcon tuoreimmista luvuista.
Suomi pärjää vain lapsilisien vertailussa, mutta muuten linja on yksitoikkoinen: toimeentuloturva, päivärahat ja eläkkeet ovat Suomessa selvästi pienimpiä. Myös työkyvyttömyys- ja perhe-eläkkeiden taso on Suomessa alhaisin.
Hyssälä.
Tämän hallituksen aikana olemme pudonneet EU:n "pohjamutiin" ja kyllähän se noissa leipäjonoissa huomaa,olen vapaaehtoistyössä,nyt meidän perusturvasta huolehtii kirkko ja EU:n ruoka-apu.