Ihmissuhde sotkuja

Pettääkö kumppanini minua? miksi suhteemme on niin väljähtynyt?
3125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ystävä hyvä, jospa ihan kysyisit suoraan häneltä asiasta! Meille on sitä varten annettu kyky puhua, että voisimme sitä hyödyntää tarpeen tullen. Ehkä miehellä on huolia, väsymystä, kipuja? Ehkä itse käyttäydyt eri tavalla kuin ennen ja hän epäilee onko sinulla joku toinen ja on siksi etäinen. Hän voi myös pelätä ihan samoja asioita kuin sinäkin.
Ja jos tulette siihen tulokseen, että tiet eroavat, niin olkaa niin aikuisia, että puhutte pois mitä on ollut ja miksi näin kävi. Jos jää epätietoiseksi missä meni vikaan, niin on todennäköisempää tuoda samat erheet seuraavaankin suhteeseen.
Joten jutelkaa asiasta, yleensäkin ei saa olettaa, vaan pitää tietää mitä itse haluaa ja mitä toinen on asioista mieltä. Oma tahto pitää olla puolin ja toisin ja asioista voi olla eri mieltä, mutta kompromisseihin pitää pystyä.
Tee siis itsellesi palvelus ja juttele asiat halki!

Äänestä
  • mutta kommentoinpa silti.
    Olipa huononlainen vastaus.
    Ihmisillä jotka kusuvat näkijöiltä apua, lienee omat motiivinsa tehdä niin. Minä en ole näkijä, voisin laukaista yhtä fiksun neuvon, (kohteliaammalla tyylillä tosin) mutta ehkäpä hänellä on syynsä kysyä sitä kautta rantain ensin.
    Ihankuin olisitte syyllistänyt kysyjää, vaikka hän vain haki tietoa...
    Jos ette kykene näkemään asiaa, kertokaa ettette näe sitä.

    Äänestä

  • alkperäinen kysyjä kirjoitti:

    mutta kommentoinpa silti.
    Olipa huononlainen vastaus.
    Ihmisillä jotka kusuvat näkijöiltä apua, lienee omat motiivinsa tehdä niin. Minä en ole näkijä, voisin laukaista yhtä fiksun neuvon, (kohteliaammalla tyylillä tosin) mutta ehkäpä hänellä on syynsä kysyä sitä kautta rantain ensin.
    Ihankuin olisitte syyllistänyt kysyjää, vaikka hän vain haki tietoa...
    Jos ette kykene näkemään asiaa, kertokaa ettette näe sitä.

    Kysyin pettämisasiaa täällä koska harvoin sitä rehellistä vastausta omalta kumppaniltaan tässä asiassa saa, eikö? Harvoilla on pokkaa tunnustaa tehneensä väärin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt81 kirjoitti:

Pettääkö kumppanini minua? miksi suhteemme on niin väljähtynyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu