SRK lähti soitellen sotaan ja lähetystyöhön Venäjälle 1990-luvulla saaden yhteyden sikäläisiin ns. vanhauskoisiin. Muutamassa vuodessa selvisi, että Venäjän vanhauskoiset eli Neuvostoliiton ajan elossa säilyneen ja maan alle painuneen sikäläisen lestadiolaisuude oppi onkin ns. isoesikoisuutta. Isoesikoiset saarnaajat olivat aikoinaan noin sata vuotta sitten kulkeneet seuramatkoila Pietarin ympäristössä ja Inkerin maalla. Vallakumoukseen (1917) mennessä sikäläinen lestadiolaisuus oli muuttunut hapatukseltaan isoesikoiseksi ja sellaisenaan se säilyi vuosikymmnet.
Hoito- ja selvittelykokouksi oli 2000-luvun alussa, mutta se ei auttanut. RK sai taas uuden "eriseuran". Valtaosa Venäjän lestadiolaisista sarnaajieen erkani SRK-uskollisuudesta. Johtohahmona oli sikäläinen Anastasia niminen rautarouva.
SRK hyväksyi joukkoihinsa vain pienen joukon Venäjän lestadiolaisia ja vain yhden puhujan. Onkohan hän nimeltään Sergei tai joku.
Nykisen Venäjän SRK-laisten lestadiolaisten pääpaikka ja tukikohta on Samaran kaupunki.
Asiasta enemmän tietävät kirjoitelkaa, sillä asia on arka ja nolo SRK-lestadiolaisuudelle.
SRK ajoi kiville
24
2219
Vastaukset
- SRK:n lähetystyön päällikkö
Noh noh, eipäs nyt puhuta Venäjästä. Meillä on nyt käännynnäinen Togosta ja toinen Ecuadorista, röyhistellään niillä.
- Togon
mummo on jo aika iäkäs. Pitäisi äkkiä käännyttää toinenkin tupakan voimalla.
- Hulluinhuonelainen
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=1489
Varmaan tämän jo tunsitkin, mutta laitan varmuuden vuoksi. Eihän Mopin palstallakaan aiheesta pitkästi ole. - ole tosiaankaan
ollut pitkään aikaan juttuja Venäjältä. Miksiköhän ei tappioita uutisoida. Hyvään journalismiin kuuluu monipuolinen ja rehellinen tiedottaminen kaikista asioista.
- sittenkään avannut
ovia Venäjälle!
Odotellaan vielä. - toki
sittenkään avannut kirjoitti:
ovia Venäjälle!
Odotellaan vielä.avannut Suomen uskovaisille ovia Venäjälle. Vanhoillislestadiolaiset vetävät Suomessa sätkää ja odottelevat. Jumala ei tule koskaan avaamaan mitään ovia minnekään vl-valehtelijoille.
- Togon
sittenkään avannut kirjoitti:
ovia Venäjälle!
Odotellaan vielä.huonokuuloisen mummon, jonka SRK:n miehet saivat lähetysmatkallaan (= lomamatka) kääntymään vl-uskoon, kun mummoparka ei tajunnut lainkaan, mistä oli kysymys?
- vuosikirja 2006
Venäjällä pyhä henki ei saarnauta tv:tä synniksi mutta saarnauttaa tv:n synniksi SRK:n konttorilla.
- ...
Togon kirjoitti:
huonokuuloisen mummon, jonka SRK:n miehet saivat lähetysmatkallaan (= lomamatka) kääntymään vl-uskoon, kun mummoparka ei tajunnut lainkaan, mistä oli kysymys?
kuvien perusteella togon uskovaiset ovat nuoria ihmisiä, myös pieniä lapsia näyttää olevan paljon
... kirjoitti:
kuvien perusteella togon uskovaiset ovat nuoria ihmisiä, myös pieniä lapsia näyttää olevan paljon
Huvittavaa, juuri kuvien perusteella voisi päätellä, etteivät togolaiset ole vAnhoillislestadiolaisia, kun heillä on KORVAKORUT.
- ...
Devoit kirjoitti:
Huvittavaa, juuri kuvien perusteella voisi päätellä, etteivät togolaiset ole vAnhoillislestadiolaisia, kun heillä on KORVAKORUT.
Kun näen SRK:n lehdissä kuvia togolaisista seuroissa, voin päätellä, että he ilmeisesti ovat Togon uskovaisia, ja voin myös nähdä, onko siinä "mummo" vai nuoria ihmisiä
sekä nuoria että vanhempia ja lapsia olen em. kuvissa nähnyt
näsäviisaat voivat viisastella niin paljon kuin haluavat, niinkuin tämäkin Devoit ... kirjoitti:
Kun näen SRK:n lehdissä kuvia togolaisista seuroissa, voin päätellä, että he ilmeisesti ovat Togon uskovaisia, ja voin myös nähdä, onko siinä "mummo" vai nuoria ihmisiä
sekä nuoria että vanhempia ja lapsia olen em. kuvissa nähnyt
näsäviisaat voivat viisastella niin paljon kuin haluavat, niinkuin tämäkin DevoitEikö yhtään hymyilyttänyt?
Siehä sälli oot :)
- ystäväni
Asia ei ole suinkaan arka tai nolo SRK:lle. Lueppa vaikka viimeistä Siionin Lähetyslehteä, siinä on juttua sekä Pietarin että Samaran alueen uskovaisista. Ne Venäjän ns. vanhauskoiset olivat muuten nimenomaan Samarrasta. Jos joku tai jotkut silloisista vanhauskoisista eivät ole pysyneet vl-liikkeen piirissä, sehän on vain osoitus Jumalan valtakunnan julistaman evankeliumin voimasta: se joko parantaa tai pahentaa.
- Loogikkomies
Logiikka on pettämätön!
"sehän on vain osoitus Jumalan valtakunnan julistaman evankeliumin voimasta: se joko parantaa tai pahentaa."
Tarkoitat siis, että ihmine joko uskoo SRK-opin mukaan tai sitten ei usko.
:-) - eriseuraan
Olen saanut varmalta taholta tietoa, että suurin osa Venäjän lestadiolaisista meni ns. vanhauskoisten eriseuraan muutama vuosi sitten. Pietarin alueelle jäi vähän SRk-uskollisia. Tämä on faktaa.
aloittaja - pahentuivat
Aika moni pahentui. Suurin osa.
- Lavrenti Berija
eriseuraan kirjoitti:
Olen saanut varmalta taholta tietoa, että suurin osa Venäjän lestadiolaisista meni ns. vanhauskoisten eriseuraan muutama vuosi sitten. Pietarin alueelle jäi vähän SRk-uskollisia. Tämä on faktaa.
aloittajaNs. eriseuraan meni suuri osa PIETARIN alueen vanhoista uskovaisista.Samarassa ja Riiassa ei näin käynyt. Siihen ei mennyt tietääkseni yhtään NL:n romahduksen jälkeen lestadiolaistuneista. Venäjän vanhat uskovaiset EIVÄT ole/olleet mitään esikoisia. Esikoisuutta ei ollut Venäjällä ennen vallankumousta. Monet vanhojen uskovaisten tavat olivat joko jäänteitä 1900-luvun kulttuurista tai vaikutteita ympäröivästä venäläisestä konservatiivisesta uskonnollisesta kulttuurista esim. vanhauskoisilta ortodokseilta.
- oli isoesikoisia
Lavrenti Berija kirjoitti:
Ns. eriseuraan meni suuri osa PIETARIN alueen vanhoista uskovaisista.Samarassa ja Riiassa ei näin käynyt. Siihen ei mennyt tietääkseni yhtään NL:n romahduksen jälkeen lestadiolaistuneista. Venäjän vanhat uskovaiset EIVÄT ole/olleet mitään esikoisia. Esikoisuutta ei ollut Venäjällä ennen vallankumousta. Monet vanhojen uskovaisten tavat olivat joko jäänteitä 1900-luvun kulttuurista tai vaikutteita ympäröivästä venäläisestä konservatiivisesta uskonnollisesta kulttuurista esim. vanhauskoisilta ortodokseilta.
Jos nyt on lainkaan uskomista veeällien omaan analyysiin, niin nimenomaan vanhauskoiset ovat jäänteitä sata vuotta vanhasta isoesikoisuudesta Pietarin ympäristössä. Kai te veeällät nyt sentään omiin selityksiinne uskotte.
- Wendy
Venäjän syysseuroissa Viipurissa syyskuun viimeisenä vkonloppuna. Suomesta oli kaksi bussillista seuravieraita. Seurat olivat erittäin lämpimät. Seuroissa puhui kaksi paikallista ja kolme veljeä Suomesta. Suosittelen lämpimästi muillekin tällaista seuramatkaa . Venäjän sisaret ja veljet olivat silminnähden ilahtuneita ja ottivat erittäin sydämellisesti meidät vastaan. Ensi syksylle on vkonloppu buukattu syysseuroille, jos vaan bussimatka järjestyy. Niin mukavat muistot jäi.
- Näin se on nähtävä
evankeliumia, mutta jos ei kelpaa niin uskovat kopistavat tomut saappaistaan ja siirtyvät seuraaviin kohteisiin.
- Anonyymi
Tietääkö joku, mikä on nykyään Venäjän vanhoillislestadiolaisten tilanne?
- Anonyymi
Venäjällä on pieni vanhoillislestadiolaisten joukko, ainakin kaksi puhujaa, Juri Serov ja Pavle (?) en muista tarkemmin nimeä. Ainakin Samarassa kokoonnutaan seuroihin. Siellä toimii myös verkon kautta sunnuntaisin yhteinen seurakokoontuminen, jossa em. puhujat puhuvat ja osanottajatkin voivat kertoa kuulumisiaan. Rukoillaan näiden harvassa asuvien uskovaisten puolesta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä on pieni vanhoillislestadiolaisten joukko, ainakin kaksi puhujaa, Juri Serov ja Pavle (?) en muista tarkemmin nimeä. Ainakin Samarassa kokoonnutaan seuroihin. Siellä toimii myös verkon kautta sunnuntaisin yhteinen seurakokoontuminen, jossa em. puhujat puhuvat ja osanottajatkin voivat kertoa kuulumisiaan. Rukoillaan näiden harvassa asuvien uskovaisten puolesta!
Toisen puhujan nimi taitaa olla Pavel.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14910966Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643873Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393823Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873602PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003451Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,973277Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151247Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155928Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889