Palava glögi

pikkujouluilija

Pitäisi saada kavereille vähän ihmeteltävää ja onnistua sekoittamaan palava glögi.

Palstalta löytyi aiheesta vanha juttu vuodelta 2006: [url]http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000347&posting=22000000021803927[/url]
Tuo oli kuitenkin vähän epämääräinen ja noita kokeiluja ei oikeen ittekseenkään viittisi harrastaa...

Tässä hieman omia mietelmiä asiasta:
* Huoneenlämpöinen 60 % alkoholi palaa kun sille näyttää tulitikkua.
* Mitä lämpimämpää alkoholi on sitä pienempi prosenttisena se palaa.
--> jos lämmittäisin alkoholipitoisen glögin vaikka 70 asteiseksi niin ettei etanoli vielä haihdu, niin kuinka vahvaa seoksen pitäisi olla että se palaa? Riittäisikö reilut 20 %?

Tuollaisen sekoituksen voisi tehdä vaikka hankkimalla pariin kertaan tislattua vodkaa ja sekoittamalla siihen glögitiivistettä. Sitten mausteeksi vielä hieman ylimääräisiä neilikoita, pari kanelitankoa ja hippunen inkivääriä tiivisteestä riippuen, että saisi juotavan makuista.

4

1248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuten

      toimimattoman linkin

      • pikkujouluilija

        Klikattuasi linkkiä editoi osoiterivillä [/url] tagi pois linkin lopusta niin osoite toimii.


    • muuten

      toimimattoman linkin

    • meikä Itse

      Todellakin meinasit vastata asiaan jo itse, alkoholi todellakin alkaa haitua vettä nopeammin kun lämpötila nousee yli 70°C, toki 78.5 jälkeen haihtuminen kiihtyy selvästi ja tässä se avain ongelmaasi. Alkoholi ei tarvitse olla 60%, paljon miedompikin palaa kunhan lämpötila on oikea. Mielellään noin 75-80% ja tulta perään niin johan alkaa palaa.

      Sama asia tapahtuu kun kaadat kuumalle pannulle viiniä, viini tai itse asiassa siitä lähtevä etanoli voi syttyä komeasti, vaikka alkoholi ei olisi kuin 15%.

      Kokeile, ei ole kovin monimutkaista. Esim kiehyvaa vettä, mausteista, liraus valmista glögitiivistettä ja loraus kirkasta viina, rommia tai brandya. Laita suunnilleen suhteessa 3/5 kiehuvaa vettä, lämmintä glögitiivistettä 1/5 ja saman verran viinaa, mielellään paljon prosentteja. Pitäsi syttyä ja jos ei syty uusiksi ja enemmän viinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe