Onko tuo Tampereen Asuntoympyrä lyönyt hanskat tiskiin taantuman aattona, kun ex-toimistoon tulee joku salonki ja webbisivuilla ei ole Tampereella myyntikohteita? Järvenpään toimistolla näytti olevan vielä myyntikohteita.
Asuntoympyrä
lyönyt hanskat tiskiin?
72453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eikä kyllä mikään ihme koska paikan myyjät olivat erittäin epäystävällisiä henkilöitä. Toivottavasti mikään firma ei nyt sitten palkkaa heitä töihin.
Kyllä puolet välittäjistä on paikassa kuin paikassa jotenkin epämääräistä sakkia. Sitä peitellään sitten vähän paremmilla vaatteilla ja huulipunalla. Mutta niinhän se on kaupallisella alalla yleensäkin. Varmaan BB:n kilpailijoistakin tulee kiinteistönvälittäjiä.
Tilastojen mukaan asuntojen hinnat olivat vielä nousussa Tampereella, mutta kai sitten kauppojen voluumi on pudonnut niin paljon, ettei se elätä.
ehkä asuntoympyrässä tuo suhde oli 75-25 epäystävällisten voitoks ja muualla varmaankin sun mainitsema 50-50 on ihan normaali.
Jos asuntomyyjä on vähänkin maineensa perään, hankkii hän LKV-tutkinnon. BB-yhteisössä oleskelu ei siihen ihan oikeuta.
Paikka oli nimittäin aika paska ja en ollenkaan ihmettele, jokunen välittäjä taisi suhteilla pelata asunnon omistajien kanssa (varsinkin niiden jotka useamman omisti)omistajat kuulema väittivät että asunto on vuokralaisten huostassa mennyt todella huonoon kuntoon ja eivät palauta takuurahoja, asuntoympyrän henkilökunta (kuulema mukaan varsinkin yksi nainen) aina takasi vuokran antajan sanat ja takuuvuokra jäi aina saamatta, lieneekö kyseisillä henkilöillä sitten oikeen sopimus ja "bisnes" ollut keskenään???
Ainahan sitä saa huhuja kuunnella ja näköjään myös levittää, mut jos ei ole itsellä kokemuksia ko. firmasta, niin en paljon huutelisi.
Itsellä tosi hyvät kokemukset Asuntoympyrän toiminnasta. Asuin jonkin aikaa niiden kautta vuokratussa kämpässä, ja homma toimi tosi hyvin alusta loppuun. Esim. kun muutamia pulmatilanteita tuli eteen asumisen aikana, niin Asuntoympyrään soittamalla sain heti apua, et miten tulee toimia. Lopputarkastuksen firma teki puolueettomasti, ja sain rahat vuokranantajalta niin kuin kuuluukin.
Tiedän, että Asuntoympyrän vuokravälittäjä on ollut alalla tosi pitkään, ja hoitaa varmasti hommansa asiallisesti (hoiti ainakin minun kohdallani). Aika tylsää levittää mitään epäilyjä hänen toiminnastaan täysin aiheettomasti.
kuinkahan toi juttu mahtaa pitää paikkansa? Siinä on kuitenkin vuoralaisilla laki turvana. Josko kämppä onkin oikeesti tuhottu!