suoli-ja vatsatutkimukseen menossa

Tuntuu mahdottomalta ajatukselta. Kertokaa te jotka olette letkua nielleet, miten se onnistuu. Itselläni herkkä oksennusrefleksi jo kurkkua tutkittaessa. Apua!
91149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

se sulle, itse en menisi iikinä, vaikka mahaoireita vuoskausia ollut.. tsemppiä sulle

Äänestä
  • Niin, olipa kyse mistä tahansa, aina samaa tyhmyyttä!!! Väärä vastaus tähän asiaan.

    Äänestä

  • joka asiaan sama lääke kirjoitti:

    Niin, olipa kyse mistä tahansa, aina samaa tyhmyyttä!!! Väärä vastaus tähän asiaan.

    lue tarkemmin: /Maitohappobakteeri.html, etkö torvi osaa lukea?!

    Äänestä

  • siinä puhutaan, kirjoitti:

    lue tarkemmin: /Maitohappobakteeri.html, etkö torvi osaa lukea?!

    näyttää olevan samanlainen meno kuin rinnakkaissyöpä palstalla.
    Siis syöpäpotilaat yhteisössä.
    Eikö palstan sheriffi puutu tällaiseen?

    Tervemenoa toiselle palstalle asiattomat:(

    Äänestä

Nielu/kurkunpää puudutetaan, joten toimenpide on "suhht-koht"kivuton jos ja kun ei jännitä toimenpidettä vaan ottaa tutkimuksen rauhallisesti.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta!

    Äänestä

Minulla se kävi yksinkertaisesti niin, että letku laitettiin suuhun ja sitten piti "nielaista" tyhjää, ja sitten ei tarvinnut tehdä enää itse mitään. Kyllähän siinä tulee oksennusrefleksi ja kakomista, mutta minulla se ei sattunut, vaikka nieluani ei puudutettu ollenkaan. Elä pelkää :). Ei ole maailman lystein tutkimus, mutta näkyy kyllä varmasti, jos siellä on jotain pielessä.

Äänestä

Ei kannata pelätä toimitusta.Vaikka itselläkin on
herkkä oksennut refreksi.Kurkun kohdalla tulee meinaa yökätä siitä kun pääsee ohi niin ei tunnu miltään.Minäkin vain kahtelin monitorista missä ollaan menossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


letkun nieleminen? kirjoitti:

Tuntuu mahdottomalta ajatukselta. Kertokaa te jotka olette letkua nielleet, miten se onnistuu. Itselläni herkkä oksennusrefleksi jo kurkkua tutkittaessa. Apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu