Islamin väitetään olevan huono kopio kristinuskosta ja se olisi väsätty hallinnollisiin tarpeisiin , onko tämä totta ?
Huono Raamatun kopio ?
MatoMaassa
5711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Perehdy asiaan. Mihin ihmeen hallinnollisiin tarpeisiin?
Kristinusko, juutalaisuus ja islam muistuttavat toisiaan siinä, että kaikki ovat monoteistisiä ja perustuvat kirjoituksiin. Islam on syntynyt viimeisenä, joten se ottaa muut huomioon (samoin kuin kristinusko on syntynyt juutalaisuudesta ja ominut Raamattuunsa juutalaisten kirjoitukset).
kumpiko kirja on taqiyan ja hudnan opettajan tekema?
Uskotko etta taqiyan opettaja puhui teilekin taqiyaa?
uskotko syovasi puhdasta kebabbia muslimiiravintolassa?
Menetko luottavaisesti muslimilkaakarin vastaanotolle?
Vaikka mitä vaitettään: kuraani on todellisuudessa kirjoiettu joskus 1200-luvulla.
-Barnabaan evankeliumin kautta se on helppo todistaa.
-kuraanin historiallinen totuus on kyseenalainen (onhan se kirjoitettu kansalle joka ei tänäänkään osaa kaikki lukea)
-Raamatun kirjoitukset on ulkomuistista plagioitu (siksi virheitä)
-Siinä on kopoitu myös jotain vanhoja uskomuksia, kansatarinoita ja hindujenkin juttuja
-Sen lisäski siellä väitettään monia rabbien lastenkertomuksia tosiksi.
-samoin jotain kristittyjenkin kertomia satuja (esim Jeesuksesta ja savilinnusta)
-sen kertomuksissa on ristiriitoje luonnontieteiden, historian ja biologian kanssa. Se on ristiriidassa jopa itsensä kanssa.
-Maa on leviteety matto = pannukakku (kuten siihen aikaan oletettiin)
-muutamassa suurassa on alussa kummallisia kirjainyhdistelmiä: niitä on 19
Juutalaiten mukaan 19 on valehtelijan luku.
Raamatussa puhutaan maan kaaresta joten voidaan olettaa että Raamattu opettaa,, että planettamme on pyöreähkö. =) Vaikkakin sen ajan ihmiset uskoivat maan olevan pannukakku..
Raamatussa ei ole mitään hindujen juttuja.
Vaikka olenkin ateisti niin pystytään kuitenkin faktoissa eikä kirjoitella tuollaista sontaa.
Islam on sekoitus juutalaisuutta, kristinuskoa ja vanhoja kultteja mm. kuunjumalan palvomista. Koraani on kirjoitettu näitten uskontojen pohjalta ja muokattu niin, että Muhamed olisi itse se pääprofeetta ja "messias". Joten voidaan sanoa että Koraani on huono kopia Raamatusta.
se on keksitty vatikaanien kellareissa koko paska, se muhammedin vaimokin oli entinen katolinen nunna, voi kun vatikaanin arkistot avautuisvat.