Mikä turhin remake?

mikä.

mikä on mielestäsi kaikkien aikojen turhin remake ?




Mun mielestä se on ehkä "The Texas Chain Saw Massacre 2003."


Ja toiseksi turhimmat on ehkä japsikauhuista tehdyt jenkkiversiot.

10

489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pxä

      Tällä hetkellä tuntuu siltä että ne on turhia kaikki. Sen sanottuani muistan heti että Cape Fear, The Thing ja Ocean's 11 ovat toki olemassa.

      Muuten, "turha" on oikein hyvä sana. Ei siis riitä pelkästään että remake on "huono", vaan että se on myös täysin tarpeeton.

      Ensi reaktioni on että The Fog tuntui turhaakin turhemmalta. Alkuperäinen Usva on yksi suosikkejani, sen tunnelmassa on mielestäni jotain hienoa, ellei jopa kaunista. Juuri oikeassa suhteessa näytetään ja jätetään näyttämättä. Remakessa puolestaan haamut on tehty epäkiinnostavalla CGI-tyylillä, eikä mikään pelota. Sitä paitsi, alkuperäisleffa ei muistaakseni ollut mikään suurmenestys, joten senkään puoleen en ymmärrä miksi remake on pitänyt tehtailla.

      CGI-vesitykseen sortuu myös The Haunting -uusinta. Alkuperäisessä pelataan äänillä ja tunnelmalla, remakessa vyörytetään nippu erikoisefektejä. Huu kun ei vaan pelota!

      Lopuksi pieni sivuhuomio. En ole nähnyt itse leffaa, mutta turhalta tämäkin kuulostaa (lähdettä en tosin muista, mutta joku sanoi mulle näin): April Fool's Day oli ensimmäinen suoraan-videolle-teinikauhuleffa - ja sen remake tuli suoraan videolle. Voiko turhempaa lähtökohtaa olla...?

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      tulee mieleen että kaikki remaket on turhia, mutta kun tarkemmin ajattelee niin tulee mieleen esim David Cronenbergin remake The Fly/Kärpänen -leffasta ja John Carpenterin remake The Thing -leffasta, jotka oli varsin hyviä. Turhin remake mielestäni oli ehkä Peter Jacksonin King Kong. Tarviiko perustella? Ei.

      Aasialaisista hyvistä kauhuleffoista tehtyjä jenkkiversioita en edes laske elokuviksi, ne ovat pelkkää kuraa.

      • "Aasialaisista hyvistä kauhuleffoista tehtyjä jenkkiversioita en edes laske elokuviksi, ne ovat pelkkää kuraa."

        Paitti Ring, jota väittäisin jopa aluperäistä vetovoimaisemmaksi teokseksi.


      • yuyu.

        oisko jenkeist kivaa jos aasialaiset alottas remaketehtailun heidän elokuvistaan. No aatelkaa nyt vaikkapa Blair witch project aasialaisversiona!


        Kolme nuorta, Piu pau, Pau pau sekä Jin pou, tai joku semmonen vaeltavat syrjäiseen metsään tekemään dokumenttia noidasta. Vuotta myöhemmin heidän kuvamateriaali löydetään... Ketä kiinnostais sellanen remake. Jenkit on mielestäni nuin sekaisin, kun jokaisesta aasialaispätkästä tehdään, jopa espanjalaispätkistä tehdään aina ne omat versionsa.


        Rec:istä iskivät heti kyntensä siihenkin, ihan turhaan.


    • Odotuksiin nähden Ajan The Hills Have Eyes.

    • puff,on lohikäärme niiin il...

      törkeää klassikko raiskausta:

      - liftari

      - psyko

    • eipä muuta

      ...

      • välttämättä

        jos tehdään kunnolla. en edes tiedä mistä kaikista leffoista on tehty remake enkä ole edes alkuperäistäkään välttämättä nähnyt.

        ainut remake jonka olen nähnyt on Psyko. oli ihan OK, mut voisin olla toista mieltä jos näkisin alkuperäisen.


      • N.B.
        välttämättä kirjoitti:

        jos tehdään kunnolla. en edes tiedä mistä kaikista leffoista on tehty remake enkä ole edes alkuperäistäkään välttämättä nähnyt.

        ainut remake jonka olen nähnyt on Psyko. oli ihan OK, mut voisin olla toista mieltä jos näkisin alkuperäisen.

        Remake Psyko. Onko paskempaa ruuduntäytettä tehty elokuvamaailmanhistoriassa? Äkkiä hankkimaan alkuperäinen klassikko!!!


    • zimsalbim

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe