ITSENÄISYYSPUOLUE OSALLISTUU EU-VAALEIHIN

http://yle.fi/uutiset/24h/id107021.html

Kolmekertaa sunnuntain jälkeen ovat rekisteröidyn nimimerkin omaavat/sivuvalvoja poistaneet asiallisen ajankohtaisen keskustelunaiheen eli uutisen, että Itsenäisyyspuolue osallistuu EU-vaaleihin.

Ylen muotoilema uutinen (linkki yllä) sisältää myöskin faktatietoa sillä uutisessa mainitaan EU-vaalien ajankohta, jota tulisi pitää hyvänä asiana,luulisin ei monikaan tiedä tai muista EU-vaalien ajankohtaa

Päivittäin on palstoilla linkkejä Kymensanomien-ja muidenkin sivuille joten sen kummemmasta mainoksesta, tiedoittamisesta ei todellakaan ole kysymys.
Kaikki nämä keskustelut Suomi 24 palstoilla ovat asian avaamista, esitetyt mielipiteet hyvää tai huonoa mainosta asiassa.
Yleensä aiheet ovat merkityksettömiä, turhia.
7619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meidän mielestämme hyvin tärkeitä asioita ne ovat Aune mistä me kirjoitellaan että älä hauku niitä turhiksi.

Äänestä
  • "Kaikki nämä keskustelut Suomi 24 palstoilla ovat asian avaamista, esitetyt mielipiteet hyvää tai huonoa mainosta asiassa.
    Yleensä aiheet ovat merkityksettömiä, turhia."

    Suora lainaus siitä mitä sanoin avaus-tekstissäni,että siitä sitten voi kommentoida sanomisiani jokainen mielensä mukaan, sekä mittailla aloitettuja aiheita.

    niin, että huvittele, huvittele vaan, saat hupia melko vähin kustannuksin lama-aikanakin!!
    terveisin aune m.

    Äänestä

Yleinen luopumus tapahtunut
Kun seuraa, mitä suomalaisessa yhteiskunnassa on tapahtunut, on kerrassaan ihmettelemisen aihetta.

Missä on oikeus ja totuus, moni kysyy. "Oikeus työnnetään takaperin, ja vanhurskaus seisoo kaukana, sillä totuus kompastelee torilla, suoruus ei voi sisälle tulla" (Jes. 59:14). Totisesti näin on käynyt mm. Suomen eliitissä.

Esko Ahon hallitus teki "myyntitarjouksen" Suomen itsenäisyyden myymisestä maamme rajojen ulkopuolelle EU:n Brysseliin. Perustuslain mukaan EU:hun liittymissopimuksen käsittelyn olisi pitänyt julista kiireelliseksi eduskunnan 5/6 enemmistön päätöksellä.

Kun hallitus tiesi, ettei eduskunnasta löytyisi vaadittavaa 5/6 enemmistöä, perustuslakivaliokunta hyväksyi päätöksenteon laittomasti 2/3 enemmistöllä.

Perustuslakivaliokunta, jonka tulee valvoa, että eduskunnassa noudatetaan oikeutta ja totuutta, oli kuin pukki kaalimaan vartijana. Se näytti esimerkkiä Suomen perustuslain rikkomisessa.

Silloisen Ahon hallituksen aikana Suomen itsenäisyyden luovuttajat olivat Kokoomus 39, SDP 47, Keskusta 31, Vas. 12, RKP 11, Vihr. 9, SMP 1, Liberaalit 1 SKL(KD) 1 kansanedustaja, yhteensä 152 kansanedustajaa.

Ahon hallitus ja maamme EU:hun liittäneet kansanedustajat tekivät todistettavasti valtiopetoksen. Lipposen hallitus jatkoi sitä vieden läpi markan korvaamisen eurolla esittämättä asiasta edes lakiesitystä eduskunnalle.

Mitä Suomen kansa on tästä oppinut? Nykyiset hallituspuolueet sekä melkein koko eduskunta ovat luovuttaneet Suomen itsenäisyyden maamme rajojen ulkopuolelle ja kytkeneet kansamme Brysselin kahleisiin.

Jos äänestäjä hyväuskoisesti antaa äänensä nykyisille hallitus- tai eduskuntapuolueille, se on sama kuin antaa äänensä Suomen itsenäisyyden tuhoajille ja oman rahan (markan) hävittäjille. Nykyinen eduskunta koostuu lähinnä EU- ja euro-myönteisistä henkilöistä., todellisia

Tällä hetkellä on ainoastaan yksi puolue, joka on perustettu
Valtiollisen Itsenäisyyden, Kansanvallan ja Sosialisen oikeudenmukaisuuden puolustajaksi.
Nimi on ITSENÄISYYSPUOLUE

Äänestä

Eriarvoisuuden kasvu yhteydessä EU-jäsenyyteen
Eriarvoisuus ihmisen välillä ja maan eri alueiden välillä on kasvanut. Syyt ovat perin yksinkertaisia. Ne ovat harjoitetussa politiikassa.

Peruspalvelujen alasajon taustalla ovat 1990-luvun lopulla tehdyt kuntien valtionosuuksien leikkaukset ja valtion vetäytyminen vastuustaan palvelujen järjestämisessä. Veronalennuksilla on lisätty tuloeroja ja siirretty maksurasitusta pienituloisille.

Alueellisen eriarvoisuuden taustalla on mm. se, että Suomi on EU:n jäsenenä luopunut omasta itsenäisestä aluepolitiikasta ja maatalouspolitiikasta. Keskittymiskehitys on EU-johtoista, mutta kotimaisten päättäjien innolla toteuttamaa.

Pohjoismaisesta hyvinvointimallista otetaan maailmalla yhä oppia, .mutta EU- Suomessa yhteisvastuuseen perustuvaa hyvinvointiyhteiskuntaa tuhotaan hartiavoimin. Kun tiedetään, että EU on suuryritysten ohjaama harvainvalta, eivät sen politiikan tulokset ole yllätys. Yhtiövalta ajaa omiensa asiaa.

Vieläkin on paljon pelastettavaa ja uudelleen rakennettavissa. Suomalaisten enemmistö haluaisi turvata peruspalvelut kaikille ja vähentää eriarvoisuutta.

Itsenäisyyspuolueen mielestä kansan tahdon pitäisi toteutua. Kun ns. edustuksellinen demokratia on muuttunut näennäisdemokratiaksi, tarvitaan suoraa demokratiaa. Kansaa on kuultava kunnallisissa ja valtakunnallisissa kansanäänestyksissä.

Muutoksen tekeminen jää kansalle. Nykyiset vallanpitäjät eivät ole muutosta tekemässä.

Äänestä
  • jälleen omien kansalaisten turvaksi .
    n. 6.000 000 ihmistä voi muodostaa oman itsenäisen valtion.
    EU.ssa edustajillamme on läsnäolo-ja puheoikeus
    ei muuta.

    Miksi kierrätämme rahaa EU-n kautta, tutkimme ja tarkastamme avustuksi.
    Olemme maksajan asemassa. Jaamme EU- ruokaa.
    Miksi emmke itse viljele tarvittavia elintarvikkeita? Miksi alistumme ostamaan Hollantilaisen "valkoisen" ryöstöviljelynän tuottamia ruusuja?
    Miksi kävelemme ulkolaisilla merkki-lenkkareilla, eikö hävetä? Miksi Kiinalaiset sun muut pukevat meidät? Mkiksi silmäneulat ja tulitikutkin tuodaan ulkomailta? Ollaako me suomalaiset ä l y k ä ä p i ö i t ä?
    Ollaanko älykääpiöitä ?

    Millä rahalla sitä "halpaa" ostetaan jos ei ole tuottavaa työtä joka kartuttaisi kansakunnan varallisuutta.
    Eikö kenenkään päässä soi vieläkään hälytyskellot, että "jottain tarttes tehrä" Vaikka tiedetään, että ulkolaiset sängyt ja tuolit voivat olla myrkyllisiä ja aiheuttaa terveyshaittoja kun kukaan ei valvo, EU.n lakien mukainen ns. omavalvonta ei ole toiminut.

    Oman maan kansalaiset jäävät työttömiksi, tavarat, raaka-aineet, ruoka tuodaan ulkomailta

    Muutos parempaan on mahdollinen, omien itsennäisten päätösten turvin.

    Äänestä

Suomen kansalle itsenäisyyden menetys EU-lle on eduskunnassa tehty valtiopetos.

Tavalliselle kansalle valtiollinen itsenäisyys on arvo joka perustuu laajasti muuhun kuin yksinomaan kansainväliseen kauppaan. Joka sekin olisi ollut tuloksellisempaa vapaasti omana valtiona, toimijana.

EU vai ETA

Vapaus ja mahdollisuudet ovat EU:n ulkopuolella

Miten meidän kävisi EU:n ulkopuolella?

Loppuisiko kaupankäynti?

Miten kävisi työllisyyden?

Jäisimmekö yksin?

Oheinen vertailu EU-jäsenyyden, Euroopan Talousalue (ETA) -sopimuksen ja Sveitsin EU:n kanssa tekemien sopimusten välillä osoittaa, että EU:n ulkopuolella ei ole mitään pelättävää. Päinvastoin.

EU-jäsenyys on kahleena estämässä aidon kansainvälisen yhteistyön
puhumattakaan siitä, että se tuhoaa hyvinvoinnin perustan, itsenäisyyden.

Mitään sellaista hyvää ei EU-jäsenyys tuo, jota emme saisi ilman EU:ta.

EU-jäsenyyden, ETA-sopimuksen ja Sveitsin EU-suhteiden vertailu:



EU-jäsenyys
ETA-sopimus
(Norja, Islanti)
Sveitsin EU-sopimukset

EU:n perustuslaki
Kyllä
Ei
Ei

EU:n raha
Kyllä (-Britannia, Ruotsi ja Tanska)
Ei
Ei

EU-puolustus
Kyllä (-Tanska)
Ei
Ei

EU:n ylikansallinen poliisiyhteistyö
Kyllä (-Tanska)
Ei
Ei

EU:n lait ylimpinä
Kyllä
Kyllä erillisen hyväksymisen jälkeen
Ei

Veto-oikeus uusiin EU-lakeihin
Ei
Kyllä
Kyllä

Oikeus tehdä ympäristöasioita koskevia esityksiä YK:ssa
Ei
Kyllä
Kyllä

Oikeus tehdä kansainvälisiä rauhanaloitteita
Ei
Kyllä
Kyllä

EU:n tulliunioni
Kyllä
Ei
Ei

Oikeus tehdä vapaakauppasopimuksia
Ei
Kyllä
Kyllä

Itsenäinen asema Maailman kauppa järjestössä WTO:ssa
Ei
Kyllä
Kyllä

Vapaa alkoholin tuonti EU-maista
Kyllä
Ei
Ei

Huumevalvonta rajoilla
Ei
Kyllä (paitsi jos mukana Shengen-sopimuks.)
Kyllä

Ihmisten vapaa liikkuminen EU-maista/-maihin
Kyllä
(joitakin siirtymä- säännöksiä)
Kyllä
(joitakin siirtymä- säännöksiä)
Kyllä
(joitakin siirtymä- säännöksiä)

Osallistuminen EU:n opiskeluohjelmiin
Kyllä
Kyllä
Kyllä

Eroamismahdollisuus
Kyllä
Kyllä
Kyllä

Äänestä
  • Yhteiskuntatieteiden tohtori Toivo Pihlajaniemi:

    ”Jos Suomi oli vuosina 1809-1917 jotain muuta kuin itsenäinen valtio, olisi se
    samoilla kriteereillä muuta myös EU:n jäsenenä.”

    ”Euroopan unionin jäsenyys siirtäisi välittömästi sisäpolitiikkaa koskevan osan
    valtiollisesta suvereniteetistamme suomalais-kansalliselta tasolta Unionin
    alueen kattavalle eurooppalaiselle tasolle.”

    ”EU:n asiantuntijat ja poliitikotkin ovat alkaneet huomautella suomalaisille
    päättäjille, että heidän tulee kertoa EU-jäsenyyttä koskeva anomus- ja
    päätöksentekomenettely sekä jäsenyyden merkitys suomalaisille rehellisesti.
    Muuten tulee vaikeuksia. Jos ei mitään muuta, niin tämä neuvo on syytä ottaa
    varteen.”
    (Maaseudun tulevaisuus 20.11.1993)



    Fil. tohtori, presidenttiehdokas Keijo Korhonen:

    ”Tasavallan presidentin vaaleista (1994) tulee ainutlaatuisen tärkeä ratkaisu.
    Vain tasavallan uusi päämies, tukenaan Suomen kansan tahdonilmaisu
    kansanäänestyksessä, voi lopettaa isänmaamme nykyisen holtittoman ajelehtimisen
    kohti Euroopan Unionin jäsenyyttä. Jäsenyys merkitsisi itsenäisyyden
    menettämistä.”

    ”Ilman tasavallan presidentin myötävaikutusta ei Suomen suhteita Euroopan
    Unioniin voida järjestää. Tämä johtuu Suomen perustuslaeista, joiden mukaan
    Suomen suhteista ulkovaltoihin määrää tasavallan presidentti.
    Valitessaan tasavallalle uuden päämiehen Suomen kansa tekee samalla toisenkin
    valinnan. Kansalaiset ilmoittavat, haluavatko he Suomen jatkavan elämäänsä
    itsenäisenä, täysivaltaisen, kansanvaltaisena, puolueettomana maana.”
    (Suomen Kansan Itsenäisyysrintama ry:n vaalilehti 1993)



    Poliittisen historian dosentti, fil. tohtori Ilkka Hakalehto:

    ””Itsenäisen Suomen valtion olemassaolo päättyy samalla hetkellä, kun maa
    liittyy Maastrichtin sopimuksen mukaiseen Unioniin. Esimerkiksi Saksassa
    liittokansleri Kohl on johdonmukaisesti nimittänyt Maastrichtin sopimusta ’ensi
    askeleeksi Euroopan liittovaltioon’ ja ’yhä syvenevän liittovaltion
    peruskiveksi.”
    (Teoksessa ”Itsenäisyys vaarassa” 1993)

    Suomen kansa on tahtonut itsenäiseksi valtioksi, kansa on taistellut itsenäisyydestä, saavuttanut monimuotoisen kehityksen kautta arvostetun aseman kansakuntien joukossa. Surkealta näyttää, kun Sirkka Anttila, maatalousministeri joukkoineen kerjää tämän maan viljelijöille elinehtoja maan rajojen ulkopuolelta EU-ta
    "uutiset 18.11.2008
    Itsenäinen valtio määrää itse asioistaan myös siitä, että elintarvikkeet tuotetaan omassa maassa.
    EU- joka on lähinnä tuotannon, kaupan, rahatalouden ja luonnonvarojen ohjaukseen keskittyvä valvomiseen , kansa on tehnyt työtä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aune mänttäri kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/24h/id107021.html

Kolmekertaa sunnuntain jälkeen ovat rekisteröidyn nimimerkin omaavat/sivuvalvoja poistaneet asiallisen ajankohtaisen keskustelunaiheen eli uutisen, että Itsenäisyyspuolue osallistuu EU-vaaleihin.

Ylen muotoilema uutinen (linkki yllä) sisältää myöskin faktatietoa sillä uutisessa mainitaan EU-vaalien ajankohta, jota tulisi pitää hyvänä asiana,luulisin ei monikaan tiedä tai muista EU-vaalien ajankohtaa

Päivittäin on palstoilla linkkejä Kymensanomien-ja muidenkin sivuille joten sen kummemmasta mainoksesta, tiedoittamisesta ei todellakaan ole kysymys.
Kaikki nämä keskustelut Suomi 24 palstoilla ovat asian avaamista, esitetyt mielipiteet hyvää tai huonoa mainosta asiassa.
Yleensä aiheet ovat merkityksettömiä, turhia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu