Te, joilla on ollut sappikiviä, miten teillä on se todettu?
Mitä tutkimuksia teille on tehty asian selvittämiseksi/hoitamiseksi?
Entä mitä hoitoja olette saaneet vaivaan?
Minkä ajan päästä vaivojen alkamisesta kannattaisi mennä lääkärin vastaanotolle?
- Kiitos -
Mitä tutkimuksia teille on tehty asian selvittämiseksi/hoitamiseksi?
Entä mitä hoitoja olette saaneet vaivaan?
Minkä ajan päästä vaivojen alkamisesta kannattaisi mennä lääkärin vastaanotolle?
- Kiitos -
Vastaukset 5
Vanhimmat
löytyivät. Sappirakko poistettiin. Kannattaa hakeutua ajoissa tutkimuksiin.
Aivan, UÄ-tutkimuksella selviää, mutta tutkimukseen ei pääse sillä perusteella että itse epäilee kiviä. Minulla kesti kolmatta vuotta ennenkuin pääsin UÄ-tutkimukseen. Ensimmäisen sappikohtausepäilyn jälkeen otettiin verikokeet jossa todettiin maksa-arvot(ASAT ja ALAT) kohonneet rajusti (arvot 800 ja 900) sitten niitä arvoja vain seurailtiin että palasivat normaalille tasolle. Nyt kun tuli uusi raju kohtaus, otettiin tietysti verikokeet ja kun todettiin taas maksa-arvojen olevan koholla, niin terveyskeskuslekuri laittoi lähetteen UÄ-tutkimukseen, tutkimuksessa totesivat sappikivet ja nyt olen leikkausjonossa. Pitkä tie, ainakin mulla, vielä pitää ootta puoli vuotta leikkaukseen pääsyä.
minä kärsin sappikohtauksista n. 20 vuotta ennekuin diagnosoitiin. Siitä kun ensimmäisen kerran menin kipukohtauksen vuoksi lääkäriin meni diagnoosiin parisen vuotta. Aina epäiltiin suolistoperäisiksi kivuiksi tms. Lopullinen diagnoosi tehtiin jo lähes hengenvaarallisessa tilanteessa, siitä sappirakonpoistoleikkaukseen kului 4 kuukautta. Olisi mennyt pidempäänkin, mutta sain peruutusajan.
maksa yksityisellä kuin reilun satasen
joo kyllä siellä pääsee heti kun latoo satasia tiskiin. Mutta miksi me sitten maksamme veroja ja sairasvakuutusmaksuja, jos ei pääse hoitoon julkisella puolella ?