Home tiltissä

XP-home edition jumiutuu käynnistettäessä. Virheilmoitus: tiedosto ntoskrnl.exe puuttuu tai on vioittunut. Mitään muutoksia ei windows kansioon ole tehty. Olisikohan viiruksen aiheuttama. Mitähän voisikaan tehdä, että saisi koneen käyntiin.
4250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

windows päälle asennuksena uudestaa (ei häviä tieto) ja suosittelen ajamaan muistitestin (memtest86).

Virus tuota tuskin on aiheuttanut.

Äänestä
  • ...mutta kun siinä tyhjentyy Omat Tiedostot kokonaan, eikä siellä olevan tavaran määrä ole ihan vähäinen... Ja eikös siinä nollaudu rekisteri ja kaikki? En ole koskaan kuullukkaan tuollaisesta memtestistä. Saako sen netistä vai tuleeko Winukan mukana?

    Äänestä

Klikata irkkikanavalla tai jollain tuota Britney
Spears linkkiä.
Ei muuten mutta menee winukan asennus uusiksi.
Ja kyseessähän on jonninlainen virus,joka tuhoaa
ton winukan kernelin.

Onnea ja klikkailua.

Äänestä
  • Itteläni oli puoli vuotta! rikkinäinen muistikampa tietämättäni koneessa, se aika meni ennen kuin keksin missä vika piili. (ostin liikaa rojua kerralla logitechin päivitykset)Suurinpiirtein kerran viikkoon 2000 uusiksi.
    Enivei tarkista ihmeessä ne muistikammat sillä memtest86:lla ja tarkista että muistit sopivat emoosi. JOS sattuu olemaan kaksi käyttistä níin mene ja tallenna toimivalla käyttiksellä tarvittavat tiedot CD:lle. Jos ei raha hirveästi vaivaa, osta uusi kovo ja asenna wintoosa SILLE, sen jälkeen varmuuskopio tärkeät tiedostot.

    Tällä luulisi pärjäävän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vessu kirjoitti:

XP-home edition jumiutuu käynnistettäessä. Virheilmoitus: tiedosto ntoskrnl.exe puuttuu tai on vioittunut. Mitään muutoksia ei windows kansioon ole tehty. Olisikohan viiruksen aiheuttama. Mitähän voisikaan tehdä, että saisi koneen käyntiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu