Niin ku monet on jo kysynyt että se ei pitänyt totta se että vader palauttaa voiman tasapainoon, mutta se on. Terävä silmäisimmät ehkä ovat huomanneet että darth vader tappoi keisarin xD(kaikki tietää) elikkä saattoi voiman tasapainoon tappaen keisarin.
Ennustuksessa ei puhuttu millon ja miten elikkä se tapahtu tommosti ja jedit alkoivat taas tekemään rauhaa galaksissa yavin 4:sella.(ei lucasin mukaan)
VALITTU TIETOA
5
506
Vastaukset
- Veteranfan
Olen nähnyt vanhan trilogian(4-6)yhteensä ainakin 400.kertaa,vaikkei tuossa vanhassa trilogiassa puhuttu halaittua sanaakaan Chosen onesta siis valitusta, niin joka tapauksessa Jedimestari Yoda pitää valitun(Darth Vaderin)lapsia toivona voiman tasapainoon.Luke Skywalker omalla panoksellaan myös vaikutti ennustuksen toteutumiseen.Tämän asian ymmärtämiseen vaaditaan siis koko sarjan kuuden elokuvan tuntemusta.
- GodaYodaFloda
Luke käännytti isänsä valoon, jolloin tämä tappoi keisarin ja samalla itsensä.
Lopullisestihan Palpatine kuoli vasta Onderonilla.
Sithejä kuitenkin jäi eloon. Ainakin Lumiya.
Seuraavaksihan sithien uskottiin lopullisesti tuhoutuneen 41ABY, kun Jaina Solo Luken avustuksella tappoi Darth Caedusin (Jacen Solon) ja Tahiri Veila palasi valoon. - Kuutosen jälkeisistä tapaht...
GodaYodaFloda kirjoitti:
Luke käännytti isänsä valoon, jolloin tämä tappoi keisarin ja samalla itsensä.
Lopullisestihan Palpatine kuoli vasta Onderonilla.
Sithejä kuitenkin jäi eloon. Ainakin Lumiya.
Seuraavaksihan sithien uskottiin lopullisesti tuhoutuneen 41ABY, kun Jaina Solo Luken avustuksella tappoi Darth Caedusin (Jacen Solon) ja Tahiri Veila palasi valoon.Nyt kun Lucas herätti Spielbergin kanssa Indyn eloon, niin voidaan jo odotella lisää Star Wars elokuvia. Force Unleashed pelistäkin meinaavat vääntää elokuvan.
Ainakin tuo Foce Unleashed muuttuu roimasti, mikäli siitä tehdään elokuvan. Suurin osa ennen Uutta Toivoa kertovat kirjat joutuivat roskikseen, kun Pimeä uhka saapui teattereihin. EU:n tapahtumat tulee kirjailijan päästä, mutta se "oikea" syntyy Lucasin ja Lucasfilm työntekijöiden mielikuvituksesta. - GodaYodaFloda
Kuutosen jälkeisistä tapaht... kirjoitti:
Nyt kun Lucas herätti Spielbergin kanssa Indyn eloon, niin voidaan jo odotella lisää Star Wars elokuvia. Force Unleashed pelistäkin meinaavat vääntää elokuvan.
Ainakin tuo Foce Unleashed muuttuu roimasti, mikäli siitä tehdään elokuvan. Suurin osa ennen Uutta Toivoa kertovat kirjat joutuivat roskikseen, kun Pimeä uhka saapui teattereihin. EU:n tapahtumat tulee kirjailijan päästä, mutta se "oikea" syntyy Lucasin ja Lucasfilm työntekijöiden mielikuvituksesta.Lucasfilm aivan itse päättää mikä on kaanonista ja mikä ei.
EU-Kirjojakin valvotaan, ja niiden sisältöä muutetaan.
Esim. Timothy Zahnin piti aluksi Thrawn-trilogiaan nimetä noghrit sitheiksi, mutta Lucasfilm kielsi tämän. Zahnin tarkoitus oli selittää, miksi Vaderin arvonimenä oli Sithin Musta Lordi. Lucasfilmillä oli kuitenkin muita suunnitelmia sitheille, joista kai jo tiedättekin.
Samoin Lucas on määrännyt että Quinlan Vosia ei saa tappaa Sithin Kostoa seuraavassa EU-kirjallisuudessa, ja että Lowbacca jäi viimeiseksi wookiee-jediksi.
http://starwars.wikia.com/wiki/Canon - Obi-One
GodaYodaFloda kirjoitti:
Lucasfilm aivan itse päättää mikä on kaanonista ja mikä ei.
EU-Kirjojakin valvotaan, ja niiden sisältöä muutetaan.
Esim. Timothy Zahnin piti aluksi Thrawn-trilogiaan nimetä noghrit sitheiksi, mutta Lucasfilm kielsi tämän. Zahnin tarkoitus oli selittää, miksi Vaderin arvonimenä oli Sithin Musta Lordi. Lucasfilmillä oli kuitenkin muita suunnitelmia sitheille, joista kai jo tiedättekin.
Samoin Lucas on määrännyt että Quinlan Vosia ei saa tappaa Sithin Kostoa seuraavassa EU-kirjallisuudessa, ja että Lowbacca jäi viimeiseksi wookiee-jediksi.
http://starwars.wikia.com/wiki/CanonLuke Skywalker toi isänsä kanssa Voiman tasapainoon, ja Luke käännytti isänsä takaisin, mutta kumartaa kuitenkin itse uudelleen syntyneelle Palpatinelle, ja kääntyy takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433167Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222668- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861477- 391320
- 821189