Maksan joka vuosi huikeat palkkaverot. Pitäisikö silti laittaa seteli noihin Pelastusarmeijan joulupatoihin ja muihin keräyskohteisiin?
palkkavero ja almut
omatunto
2176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä minä olen sitä mieltä, että valtio kerää sen verran paljon veroja (minulta 92 000 euroa tänä vuonna), että siitä on riitettävä Punaiselle ristillekin.
Sen sijaan huoippuhiihto antidoping-komiteoineen saisi jäädä tyystin ilman minun rahojani.
verojen kohdalla Lipponen päättää mihin ne verotulot käytetään. kun laittaa joulupataan, tietää mihin ne rahat käytetään (ei silti 100% varmuudella tiedä). pitäisikö osa maksamistaan veroista voida vaihtaa annettavaksi vähäosaisten keräykseen? ei taida Lipponen & Co ihastua tällaisesta ajatuksesta. nimittäin se on heidän näppiensä ulkopuolella. luultavasti Vanhasellakin pala tarkertuu entistä syvemmälle kurkkuun, jos joku tällaista ehdottaa.