Aikaisemmin luutkin olivat kestävämpiä!
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Teemat/nykyihmisen_luusto_lahoaa_3418917.html
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Teemat/nykyihmisen_luusto_lahoaa_3418917.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Karjalainen kirjoitti:
"Tämän päivän miehellä on yhtä heikko reisiluu kuin keskiajan naisella. Luiden haurastuminen on liikkumattoman elämäntavan mukanaan tuoma ongelma."
Mutta totuus on että keskiajalla nainen liikkui
100 kertaa enemmän kuin miehet tänäpäivänä.
nykyisin heikko luusto johtuu köyhästä ravinnosta,
eli suolattomasta kevytravinnosta.
Mutta eikös tämä suolaton ravinto ole erilaisten tieteellistenkin tutkimusten ja suositusten tulosta!
Olet aivan oikeassa.
Se on tirteellisesti tutkittu ja toimivaksi todettu.
Mutta ei teveyden kannalta.
Vaan lääkemyynin lisäyksen ja lääkäreiden työllisyyden kannalta on aivan loistava.
Viidessäkymmenessä vuodessa ollaan tällätavalla
saatu lääkemyyntiä nostettua 800%,
ja lääkärikanta nostettua 2 000 puolityöttömästä lääkäristä
20 000 täystyöllistettyyn, pillereitä diilaavaan lääkäriin.
Lääkemyynti on noussut viidessäkymmenessä vuodessa
2800%.
ja vain näin pikku "jutun", suosituksen, ohjeen avulla!
Kyllä jotkut osaa bisneksen, jos tietoihin on luottamista!
Menikö hoidetulta taas sekaisin kaliumit ja kalsiumit?
Suola on kielletty ruuasta koska se pitäisi ihmiset terveenä, ja oikeinkäytettynä todella pitkäikäisenä.
Mutta lisäaineet ja elintarvikevärit ovat sallituja tämänpäivän elintarvikkeissa koska ne tuovat potilaita lääkärille joka kirjoittaa lääketeollisuudelle tuottoa, eli reseptin.
missä ollaan.
Tutki missä oltiin 50v. sitten.
Huomaat että Suomi on lääketeollisuuden kokeilumaa,
kokeita ei pystyisi lääketeollisuus Suomalaisilla tekemään jos ihmiset käyttäisivät suolaa kuin ennen jääkaappia
Koska ihmiset olisivat terveitä, kuten siiloin kun ruoka säilytettiin suolassa.
Tämä nykyisinkin voimassaoleva suolattomuus tyyli tuotiin aikoinaan DDR,ästä kuten urheilun doupig
Natriumia 40%
Kloridia 60%
http://www.finfood.fi/finfood/ffom.nsf/0/54f4b3b93d6d95cec22564ff001d09bb?OpenDocument
Pitää nähdä mistä on tultu,
pitää nähdä minne on tultu
pitää nähdä miksi on tultu.
Tärkeätä ei ole määrä vaan laatu!
http://www.elisanet.fi/faro/suola/suolasta.htm
kasvain on kasvanut. ;)
Hoidettu on tehnyt sulasta yhtä sekavan linkkisivun
kuin si- sivuistaan.
hyvin selvän, muuta sinun esittämästäsi sulasta ei ole takeita!
yksi olennainen asia.
Toiset tietävät asiasta jotakin.
Mutta sinä osaat vain plakioida ja kopioida toisten tietoa,
ja teet omia olettamuksiasi, jotka ovat usein täysi hakoteillä
on myös tämä meidän terveydenhoitojärjestelmämmekin!
Jostain syystä emme osaa? itse järjestää terveydenhoitoamme!
Kaikki eivät ole tutkijoita, joita sinä nähtävästi edustat omine tyypillisine arvioinesi.
Kiinnostuksesi näyttää painottuvan joidenkin kirjoitusten ulkoisiin seikkoihin, ja varsinainen asia jää huomiota vaille.
On parempi seurailla muiden tekemiä tutkimuksia ja havaintoja, jos itse ei ole sinne tutkijan kammioihin päätynyt, ja valita niistä kokemuksen ja näkemyksen mukaan uskottavimmilta näyttävät!
Kertomasi "hakotiet" näyttävät olevan tuttuja muillekin!
pyörit
vielä parikuukautta sitten oli sinulle ja holmalle
syöpää aiheuttava vuorisuola poikaa.
Mutta kun sinulle kertoo totuuden
alat guruna linkittämään
toisten tietoja ominasi.
Hoidettu täältäkö kopioit ideasi:
http://www.ukkosmyrsky.com/blogi/blog4.php
Tieto suolasta oli vuosikausia täällä:
http://kansanparantaja.blogspot.com/
Tämä on kyllä ensimmäinen viestini tähän ketjuun.
"Mutta kun sinulle kertoo totuuden "
Miksi en saa sitä edelleen muille kertoa? Eikö totuus kuuluu kaikille? Miksi se on sun omaisuuttasi? Ja onko se edes totuus?
Moni muukin on kirjoittanut ja julkaissut juttuja meri- ja vuorisuolan tärkeydestä ennen minua ja myös jälkeen. Miksi niin ei saisi tehdä? Moni kehuu myös vuorisuolaa, heillekö sitten naurat?
7-ottelija Rinne (os Käppi) vaihtoi kesällä merisuolasta vuorisuolaan, koska joku ravintoterapeutti urheilupiireissä sitä hänelle kehui parempana. Meinasin jo tehdä haastattelun, mutta se vesittyi siihen suolan vaihtoon. Tai en sitten enää viitsinyt. Ehkä joskus myöhemmin...
Tarkistin, tuo mainitsemasi minun suolasivu on ollut netissä jo 16 kuukautta. Annoit toki siihen suuresti inspiraatiota, mutta mitään tekstiä sun sivuilta en ole siihen kopioinut. Kaiken sen materiaalin keräsin itse ihan muualta.
"alat guruna linkittämään toisten tietoja ominasi."
Guruna? Toisten tietoja? Omina?
En ole toisten tietoja omina kertonut vaan nimenomaan toisten tietoina, nimetkin on siellä kaikki mainittuna. Ei siellä montaa sanaa ole, jotka on mun "omia". Sivut ovat kooste asiantuntijoiden jutuista.
Ja tähän ketjuun en tuota linkkiä suolajuttuuni laittanut. Sen teki joku muu. Tämä on ensimmäinen viestini tähän keskusteluun.
"vielä parikuukautta sitten oli sinulle ja holmalle syöpää aiheuttava vuorisuola poikaa."
Se on poikaa yhä. Vuorisuolaa yhä käytän. Miksi en käyttäisi? Ei siinä mitään vikaa mielestäni ole.
Olen käyttänyt myös merisuolaa jo kolmen vuoden ajan. Ruoanlaitossa kuitenkin käytän usein vuorisuolaa, yhä edelleenkin. En näe toistaiseksi mitään syytä sen lopettamiseksi.
Jouko puhui merisuolasta jo yli 3 vuotta sitten, suositellen lisäämään siihen osan vuorisuolaa. Aloin käyttämään lisäksi imeskelyyn puhdasta merisuolaa Sinun kehoituksesta.
Suolasivun koostin Sinun, mutta myös muutaman muun, innoittamana. Ei siellä Joukonkaan nimeä mainita vaikka Jouko on suolan tärkeydestä ensimmäisenä kertonut. Mutta jos Sinä et olisi aiheesta koskaan kertonut en ehkä olisi tuosta silloin juttua tehnyt. Olit aiheen valinnassa merkittävä tekijä. Ajattelin, että aihe on tärkeä.
Enkä ymmärrä miksi olet tässä asiassa noin katkera? Olen sinulle paljon potilaitakin lähettänyt... Onko sinulla yksinoikeus suolan tärkeydestä puhumiseen? Mitään tekstiä en ole sivuiltasi kopioinut eli plagioinut. Moni muukin on merisuolan puolesta kirjoitellut.
Olenko kopioinut myös jutut SI-nivelestä sieltä? Sehän on siellä myös mainittu. Miksi et siitä valita?
Yhtään en ole siitäkään sivuiltasi tekstejä lainaillut, mutta aiheesta ihan suolan tavoin kirjoitellut. Miksi et syytä sen asian plagioinnista? Ihan sama tilanne siinäkin.
Paljon olet asiakkaita minun kauttani saanut. Ja erinomainen osaaja ja guru olet, ja siksi yhä Sinua suosittelen. Se ei tästä muutu.
vuorisuolaa, niin ovat syöpään kuolleet keisarit ja kuninkaatkin tehneet.
vapaasti hössöttää si- nivelestä
Koska sinä et tiedä asian oikeaa laitaa.
Si- nivel on oire, ei syy.
Jos on olemassa todisteita vuorisuolan vaarallisuudesta syövän aiheuttajana, niin olisihan se iso uutinen tuoda ne julki. Miksi kukaan ei ole niitä esittänyt?
Ketkä keisarit ja kuninkaat on kuolleet syöpään vuorisuolan takia? Syöpään kuolleita toki löytyy.
Miksi vuorisuola on huonompaa, koska sehän on peräisin miljoonia vuosia sitten olevasta merivedestä, joka varmasti oli puhtaampaa kuin nykyinen merivesi.
niin tiedät
Tietenkin se on oire, eli sille on syynsä.
Mikä se syy sitten on, niin sitä en tiedä. Monia teorioita olen siitä kuullut. Sinun teoriasi on ehkä yksi parhaista, mutta se on valitettavan yksinäinen teoria joka kai sitten vain vaipuu unholaan jollei kukaan tee asien eteen mitään.
Pitäisikö tehdä?
Minne pitää mennä lukemaan ja mitä, että löytää tietoa kuninkaiden ja keisareiden syöpien syistä?
sinähän löydät kaikenlaisia linkkejä.
Katsotaan jos sattuisit löytämään tämänkin.
Ihmiset nyt jo miettii, miksi 50v.sitten oli vain
2 000 puolityötöntä lääkäriä,
ja miksi nyt 20 000 täysin työllistettyä lääkäriä.
Ja kun ihmiset oivaltaa syyn, alkaa meteli.
Jos kukaan muu ei sitä ole vielä löytänyt, niin kuinka minä sen löytäisin? Miksi pitäisi?
Enkä edes halua löytää vaan toivoisin sinun tuovan sen asian esiin. Se olisi sen verran iso ja tärkeä asia, että en halua ottaa kunniaa pois sinulta (jos minä kertoisin, niin syytät pian plagioinnista).
Väitätkö myös, että vuorisuolakaivoksissa työskentelevät ovat poikkeuksellisen sairaita, onko syynä sen vuorisuolan myrkyllisyys? Muistaakseni joskus kerroit, että suolakaivoksissa työskentelevät ovat poikkeuksellisen terveitä...
Tämä on aiheuttanut ettei nuoret miehet pysty tekemään fyysisesti ei psyykkisesti SAint,tiä
Vaan niistä tulee raakoja eläinaktivisteja, töhertelijöitä ja asem mellakoitsijoita.
Koska kuriin alistuminen on alhaisen kolestrooli tason takia mahdotonta.
Koska liian alhainen kolestrooli taso aiheuttaa hillitöntä kontroloimatonta raivoa.
"Ihmiset nyt jo miettii, miksi 50v.sitten oli vain 2 000 puolityötöntä lääkäriä, "
Aika harva ihminen tuota miettii. Vielä harvempi edes tietää tuosta.
"ja miksi nyt 20 000 täysin työllistettyä lääkäriä."
No tähän esitetään kaikenlaisia syitä. Yleensä syytellään luulosairaita potilaita, jotka kuormittavat lääkäreitä ja vievät näin oikeasti sairaiden hoitokapasiteettia.
"Ja kun ihmiset oivaltaa syyn, alkaa meteli. "
Ei kai se meteli synny eikä syy löydy ellet kerro sitä! Kertomisen sijaan syytät minua sen plagioinnista. Eli kiellät minua kertomasta? Et siis halua ihmisten oivaltava sitä?
"Tämä on aiheuttanut ettei nuoret miehet pysty tekemään fyysisesti ei psyykkisesti SAint,tiä"
Merisuolan puuteko?
"Vaan niistä tulee raakoja eläinaktivisteja"
Eikös eläinaktivistit juuri ole niitä anti-raakoja? Eli vastustavat raakuutta?
"töhertelijöitä ja asem mellakoitsijoita."
Siis merisuolanpuuteko tuon aiheuttaa?
"Koska kuriin alistuminen on alhaisen kolestrooli tason takia mahdotonta. "
Mihin tutkimukseen tuo väite perustuu?
Jostakin luin että alhainen kaliumin saanti lisää aggressiota.
"Koska liian alhainen kolestrooli taso aiheuttaa hillitöntä kontroloimatonta raivoa. "
Ja tähän on jotain faktaa tai tutkimusta olemassa jolla tämä on todettu?
et kunnioita mitään.
Kuten ei holmakaan.
Siksi kieltäydyin opettamasta holmaa v.1997
Ja toinen syy oli hänen alkoholin käyttö.
Vaikka sinä olet yrittänyt väittää jossain joskus että minä olen opettanut.
Koska muuten palautat minulta lainaamasi videot.
(säilyyköhän tää viesti)
kaikki vaiennetaan.
Yksi hyvä tietolähde on minun blgi
Sinne olen kirjoittanut vuorisuolastakin.
tuollaista että he olisivat terveitä????????????
Koska ovat todella sairaita ja syy on täysin selvä.
>Koska sinä et kunnioita mitään.
Kunnioitan sinuakin. Tää on naurettavaa.
Olen useita kymmeniä potilaita sinulle järjestänyt. Rahaa on taskuihisi tullut. Ja lisää tulee jos huolit.
"Kuten ei holmakaan."
Holmalla on isot tukijoukot takana. Itse arvostan hänessä eniten sitä, että hän haluaa opettaa ihmisille kuinka ongelmat korjataan ja hän jakaa kaiken tietonsa potilailleen. Hänhän on opettanut ilmaiseksi monille tekniikoitaan. Hän antaa videoida kaiken sekä selittää kaiken.
>Siksi kieltäydyin opettamasta holmaa v.1997
Eli hän on oppinut taitonsa muualta? Ilmankos tekniikat on niin kovin erilaisia. Mutta miksi sitten haukut häntä oppipojaksi?
>Ja toinen syy oli hänen alkoholin käyttö.
Se on valitettavaa. Mutta harva meistä on täydellinen, varsinkin tiputtuaan katolta ja murrettuaan kymmeniä luita. Tästä muuten löytyy lääkärin lausunto paperilla. Ja niistä muistakin murtumista, joihin et uskonut.
>Vaikka sinä olet yrittänyt väittää jossain joskus että minä olen opettanut.
Muistan sinun sanoneen niin, mutta hyvä että nyt tuli selväksi. Sivuillasi on kyllä valokuva, jossa kerrot:
"Perheineen kyselemässä minulta mitenkä kansanparantajan hommia tehdään. Vuonna -98"
Otit siis ensin kuvan ja sitten ajoit pois? Ja yllä kerroit sen olleen vuosi 1997? Miksi Jouko tuli perheineen luoksesi uudestaan, kun olit kieltäytynyt opettamasta?
Onhan siellä väitteitä vuorisuolan haitallisuudesta, mutta ei lainkaan todisteita.
Aiheuttaako tuo saippua siis syöpää?
http://www.infinita.fi/vuorisuola_saippua.php3
Eräs mielipide:
"Vuorisuola on kuulemma puhtaampaa. Merisuolassa on epäpuhtauksia"
ensimmäisellä kerralla asian sanoen että mitin asiaa.
Luulin holman ymmärtäneen siitä.
lähetä minulle ainuttakaan potilasta.
Kiellät siis opettaneesi yhtään mitään herralle?
Et siis syytä häntä plagioinnista?
holmahan ei tee mitään mitä minä teen.
Eihän holma uskaltanut kun ei osannut, tehdä lannerangallekaan mitään
Harvoin joudun tarkistamaan että lonkkanivel on kunnolla kupissaan.
olevat fossiiliset karsinogenit ei joudu elimistöön.
Ja vuoressa ollut suola on niitä imenyt itseensä.
Ja se on syövän aiheuttaja.
Merisuola on vapaa fossiilisista karsinogeneistä.