Rytmihäiriöt tai jotai....

Olen koittanut vähentää ssri-lääkitystäni ja puolittanut pillerini joka toinen päivä ja näin koitan lopettaa lääkityksen mutta nyt on ollu pari päivää hirveitä muljahteluja sydämessä tai jotakin rytmihäiriöitä. Kamalaa!!! Johtuuko ne tosta lääkkeen vähentämisestä??? Sydänfilmi on otettu useasti ja kaikki on ok. Minulla oli näitä samoja tuntemuksia ennen kuin sain lääkkeet paniikkihäiriöön. Onko tuttua kenellekään???
101257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ja tiesitkö tämän maitohappobakteereista.
...................
"" =>Usein kysytty maito-happo bakteereista

Äänestä

Heip,
itsellä myös rytmäreitä ennen lääkkeen alotusta, ja varsinkin lopetuksen jälkeen, noin 3-4vko(söin sitalopraamia 1,5v). Nyt olen ollut ilman kesän alusta, viekkarit oli ihan kauheita=( Ja taas on alkanu ahistaa, sydän hakkaa, vapisuttaa, olo on epätodellinen, ja on kauhea kuvotus... vaan millään en viittis enää aloittaa ainakaan tota samaa lääkitystä. Eli kertokaa kokemuksia ahdistuslääkkeistä!!! Bentsoja en haluais alottaa=(
Iso hali kaikille=) ja tsemppiä sulle miukus!

Äänestä
  • ahdistuslääkkeitä, jos käytät kofeiinia, jätä se pois. kofeiini aiheuttaa 50-75% näistä tapauksista.

    Äänestä

  • Moi!
    Oli helpottavaa lukea, etten ole ongelmieni kanssa yksin. Mulla on nyt alkanut oleen sydämentykytystä, vapinaa ja ahdistusta. Kohtaus tuli nyt jo toisen kerran. Mua pelottaa ihan kauheesti, enkä voi nukkua, kun sydän hakkaa niin paljon ja syöminen oksettaa. Mun elämä on varmaan tuhoon tuomittu.

    Äänestä

  • surusilmä kirjoitti:

    Moi!
    Oli helpottavaa lukea, etten ole ongelmieni kanssa yksin. Mulla on nyt alkanut oleen sydämentykytystä, vapinaa ja ahdistusta. Kohtaus tuli nyt jo toisen kerran. Mua pelottaa ihan kauheesti, enkä voi nukkua, kun sydän hakkaa niin paljon ja syöminen oksettaa. Mun elämä on varmaan tuhoon tuomittu.

    ainakin oireittesi perusteella olisit sopiva kofeiinimyrkytystapaus. Tutustu blogiini, siellä on runsaasti lisää tietoa asiasta sekä linkkejä tutkimuksiin.

    Äänestä

  • Rev.McMoon kirjoitti:

    ainakin oireittesi perusteella olisit sopiva kofeiinimyrkytystapaus. Tutustu blogiini, siellä on runsaasti lisää tietoa asiasta sekä linkkejä tutkimuksiin.

    En osannut mennä blogiisi, joten en päässyt lukemaan mahdollisesta kofeiinimyrkytyksestä:( En ole kyllä koskaan moisesta kuullut...

    Äänestä

  • surusilmä kirjoitti:

    En osannut mennä blogiisi, joten en päässyt lukemaan mahdollisesta kofeiinimyrkytyksestä:( En ole kyllä koskaan moisesta kuullut...

    http://qmies.blogit.fi/

    Äänestä

Voi miten ihanaa!
Siis ei sillä, että toivoisin tällaista kohtaloa kellekkään, vaan sillä, etten ole ainoa.
Olen ollut tosi pitkään masentunut, josta ahdistus on ollut suurimassa osassa, koska se on niin huomattavaa. Tai paniikkia ja ahdistusta. Ja ne tulee juuri kohtaustyyppisesti.

Olen ihan tajuttomasti taas pelännyt, että onko mulla jokin rytmihäiriö tai sydänsairaus. Ja se hirvittävä pelko on lisännyt niitä kohtauksia. Ne tulee tietyissä tilanteissa, eli siihen tarvitaan AINA ihmisiä ja semmoinen tietty tilanne, sitten kun pelottaa niin se on menoa.
Itseäni ainakin puoliksi parantaa oloa jo se, että joku muu on kokenut saman, enkä sairasta mitään erittäin pahaa tautia. Se on niin helpottava tieto, ettette uskokaan.
Lääkitystä en saa, vaikka useamman vuoden ollut. Pitkään oon käynyt psykologilla, mutta tuntuu, ettei oteta tarpeeks tosissaan.

Äänestä

muljahteluja ym. sydänoireita. Ne johtuivat enimmäkseen magnesiumin puutteesta. Eli käypä apteekissa ostamassa magnesiumtabuja ja kokeile niitä. Saattais auttaa. Mä olen päässyt vuoden aikana hiljalleen lähes eroon ssri:stä niiden avulla!

Mä käytin aluksi magnesiumia kaliumilla höystettynä. Myöhemmin siirryin pelkkään magnesiumiin kun tuntui siltä että se kaliumkin alkoi aiheuttaan mulle lieviä rytmihäiriöitä. Vinkin sain täältä palstalta kun joku kertoi että sekä kaliumin puute että ylimäärä voivat aiheuttaa sydänongelmia.

Katso tän palstan sivulla 9 oleva keskustelu "Magnesiumin puute voi aiheuttaa paniikkikohtauksia!". Sieltä löytyy mun kokemukset aika tarkalleen selitettynä.

Niin ja lopeta kahvin juonti. Se oli mullakin tärkee juttu!

Äänestä

mulla myöös tota muljahtelua ja tuntuu tosi inohhtavalta .. olen käynnyt sudän filmissä ja kaikki ok... ja mulla oli kans ennen lääkitystä näitä samoja ongelmia... wsöin citalopramia 1 aamulla ja rivatril 3 kertaa päivässä jqa nyt joudun lopettamaan niitä pikku hiljaa koska olen raskaana todella inhottvvaa runnettaa rinnassa ei kai mitään vaaralista kun viikaakaa ei löydettuy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miukus kirjoitti:

Olen koittanut vähentää ssri-lääkitystäni ja puolittanut pillerini joka toinen päivä ja näin koitan lopettaa lääkityksen mutta nyt on ollu pari päivää hirveitä muljahteluja sydämessä tai jotakin rytmihäiriöitä. Kamalaa!!! Johtuuko ne tosta lääkkeen vähentämisestä??? Sydänfilmi on otettu useasti ja kaikki on ok. Minulla oli näitä samoja tuntemuksia ennen kuin sain lääkkeet paniikkihäiriöön. Onko tuttua kenellekään???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu