Itänaapurista löytyy monenlaista esimerkkiä sepistä, jotka ovat hakeneet ja hakevat omaa onneaan keinoja kaihtamatta.
Siinäkö on Suomenkin tulevaisuus?
Kiittäkää politiikan vellihousuja siitä.
Siinäkö on Suomenkin tulevaisuus?
Kiittäkää politiikan vellihousuja siitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siihen asemaan ja tuloille on kivinen tie sepälläkin. Kova tahto voi viedä läpi harmaan kiven - oven kautta - ja siellä sitten lukkojen takana raitapuku päällä ihmettelet että miten tässä nyt näin kävi.
Ja liekö ollut suotuisat taloudellisetkin lähtökohdat?
Mutta se se vaan voi olla sillälailla, että tarpeeksi tiukalle ahdistettuna ihminen turvautuu äärimmäisiin keinoihin.
Ei se tapahdu tänään eikä ensi vuonna, mutta kymmenen vuoden päästä tavisihmistenkin moraali voi olla jo täysin poliitikkojen tasolla.
Eli ajatellaan, että kaikki on sallittua, kun jokainen on oman onnensa seppä.
Moraalikysymykset on silloin enää vitsi, kun onnea haetaan.
huippujohtaja. Pitää kuitenkin muistaa, että sattumalla on paljon tekemistä ihmisen elämässä.
Mies, joka loi ja pohjusti Nokian elektroniikka- ja kännykkäteollisisuuden oli Kari Kairamo. Hänellä oli visio tulevasta. Ilman hänen panostaan ei olisi Olliloita, eikä muitakaan Nokia-nimen alla menestyneitä. Siinä mielessä on ollut helppoa astua valmiiseen pöytään, jota on hoidettu hyvin.
Todellakin, jokainen on oman onnensa seppä, jos kepun politiikan uhriksi joutuu.
Taidat joutua kohta töihin, kepun takia!