ilman yelliä?

saako yrittäjä toimia ilman yelliä, jos vakuutusyhtiöt eivät myönnä sitä?
11826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ei myönnä? Tottakai myöntää, se on vain tuloa niille ja jos et maksa laskua se ei kerrytä eläkettäsi ja menee lisäksi suoraan ulosottoon eli ei mitään riskiä vakuutusyhtiölle.

Äänestä
  • olenko väärässä?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    olenko väärässä?

    Olet täysin väärässä. Ei työeläkeyhtiötä kiinnosta se, että oletko menettänyt luottotietosi.

    Äänestä

  • Sonic Empire kirjoitti:

    Olet täysin väärässä. Ei työeläkeyhtiötä kiinnosta se, että oletko menettänyt luottotietosi.

    jos kuitenkin kävisi niin hassuste, että vakuutusta ei tulisi saisiko jatkaa toimintaa?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    jos kuitenkin kävisi niin hassuste, että vakuutusta ei tulisi saisiko jatkaa toimintaa?

    Ei se YEL tule tai ole tullakseen, sitä haetaan voimaan. Jos toimintasi on niin pienimuotoista, ettei se kuulu YEL:n piiriin, voit jatkaa toimintaasi aivan kuten ennenkin.

    Muttet voi suoralta kädeltä sanoa, että ne hylkää sen. Jokainen vakuutushakemus katsotaan omana tapauksenaan.

    Vakuuttamisvelvollisuudesta voit lukea vaikkapa täältä:

    http://www.varma.fi/Varma/fi-FI/Left/Yel/

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    olenko väärässä?

    haettua,kun itsetunto nolla luokkaa luottotieto asioiden kohdalla.

    Äänestä

aloittelin toiminimellä siivousalaa.asiakkaita ja työtäkin jo jonkinverran.luottotiedot punaista ja vakuutus on pakollinen.pelottaa oikein tehdä vakuutus hakemus.

Äänestä
  • Eipä ollut itsellänikään luottotiedot kunnossa vaan ihan onnellisena vakutusyhtiö vakuutukset antoi. Oli yel, oli vastuu ja autovakuutukset - eikä sinä luottotiedot painaneet. Yel on lakisääteinen juttu, joten vakuutusyhtiöt ei siitä voi kieltäytyä.Toisekseen yrityksiähän - oli sitten pieniä tai isoja - vakuutusyhtiöthän suorastaan paapoo. Eli hus ottamaan yel - käy vielä niin, että joudut ne takautuvasti maksamaan ja se on kallis paukku.

    Äänestä

  • tiedoton12 kirjoitti:

    Eipä ollut itsellänikään luottotiedot kunnossa vaan ihan onnellisena vakutusyhtiö vakuutukset antoi. Oli yel, oli vastuu ja autovakuutukset - eikä sinä luottotiedot painaneet. Yel on lakisääteinen juttu, joten vakuutusyhtiöt ei siitä voi kieltäytyä.Toisekseen yrityksiähän - oli sitten pieniä tai isoja - vakuutusyhtiöthän suorastaan paapoo. Eli hus ottamaan yel - käy vielä niin, että joudut ne takautuvasti maksamaan ja se on kallis paukku.

    oli autovakuutuksen kanssa.eivät millään sitä myäntäneet luottotietojen takia...

    Äänestä

  • vaikeeta... kirjoitti:

    oli autovakuutuksen kanssa.eivät millään sitä myäntäneet luottotietojen takia...

    luottotiedot menettäneenä hain autovakuutusta eikä vakutuusyhtiö sitä halunnut antaa, niin kierähdin kannoillani ja ilmoitin meneväni seuraavaan vakuutusyhtiöön. No - eikös tämä vakuutusmyyjä hakenut minut ovelta takaisin ja myi sitten vakuutuksen mutisematta ihan normaalisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

saako yrittäjä toimia ilman yelliä, jos vakuutusyhtiöt eivät myönnä sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu